jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۷۴۴۳۵۹ ۰۹ آذر ۱۳۹۳  |  ۲۲:۰۱

سخنگوی دولت اعلام کرد:

افزایش 30 درصدی قیمت نان

سخنگوی دولت اعلام کرد: از فردا دهم آذر ، قیمت انواع نان در کشور حد اکثر تا 30 درصد افزایش می یابد.

افزایش 30 درصدی قیمت نان

محمد باقر نوبخت در گفت​وگو با واحد مرکزی خبر با تاکید براینکه یارانه آرد و نان همچنان پرداخت می شود ، گفت : اصلاح قیمت نان با هدف جبران هزینه های تولید نان مانند هزینه نیروی کار و افزایش قیمت سوخت انجام می شود تا کیفیت نان بهبود یابد و تخلفاتی مانند کاهش وزن نان از بین برود .

سخنگوی دولت افزود : دولت برای اینکه نان با کیفیت و ارزان به دست مصرف کنندگان برسد هر سال یارانه می دهد و امسال هم هفت هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود.
محمد باقر نوبخت اظهار داشت : دولت گندم را امسال هر کیلو گرم هزار و پنچاه تومان از کشاورزان خریداری کرد که با هزینه حمل آن هزار و شصت تومان تمام می شود اما با قیمت 465 تومان به کارخانه های آرد و نانوایان عرضه می کند.
سخنگوی دولت گفت : روند خرید گندم با قیمت بالاتر و عرضه آرد با قیمت پائین تر چندین سال است که در حال اجراست.
وی افزود : کارخانه های آرد و نانوایان در استانهای مختلف از اینکه برغم افزایش هزینه های تولید نان ، نان با قیمت ثابت و با قیمت سالهای گذشته عرضه می شود ابراز نارضایتی می کردند و از مدتها پیش اصلاح قیمت نان را خواستار بودند.
نوبخت با اشاره به اینکه فروشندگان دیگر کالاها متناسب با نرخ تورم ، قیمت کالاها و خدمات خود را افزایش داده اند ، گفت : برای تامین حقوق نانوایان تصمیم گرفته شد قیمت نان نیز اصلاح شود .
سخنگوی دولت با بیان اینکه یارانه نان همچنان پرداخت می شود ،
اظهار داشت : با اصلاح قیمت نان گندم و آرد با قیمت 665 تومان عرضه می شود و بنابر این افزایش قیمت نان برای جبران افزایش هزینه های تولید نان است.
نوبخت با بیان اینکه میزان افزایش قیمت نان متناسب با شرایط استانهای مختلف متفاوت است ، افزود : تعیین قیمت نان بر عهده استانداران است که بیشتر از سی درصد هم نباید باشد .
نوبخت افزود :‌ استانداران هم متناسب با شرایط منطقه در این کار نظارت می کنند و البته اگر نرخ ها اصلاح نشود گزارش هایی داریم که در مواردی وزن نان کم می شود و کیفیت نیز افت می کند.
نوبخت تاکید کرد:‌ برای جبران هزینه ها در این شرایط نانوایان با شرایط غیر مستقیم و خلاف رفتار می کنند در حالیکه آنها نیز انسان های زحمت کشی هستند و حرف های منطقی دارند.
وی گفت : نانوایان می خواهند با اصلاح قیمت ها، کیفیت نان را هم بهبود بخشند و وزن آن را هم حفظ کنند.
معاون رئیس جمهور افزود:‌دولت البته هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و همچنان یارانه خودش را پرداخت می کند که در بودجه سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.
نوبخت گفت: افزایش قیمت تضمینی خرید گندم کمک کرده است که امسال میزان خرید بیش از دو میلیون تومان افزایش یابد و قیمت ها از 1050 تومان به 1150 تومان در هر کیلوگرم گندم افزایش یافته است.
وی افزود:‌ تلاش می کنیم در فرایندی شفاف، صریح و صادقانه نرخ نان متناسب با افزایش هزینه های نانوایان و با هدف ارتقاء‌کیفیت و همچنین حذف تخلف های احتمالی مانند کاهش وزن خمیر، اصلاح شود و البته در برخی استان ها در سال های اخیر مواردی از این تغییر قیمت ها اعمال شده است.
نوبخت گفت : سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر این روند نظارت دارند تا هیچ کدام از تولیدکنندگان (کشاورزان) ، مصرف کنندگان و عرضه کنندگان متضرر نشوند.
بنابراین گزارش طبق جدول تغییرات قیمت انواع نان ، نرخ نان سنگک از 600 به 780 تومان ، نان لواشی از 160 به 208 تومان ، ‌نان بربری از 500 به 650 تومان و نان تافتون از 300 به 390 تومان افزایش می یابد.
در هر استان کارگروهی به ریاست استاندارد و عضویت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان (دبیر)، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس سازمان بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت برنامه ریزی استاندار، سازمان امور اقتصادی و دارایی، اداره کل تعزیرات حکومتی استان، شرکت غله و خدمات بازرگانی، رئیس اتاق اصناف شهرستان و رئیس هیات مدیره اتحادیه نانوایان تشکیل و نسبت به مدیریت و هماهنگی امور مربوطه به تولید آرد و نام اقدام کند و قیمت نان در هر استان با مسئولیت استاندار (حداکثر در سقف افزایش 30 درصد) تعیین می شود.
قیمت تمام شده گندم برای دولت (قیمت تضمینی و هزینه های تبعی 1150 تومان در هر کیلوگرم و قیمت فروش گندم به کارخانه ها 465 تومان و میزان بار مالی تحمیل شده به دولت برای تفاوت قیمت فروش و قیمت تمام شده گندم 6165 میلیارد تومان است.
جمع کل یارانه پرداختی برای گندم،‌ آرد و نان 10281 میلیارد تومان است.
افزایش و بهبود کیفیت گندم،‌آرد و نان برای ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه، حمایت از اصلاح فرایند تولید نان و کاهش ضایعات، جلوگیری از نابسامانی های شبکه تولید و توزیع وحذف رانت و تقاضای کاذب، و همچنین ایجاد انگیزه و افزایش مشارکت بخش های تعاونی و خصوصی و ارتقای رضایتمندی مردم و در نهایت مدیریت بهینه منابع دولت در فرایند تامین گندم،‌آرد و نان را از اهداف
اصلاح فرایند پرداخت یارانه گندم، آرد و نان اعلام کرد.
هم اکنون از مجموع 67080 واحد صنفی خبازی (بدون فانتزی، حجیم، نان صنعتی،‌محلی) 56736 واحد دارای پروانه کسب یارانه ای معادل 84 و نیم درصد و 10344 واحد دارای مجوز آزادپز معادل 15 و نیم درصد است که به دلیل تثبیتی بودن قیمت نان و عدم عرضه گندم و آرد به نرخ آزاد امکان فعالیت آزادپز ندارند.
واحدهای نانوایی کشور به 71186 واحد می رسد که بر حسب نوع پخت نانوایی شامل لواشی برابر 26014 واحد و 36 و نیم درصد؛ تافتونی با 16651 واحد و 23 و چهار دهم درصد و بربری با 17503 واحد و 24 و شش دهم درصد ، سنگکی با 6369 واحد و 8 و نه دهم درصد ؛ فانتزی با 2387 واحد و سه و 4 دهم درصد و نان حجیم (تولید انبوه) با 634 واحد ، نان صنعتی با 12 واحد و نان متفرقه محلی با 1616 واحد است.
سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با هماهنگی بازرسی اتاق اصناف و بازرسی ویژه نانوایی ها و توجیه بازرسان و تنظیم ساعت پخت نانوایی و نصب تابلو در نانوایی ها نظارت خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
اینم از دولت تدبیر و امید!!! واقعا این دولتهایی كه میان و میرن هیچكدوم واژه ای به اسم مبارزه با گرانفروشی به گوششون نخورده... تا حالا دیدین یكی از دولتای ما بیاد بگه ما سعی می كنیم چیزی رو ارزان كنیم... هر سال فقط بلدن خودشون نرخها رو بكشن بالا. تا پنج سال دیگه فكر كنم باید یه نون رو ده هزار تومن بخریم.
۰
۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
آخه چند ساله همان 455000 را به مردم میدهید اما همه چیز چندین برابر گران شده تازه بدنبال راهی هستید تا اون455000 را ندهید وای بر شما كه همه تان بفكر جیب خودتانید نمیدانید بیچاره ملت چی میكشد
۰
۰
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
وای بر مامردمی كه چنین دولتمردان دلسوزی داریم!!! بهتره به جای دریافت حقوق آنچنانی برای خدمتهای نكرده، یك هفته مانندمردم زندگی كنندتابفهمند افزایش سی درصدی نان یعنی چی!
۰
۰
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
دولت احمدی نژاد برای تصفیه بدهی رانت هایش با بالا بردن قیمت نان حتی بقیمت اینكه بعضی ها بخاطر یك لقمه نان بالای دار رفتند و خیلی ها تا كمر برای سیر كردن شكمشان تا 180 درجه در سطل آشغال ها فرو رفتند و خانواده هایشان به روسپیگری افتادند و چون ضغف بر كل اقتصاد موثر شد خیلی ها هم بدبخت و یه زندان های مالی گرفتار شدند وحالا این دولت هم %30 قیمت نان را برده بالا یعنی همه چی و باز هم به تازه به پول رسیده ها اضافه و كم درآمدها بیچاره تر / آقایون ببینم پول و ثروت این مردم بكدام راه خرج میشود كه با مردم چنین میكنید ؟؟؟
متاسفم برای خودم و امثال خودم كه به شما رای دادیم ...
۰
۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
خوش به حال مسئولین كشور ما كه یك ملت ... گیرشون افتاده هركاری بخوان میكنن نه اعتراضی نه حرفی...نمیتونن یارانه پولدارها رو حذف كنن نان رو میكشن بالا...
۰
۰
مقدم
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
متاسفم برای این دولت كه فقط شعار داد و پشیمان شدم كه رای دادم . هر روز همه چیز داره گران میشه بعدم این سخنگوی ... میاد امار كذب میده
۰
۰
قاسم
Canada
۰۶:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
یادش بخیر بچه كه بودم ، همیشه پدر خدا بیامزم میگفت هر چیزی كه گرون بشه نون گرون نمشه چون خیلی ها با همینن نون زندگی رومیگذرونند از جمله خونواده پر جمعیت ما. حالا كجاست ببینه شب میخوابی صبح قیمتها بالا رفته ...
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
این بود تمام تدبیر و امید?احمدی نژاد اگه نون رو گرون كرد عوضش یارانه نان میداد اما دولت تدبیر چی?اقای محترم اینقدر به ملت فشار نیارین ...
۰
۰
صمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
در صورت امكان نانوایان بربری و سنگك را ملزم به فروش كیلویی كنید خوب است
۰
۰
y
Germany
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
ممنون دست شما درد نكنه هر دم از این باغ .... آخه چطور حقوق 20درصد اضافه شده بود اما نان با این آرد بی كیفیت كه تو هر كشوری این آرد توزیع بشه صداشون در میاد و بهداشت هم كه خوابه و فقط شده یك ارگان تشریفاتی حالا رو چه حساب 30درصد
۰
۰
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
سلام قیمت نان ها را كمی رندتر اعلام كنند
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
اعلام نرخ جدید انواع نان توسط اتحادیه نانوایان در پایتخت:
بربری ← 500 ← 700 ← 40.0%
سنگك ← 600 ← 800 ← 33.3%
تافتون ← 300 ← 400 ← 33.3%
لواش ← 160 ← 220 ← 37.5%
متوسط افزایش قیمت ← ← 36.0%
آخه این كه سقف 30 درصدم رد كرد... معنی سقف اینه كه تك و توك نزدیك 30% افزایش پیدا كنه و بیشتر زیر 30%...
۰
۰
شهبازی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
شاطر هاییی كه وجدان وانصاف ندارند كاری به افزایش 30درصدی ندارن آنها همچنان از وزن نان كم كرده ونان بی كیفیت كه پراز جوش شیرین است دست خلق اله میدهند وبیشتر نان های سنتی مثل نایلون میباشد و ترد نیست ........
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
حال كه نان را گران كردید لااقل ارقام پرداختی رانیر رند میكردید . كجا پول خرد پیدا میشه.
۰
۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
من یه چیزی رو خوب فهمیدم كه دولت هر وقتی گفت تحریم ها كمتر میشود باید مردم منتظر یه فاجعه بزرگ باشند.حالا قول دادن كه سال94 تورم هم یك رقمی بشه یك لحظه فكر كن ببینید چه شود.خدا خودش بهمون رحم كنه...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر