jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۱۷۷۴۴ ۲۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۳:۴۰

بعضی افراد بدون اینکه بدنشان نیازی به غذا داشته باشد، به دلیل عصبانیت یا برای رفع استرس و اضطراب به غذاخوردن روی می‌آورند، غافل از اینکه چنین رویکردی در درازمدت عواقب نامناسبی از لحاظ سلامتی بر آن‌ها دارد.

جام جم سرا: گرسنگی واکنش طبیعی بدن برای اعلام نیاز به غذاست اما گاهی اوقات در شرایط خاصی مانند استرس و اضطراب ناشی از امتحان، عصبانیت و ناراحتی میل به خوردن غذا زیاد می‌شود در چنین شرایطی باید دانست چگونه می‌توان این میل را مدیریت و کنترل کرد.

چرا هنگام عصبانیت زیاد غذا می‌خوریم

افراد در زمان عصبانیت به دلیل سریع جویدن مواد غذایی احساس سیری نمی‌کنند. همچنین هورمون‌هایی که در زمان عصبانیت و استرس ترشح می‌شود بر شبکه تنظیم اشت‌ها تأثیر می‌گذارد و در برخی افراد میل به غذا خوردن را افزایش می‌دهد. در برخی موارد نیز افراد با پناه بردن به دریافت مواد غذایی سعی بر کنترل خشم و عصبانیت خود دارند که به تدریج منجر به شکل گیری عادات غذایی اشتباه و افزایش انرژی دریافتی می‌شود.

هنگام عصبانیت به آشپزخانه نروید

در شرایط خاص مانند زمان بروز استرس و اضطراب، خستگی، هیجان، ناامیدی و خشم دیدن یا بوییدن مواد غذایی وسوسه کننده است بنابراین بهتر است در چنین شرایطی از رفتن به مکان‌هایی مانند آشپزخانه، رستوران و سوپرمارکت اجتناب کرد و غذاهای پر کالری، چرب و شیرین را خریداری نکرد. در هنگام بروز استرس، غم، اضطراب، خستگی، هیجان و عصبانیت باید آب نوشیده شود، پیاده روی کرد، آهسته و با آرامش غذا خورد و با دوستان صمیمی تماس گرفت.

آهسته غذا بخورید

از لحظه آغاز غذا خوردن تا انتقال پیام به مغز و بازگشت پیام سیری از مغز حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، از این رو افرادی که سریع و تند غذا می‌خورند پیش از رسیدن پیام سیری و احساس سیری مقدار زیادی غذا خورده‌اند و این امر سبب افزایش وزن آن‌ها می‌شود.

یکی از رموز کاهش وزن، آهسته غذا خوردن است. هرقدر مواد غذایی بیشتر جویده شود، تماس مواد غذایی با گیرنده‌های دهانی حلقی بیشتر صورت می‌گیرد و در نتیجه احساس سیری زود‌تر به وجود می‌آید.

صبحانه، ناهار و شام را حذف نکنید

داشتن یک برنامه غذایی منظم شامل ۳ وعده اصلی و ۳ میان وعده به شما کمک می‌کند تا بصورت پیوسته انرژی و مواد مغذی مورد نیاز برای فعالیت‌های روزانه را برای بدن فراهم کنید. صبحانه، ناهار و شام وعده‌های اصلی هستند که بهتر است در ساعات معین مصرف شوند و حجم بیشتری از مواد غذایی مصرفی در طول روز در این وعده‌ها مصرف شوند.

رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و پوکی استخوان در دوران بزرگسالی را کاهش دهد. (غزاله اسلامیان - کارشناس تغذیه/ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر