jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۶۱۸۵۱   ۰۱ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

امروزه در جامعه مدرن شهری مردم نیاز به آموختن مهارت‌هایی دارند تا بتوانند با بحران‌های زندگی به موثرترین شکل روبه‌رو شوند. یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند راه‌های مناسب را در اختیار والدین بگذارد تا بدانند با مسائل نوجوانان و جوانان‌ چگونه برخورد کنند، برنامه هزار شاید و باید است که ساعت 14 و 30 دقیقه از شبکه سلامت پخش می‌شود.

تولید و پخش برنامه‌هایی همچون هزار شاید و باید به رشد آگاهی و افزایش مهارت‌های زندگی شهروندان کمک کرده و آن را ارتقا می‌بخشد. هدف از ساخت این برنامه اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها برای حل معضلاتی است که ممکن است برای نوجوانان و جوانان پیش آید.

چگونگی رابطه مادر با پسر و پدر با دختر، مسائل دوران بلوغ، تفاوت بین نسل‌ها، تحصیل، دوستی، روش‌های تربیتی، فرار از خانه، اشتغال، چگونگی حضور در دنیای مجازی، دین و معنویت، اعتیاد، تأثیر طلاق بر فرزندان، اعتماد به نفس و ازدواج از موضوعاتی است که در این برنامه به آنها پرداخته می‌شود. در این برنامه کارشناسان مختلف از حوزه‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی و معارفی همچون دکتر محمدولی سهامی، دکتر عیسی جلالی، دکتر اسماعیل مهدوی‌هرسینی، دکتر شهیار شهیدی، دکتر فرشته موتابی، حجت‌الاسلام محمدحسن سعیدی، دکتر رضا رستمی، دکتر علیرضا شیری و دکتر فریده حمیدی حضور دارند و پای درد دل جوانان می‌نشینند. در ابتدا خیلی خوب به حرف‌های آنها گوش می‌دهند و بعد نظرات کارشناسی‌ خود را درباره موضوع مورد بحث اعلام می‌کنند.

در این برنامه کارشناس متناسب با مشکل جوان انتخاب می‌شود. این ویژگی باعث شده تا سوالات مرتبط به مشکل مهمان مطرح شود و جوان حاضر در برنامه هم به راحتی حرف‌هایش را مطرح می‌کند، چون یکی از مشکلات نوجوانان و جوانان امروز این است که به دلیل مشغله‌ فراوانی که والدین دارند نمی‌توانند با آنها صحبت کنند و راهنمایی درست را از آنها دریافت کنند، اما این برنامه گوش شنوایی برای حل مشکلات جوانان و نوجوانان است و آنها می‌توانند براستی مشکلات و حرف‌های خود را با کارشناس مطرح کنند. به‌عنوان مثال در یکی از قسمت‌های برنامه کارشناس با دختر جوانی صحبت می‌کرد که معنی عشق را متوجه نشده و از یک راه اشتباه وارد رابطه‌ای عاطفی شده بود و همین مساله به بحران‌هایی برای او منجر شده بود. طرح سوالات ساده اما فراگیر در برنامه باعث شده تا فضای حاکم بر برنامه صمیمی باشد و مخاطب هم ارتباط خوبی با برنامه‌ برقرار کند. برنامه هزار شاید و باید به مخاطبان یادآوری می‌کند که گاهی نداشتن یک راهنما، زندگی انسان‌ها را به تباهی می‌کشاند.

فاطمه عودباشی ‌/ ‌گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر