مصاحبه‌ای تازه با «ثریا حکمت» درباره مشکلات زندگی‌اش

بازیگر سینما: کسی نمی‌خواهد حتی در خانه‌اش کارگری کنم+عکس

مرداد بود که خبری مبهوت‌کننده روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت: «زندگی ثریا حکمت در گوشه خیابان.» انتشار این خبر خیلی‌ها را به فکر فرو برد و بسیاری را هم آزرد. با این حال این حقیقت تلخی است که این روزها زیاد درباره آن می‌شنویم. زیاد می‌شنویم که فلان بازیگر سر از خانه سالمندان درآورده، آن یکی پایش به مراکز اعصاب و روان بازشده و دیگری می‌خواهد در خیابان، چادر بزند. معضل معیشت هنرمندان در دوران بازنشستگی و در دوران افول ستاره بخت بازیگری‌شان، قصه‌ای قدیمی است که خیلی‌ها با آن دست به گریبانند.
کد خبر: ۷۱۱۰۶۹
بازیگر سینما: کسی نمی‌خواهد حتی در خانه‌اش کارگری کنم+عکس
جام جم سرا: ماجرای ثریا حکمت به نوعی تلنگری است به مسوولان و نهادهای مرتبط که علاج واقعه را قبل از وقوع بکنند. گفت‌وگوی پیش‌رو هر چند بهانه‌اش انتشار همان خبر است اما در دل خود نقاط تلخ دیگری هم دارد؛ نکاتی که حکمت خیلی از آنها را درددل‌گونه بیان کرد. آن خبر را پیشتر، جام جم سرا نیز منتشر کرد که برای اطلاع از آن می‌توانید از بخش اخبار مرتبط در سمت بالا/چپ صفحه یا کلیک روی عنوان «بازیگر سینما: پولی ندارم، ۳ روز در چادر زندگی کردم!» بخوانید. در این مصاحبه نیز از بخشهایی که بیشتر موضوعاتی در حیطه خاص سینما را دربرداشته کاسته شده و قسمتهایی در ادامه نقل شده است که احوال شخصی و خانوادگی و اوضاع کنونی زندگی ثریا حکمت را بیان کرده است:

بهتر است از زمانی که وارد سینما شدید شروع کنیم؟
سال۵۳ بود. من در دبیرستان امیرکبیر درس می‌خواندم که کنار تالار فرهنگ بود و از طرف مدرسه در تالار فرهنگ تئاتر بازی می‌کردیم. اما آقای مطلبی مرا در خیابان دید. گویا برای فیلمی دنبال یک زن کرد می‌گشتند که چشم‌وابرو مشکی باشد و از من پرسید: دوست داری در فیلم بازی کنی؟ من هم عاشق این کار بودم و قبول کردم، البته گفتم هنوز درسم تمام نشده و گفتند در تعطیلات تابستان فیلمبرداری می‌کنیم.
بدون تجربه بازیگری چطور رفتید جلو دوربین؛ آن هم برای نقش اول؟
یادم هست روز اول فیلمبرداری در اولین صحنه سیلی خوردم، چون جلو دوربین شوکه شده بودم. بعد از آن کمی به خودم آمدم و کار را شروع کردیم. بعد از فیلم اول ازدواج کردم اما زندگی کوتاهی داشتیم. وقتی فیلم «ناجورها» به نمایش درآمد از هم جدا شدیم چون خانواده همسرم خیلی مذهبی بودند و شغل من را نمی‌توانستند قبول کنند. من عاشق بازیگری بودم حتی دوسال هم در رشته تئاتر دانشگاه رفتم که انقلاب شد و دانشگاه‌ها تعطیل شدند... دیگر دوست نداشتم کار کنم. بعدها فیلمی را کارکردم که نوعی ترور حرفه‌ای برایم بود.
زمانی که وارد سینما شدم خانواده و اقوامم مرا طرد کردند. همسرم هم سال۵۹ وقتی بار‌دار بودم مرا ترک کرد؛ من ماندم و دخترم و دیگر هم ازدواج نکردم
کارگردان مرا خرد کردند؛ برای یکی از نقش‌های اصلی مرا صدا کردند، اما یک سکانس بیشتر به من ندادند. به نوعی مرا تحقیر کردند. در سریالی هم همین‌طور بود. همه ادعا می‌کردند ما شما را دوست داریم ولی نمی‌دانستند با این کار مرا نابود می‌کنند، بعد از آن فیلم دیگر من هیچ پیشنهادی نداشتم.

چرا قبول کردید که فقط یک سکانس بازی کنید؟
به‌خاطر نیاز مالی. همه وقتی به موقعیتی می‌رسند دیگران را فراموش می‌کنند. فلانی که سر سریالی دایم تماس می‌گرفت و از من تقدیر می‌کرد. الان جواب سلامم را هم نمی‌دهد.
واقعا جواب سلامتان را نمی‌دهند!
چرا... . جواب که می‌دهند. منظورم این است که دیگر مثل قبل نیستند.
جوان‌های دیگری هم بودند که کارهای اولشان با شما بود مثل بهرام رادان و امین حیایی و... .
امین خیلی بچه باادبی است و حقش است موفق باشد ولی امین نمی‌توانست برای من کاری کند. امین را من وارد این کار کردم. سرباز بود. دانشجو هم بود، او را به آقای اصغر هاشمی معرفی کردم و خیلی او را پسندید، چون خوش‌سروزبان بود. در خیابان خیلی‌ها برای بازیگری به من رجوع می‌کردند. یکی از بازیگران مرد، مقابل بیمارستان ساسان جلوی مرا گرفت و از من خواست که کاری کنم که وارد سینما شود. چون در دهه‌های۶۰ و ۷۰ من جزو بازیگران پرکار بودم.
زمانی که کار می‌کردید و مطرح بودید درآمدتان خوب بود؟
مثل الان نبود که دستمزدها میلیونی باشد. بالاترین دستمزد من در ماه‌پیشونی ۸۰۰هزارتومان بود.
همیشه نقش خانم‌های شیک و ثروتمند را بازی کرده‌اید. آن زمان وضع زندگی واقعی و شخصی‌تان چطور بود؟
ما در محله گیشا زندگی می‌کردیم. پدرم در گیشا ساخت‌وساز می‌کرد.؛ پدرم ورشکسته شد و زندگی‌اش را باخت. زمانی که من سریال «خانه‌به‌خانه» را به کارگردانی آقای کیانوش عیاری بازی می‌کردم خانه‌ام فرمانیه بود. یادم هست آقای عیاری، امین تارخ را دعوت کرد و گفت: «اگر می‌خواهی یک بازی عالی ببینی باید بیایی و بازی حکمت را ببینی.» سال ۷۵ بود. هم زمان سریال «امام‌علی» هم پخش می‌شد و باز از بین زنان من برای بازی در سریال «خانه‌به‌خانه» و شهره لرستانی به‌خاطر بازی در سریال «امام‌علی» اول شدیم.
خانواده‌تان نمی‌توانست از شما حمایت کند؟
زمانی که وارد سینما شدم خانواده و اقوامم مرا طرد کردند. چون مذهبی بودند و دوست نداشتند من فیلم بازی کنم. همسرم هم سال۵۹ وقتی بار‌دار بودم مرا ترک کرد و به آمریکا رفت؛ من ماندم و دخترم و دیگر هم ازدواج نکردم.
بعد که معروف شدید با پدر و مادرتان ارتباط برقرار نکردید؟
نه، یک برادر دارم که گاهی اوقات تلفن می‌کند، البته بعد از انقلاب و قبل از اینکه پدر و مادرم فوت کنند آنها را دیدم و ارتباطمان بیشتر شد.
کسانی که از قبل در سینما می‌شناختید هم کاری برایتان نکردند...
بیشترشان مهاجرت کردند و کسانی هم که بعد با آنها آشنا شدم مثل بهاره رهنما، مهناز افشار و بهنوش بختیاری به من کمک کردند.
بله، در تئاترشان از شما تقدیر کردند...
بعد از خبری که منتشر شد بهاره رهنما زنگ زد و گفت می‌خواهند از من تقدیر کنند؛ کاری که در اصل وظیفه خانه سینما بود. از همه جای دنیا، حتی از ده‌کوره‌های شهرستان‌های دور در ایران با من تماس گرفتند بجز خانه سینما و انجمن بازیگران. سینما خیلی بی‌رحم است. به نظرم فقط باید به چشم شغل دوم آن را دید یا اینکه پیه خیلی چیزها را به تن مالید... .
در دولت قبل شما برای حقوق حرفه‌ای‌تان به ارشاد یا جای دیگری مراجعه کردید؟
بله، وقتی که سکته مغزی کرده بودم؛ چون قدرت تکلم و حرکتم را از دست داده بودم که بعد به کمک دخترم بهتر شدم.
کی؟
تقریبا شش‌سال پیش. دقیق یادم نیست... . به هر حال به وزارت ارشاد رفتم. بعد از آن زمانی هم که به‌خاطر وضعیت بد روحی و معیشتی خودکشی کرده و در بیمارستان بستری بودم ارشاد به من کمک کرد.
چرا قبل از این وضعیت به ارشاد مراجعه نکرده بودید؟
قبل از آن هم رفته بودم و به من یک مقدار کمک کرده بودند.
بعد از انتشار خبر، آقای انتظامی اولین‌نفری بودند که تماس گرفتند و از دخترم پرسیدند: الان کجایید؟ بگو مادرت الان کجاست؟ آنقدر عصبی شده بودند که فکر می‌کردند ما در چادریم. صدایشان می‌لرزید
چه کمکی؟
الان هم وزارت ارشاد کمک کرده است اما در نهادی گفتند: «به شما قبر هم تعلق نمی‌گیرد.» گفتم: من قبر نمی‌خواهم. تا وقتی ما زنده هستیم باید به فکر ما باشید. تنها من نیستم، خیلی از هنرمندان وضعیت مرا دارند.
اولین مراجعه کی بوده برای مشکلاتتان؟
۱۰سال است مشکل دارم و دایم به مراجع مختلف مراجعه می‌کنم و به صندوق کمک به هنرمندان هم مراجعه کردم. دوبار از طرف صندوق هنرمندان به من وام دادند که نتوانستم پرداخت کنم. و دوسال پیش هم پنج‌میلیون‌تومان وام دادند. و از همان زمان هم ماهی ۳۵۰هزارتومان می‌دهند و ۱۸۰هزارتومان هم طرح تکریم می‌گیرم.
بیمه تامین‌اجتماعی نیستید؟
چون سنم بالا بود مرا بیمه نکردند. خانم مریلا زارعی، علی دهکردی و هدیه تهرانی هم در این سال‌ها به من کمک کردند.
چرا زودتر این مشکلاتتان را رسانه‌ای نکردید؟
پنج‌سال پیش هم این معضل را رسانه‌ای کردم.
کجا؟ چه رسانه‌ای؟
خبرگزاری ایسنا.
پس چرا توجهی نشد؟
برای اینکه یک‌خبر کوتاه بود.
فکر کنم به‌خاطر اینکه در خبر اخیر گفته بودید می‌خواهید در خیابان چادر بزنید اینقدر بازتاب داشته... .
شاید. به‌هرحال باید محل سکونت ما را تامین می‌کردند... .
بعد از انتشار خبر چه شد؟
از خانه سینما تماس گرفتند که آقای عسگرپور را ملاقات کنم ولی گفتم آن زمان که وقت ملاقات می‌خواستم هنوز آبرویم نرفته بود. سخت است در خبرگزاری اعلام کنند که چقدر به من کمک شده. ارشاد ۱۵میلیون‌‌تومان پول به من داد.
چرا گذاشتید این مبلغ رسانه‌ای شود؟
به من گفتند اگر اعلام نکنید ممکن است همه تصور کنند صدمیلیون‌تومان پول به من داده‌اند!
دیگر دوست ندارم اینجا بمانم می‌خواهم از ایران بروم. اینجا کسی قبول نمی‌کند بروم خانه‌اش کارگری. خسته شدم از این مصاحبه‌ها، حرف‌ها و نگاه‌های مردم
الان ۱۵میلیون دادند؟
بله، به‌اضافه هزینه درمان دندان‌هایم که یک دکتر قبول کرده این کار را انجام دهد، البته هفت‌میلیون می‌شود که دومیلیون می‌گیرد و ارشاد آن را می‌پردازد. قبلا یک‌بار آقای انتظامی با آنکه حالشان خیلی مساعد نبود مرا برد دندانپزشکی خودش که تخصصش گذاشتن دندان نبود و نتوانست کاری کند. استاد خیلی همیشه به من لطف داشتند من نمی‌دانم چطور بزرگواری‌شان را با کلمات بیان کنم. بعد از انتشار خبر، اولین‌نفری بودند که تماس گرفتند و از دخترم پرسیدند: الان کجایید؟ بگو مادرت الان کجاست؟ آنقدر عصبی شده بودند که فکر می‌کردند ما در چادریم. صدایشان می‌لرزید.
الان با این ۱۵میلیون‌تومان مشکلاتتان حل شده؟
الان پول پیش خانه‌ام را داده‌ام، اما سال دیگر چه‌کار کنم؟! این مشکل باید از ریشه حل شود در غیر این صورت سال بعد هم وضعیت همین است. دلم می‌سوزد وقتی می‌بینم در جایی زندگی می‌کنیم که می‌توان یک‌نفر را یک‌شبه از اوج به قعر کشاند و خرد کرد و برعکس.
در چه شرایطی تصمیم گرفتید تمام این مسایل را رسانه‌ای کنید؟
در سال‌های گذشته من با کمک بعضی‌ها و وام و... به سختی اجاره خانه‌ام را داده‌ام. سه‌، چهارماه است من دنبال پول پیش و دایم در رفت‌وآمد بودم که کارم به مطبوعات کشیده نشود. وقتی همه جوابم کردند، تصمیم به این کار گرفتم چون دوسال پیش هم وقتی ارشاد به من وام داد گفت این آخرین کمک ماست. من هم دیگر آنجا نرفتم و بعد از انتشار خبر گفتند نامه بنویسم برای وزیر ارشاد که خیلی زود پیگیری شد. یعنی نامه را دستی بردند. من اگر نمی‌توانستم پول پیش خانه را بدهم باید از دخترم جدا می‌شدم. مونا را باید می‌گذاشتم خوابگاه. دیگر توان اجاره‌دادن را نداشتم. برای جدانشدن از دخترم این کار را کردم. این فقط مشکل من نیست. باید کاری می‌کردم تا به یاد هنرمندانی که در این وضعیت هستند، بیفتند. دیگر دوست ندارم اینجا بمانم می‌خواهم از ایران بروم.
با چه پشتوانه‌ای؟
آنجا کارگری می‌کنم، چون اینجا زمانی بازیگر نقش اول فیلم‌ها بودم، اینجا کسی قبول نمی‌کند بروم خانه‌اش کارگری. خسته شدم از این مصاحبه‌ها، حرف‌ها و نگاه‌های مردم. (مرجان صائبی/عکس: امیر جدیدی/ شرق)
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳۳
سوال
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۰
۰
چرا بازی نمیكنه؟!!
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۴
۰
خب به جای در خواست پول درخواست كار بكنه. بره یه جا مشغول به كار شه.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۱
۱
مهتاب خانم نفست از جای گرم در میاد من یك بازنشسته هستم حالا برای مخارج زندگی و از جمله كرایه خانه مجبورم كاركنم ولی همش برای خانمهای جوون آگهی میدن ووقتی سن مرا میپرسند ... قطع !
مردم با ابرو ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۳
۱
چرا بین انسانها فرق میگذارید مگر یك بازیگر پول كم دراورده كه حالا صدقه بگیر این و آن شده كمی از پول هایی كه گرفته رو پس انداز میكرد یا بیمه های مختلف ........خیلی انسان با ابرو داریم كه با كم تر از این پولها زندگی شرافتمند دارند این خانم دوبار وام گرفته پس نداده ::::: ........لطفا از این خبر ها كه حرص مردمو در میاره چاپ نكنید ....به چه دلیل دولت باید از خزانه و از حق الناس برای اینها خانه بخرد
ثریا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۲
۲
ضمن احترام به خانم حكمت میخواستم خدمتشان عرض كنم در این مملكت انسانهای فقیر اما با آبرو فراوانند كسانی كه صبح تا شب جان میكنند بلكه بتوانند شكم كودكشان سیر باشد دفتر و كتاب داشته باشد و دستشان را به خاطر حفظ آبرو جلوی كسی دراز نمیكنند خوب است شما بانوی نازنین بجای آنكه زندگی خود را سذزبانهای مردم بیاندازید به فكر ایجاد یك كار آبرومند برای خود باشید و با عنوان كارگری در خانه های مردم احساسات هموطنان خود را برنانگیزید هر چند آن هم شغل با آبرویی است ولی عزیز جان در این جامعه خیلی بدتر از شما هست كه صدایش درنمیاد و جانش را كف دستش گذاشته تا امورات بگذراند.
والسلام.
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۱
۳
كسانیكه به بزرگان این كشور بی احترامی می كنند، مطمئنا به پدر مادر و خانواده خود نیز بی احترامی كنند.
بیایید یاد بگیریم دست هموطن خود را بگیریم هركه هست به خدا جز خوبی چیزی برایمان باقی نمی ماند.
به امید ان روز
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۲
۲
نمیخوام بگم كاش مامان منم بازیگر بود تا الان كسی بهمون همین كمكهای هرچند ناچیز رو میكرد چون به صدقه گرفتن عادت نداریم و همیشه سعی میكنیم نان بازوی خودمون رو بخوریم ولی این و گفتم كه فكر همه افراد بی سرپرست و بیچاره و بیكار و بدون پشتوانه مالی باشید نه فقط بازیگران و ...
پیراسته فر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۲
۲
آیا این خانم حاضراست بعنوان نظافتچی ویا پرستارمنزل كاركند ویا فقط یك كنایه است؟
وآیا توان كاركردن دارد؟
نیكو
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۸ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۰
۱
در جواب بعضی دوستان این خانم 30-40 ساله نیست كه بره جایی مشغول شه مثل كه ایران زندگی نمیكنید؟؟نمیگم كارهای این خانم درست بوده شاید خیلی هم اشتباه داشته اما باید دستشو گرفت لااقل یه سرپناه داشته باشه یا در فیلمها جایی داشته باشه برای درامد
نیكو
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۸ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۰
۲
در جواب بعضی دوستان این خانم 30-40 ساله نیست كه بره جایی مشغول شه مثل كه ایران زندگی نمیكنید؟؟نمیگم كارهای این خانم درست بوده شاید خیلی هم اشتباه داشته اما باید دستشو گرفت لااقل یه سرپناه داشته باشه یا در فیلمها جایی داشته باشه برای درامد
پوریا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۷ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۰
۳
با سلام و احترام
خانم حكمت و امثال ایشان باید زندگی آبرومندی داشته باشند . منظور این است كه حداقل یك بیمه محكمی مثل خیلی از كسانی كه تحت پوشش تامین اجتماعی هستند داشته باشند . این خواسته زیادی نیست ! به نظر شما زیاده ؟ چه اشكالی دارد خانه هایی استیجاری مادام العمر در اختیارشون قرار بگیره ؟ هنرمندان اگر در فكر تجارت و پول درآوردن بودند سینما و تلویزیون ما رونقی نداشت از مسولان ارشاد خیلی ممنونیم انشاا.... قدر عزیزانمون رو بدونیم و قبل از اینكه بخواهند نیازشون رو به زبان بیارند بهشون كمك كنیم . كمك می تونه رایزنی برای بازی در سریال یا یك فیلم باشه مطمن باشیم ایشون و امثال ایشون اونقدر عشق به كارشون دارن كه بتونن هزینه های زندگیشون رو خودشون تقبل كنند به شرط اینكه مجال بهشون داده بشود .
وحید
United States
۲۱:۵۵ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۱
۲
سلام. بشدت از شنیدن این خبر متاثر شدم. متاسفم برای كسانی كه سنگ هنر را به سینه میزنند. همه چیز سیاسی شده و باند بازی. حتی نان و آب!
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۶ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۳
۰
۳
بنظر من دولت بجای پرداخت یارانه میتوان سازوكاری تائین كردكه هركس كه نیاز و تقاضای بیمه تامین اجتماعی دارد درهرسنی بیمه شود
محمد
New Zealand
۰۱:۰۲ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۱
۰
این مثل آتقی آینه عبرت نشه پول بدن بعد بگن ببخشید نمی تونیم برگردونیم میدم به كسی دیگه
دخترجوون
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۰ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۱
۰
دوست عزیز باید پیشنهاد بشه كه ایشون بازی كنه دیگه!!!!
چرا طی این همه سال یه حرفه ای یاد نگرفتند؟من خودم یه دختر تنهام دوساله فارق التحصیل شدم خانوادم بهم غذا و خونه دادن میدونم جهیزیه ام وخونه برای پیریم باخودمه دارم جون میكَنم الان كه دیگه برای این حرفا دیر شده ولی ایشون چون معروف بود همین 15 میلیون رو بهش دادند الان ما خیابون خواب داریم كی میره دستشو بگیره و كمكش كنه؟باز بره خداروشكر كنه بازیگر بوده ومعروف
لتبتغبقغی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۶ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۲
۱
كسی كه به همه چیز پشت كرده حالا انتظار داره همه به او توجه كنند .
ب
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۵ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۲
۱
این خانم بجای هنرپیشگی اگر می رفت وخانواده تشكیل می داد حالا خیابان خواب نبود
هاشم زارعی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۲
۱
خانم حكمت عزیزودوست داشتنیم من ازبهبهان درددلتوخوندم وگریه كردم .تورامن بانقشهای خوبوماندگارت میشناسم خواهرعزیزم.من یكارگرشركت خصوصیم كه پنج ماه حقوق نگرفتم ولی حاضرم حتی داراییم رابه توببخشم.توبهترینی.دعاكن برام تادستم بازشود.ازخداوند بزرگ وخالق هستی میخواهم كه تورایاری كند ومطمن باش كه این اتفاق خواهدافتاد.
.
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۱
۱
وقتی پدر و مادر مدام به بچه ها می گن درس بخون، به فكر یه هنر باش، برو سر كار ،ازدواج كن به خاطر این روزهاست الان متوجه شدم. باید تا جوانیم پول پس انداز كنیم به فكر زندگی اشراف گونه نباشیم،در زندگی قناعت كنیم و به نون خشك سر سفر خودمون قانع باشیم والا انسان سیری ناپذیره،وقتی یه كارگر ساده كه سنی ازش گذشته الان خونه و پس اندازه با دست مزد چند سال پیش داره حتما هنرمندان می تونستند داشته باشند .ولی خوب نباید كسی رو سرزنش كرد اگر كمكی واقعا از دست كسی بر میاد دریغ نكند
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳
۱
۲
شما از ابتدا بایستی به امروز فكر میكردی آیا بهتر نبود بجای فرمانیه یك جای ارزانتر زندگی میكردی ؟ آیا روز اول كه توی این حرفه رفتی گفته بودن تا آخر عمر بارتو میبندیم .
بهتر است ما گاهی وقتا كمی آینده نگر باشیم . تازه خوبه به شما وام دادن امروزه به كمتر كسی از این كمكها میشه .
گیتی
United Kingdom
۰۰:۳۴ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۱
ایشون یادشون نیست سال 57 كه انقلاب شد دانشگاه ها تعطیل نشد .دانشگاه ها فروردین 59 به دلیل انقلاب فرهنگی تعطیل شد.
باران
United Kingdom
۰۱:۲۶ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۲
سر كار خانم حكمت خودتان هم می دانید در این سن و بی هیچ تخصصی نه در ایران نه در خارج قادر به كار نیستید.قانع باشید.واز دوستان درخواست یك كار مناسب برای دخترجوانتان باشید تا بجای در كوچه و خوابگاه خوابیدن مثل خیلی از ما ها سقف كوچكی داشته باشید.
lpln
Germany
۰۱:۳۲ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۲
حضرت مسیح میفرماید در باره كسی قضاوت نكنید تا در باره شما قضاوت نكنند. چون ابعاد زندگی خانم حكمت برایمان روشن نیست .بهترین سكوت و كمك است
مانا
United Kingdom
۰۱:۴۱ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۲
۰
باید چی بشه كه پدر و مادر و خواهر و برادر و همسر و كلا خانواده ادم را طرد كنند فقط به جرم هنر پیشگی؟پس خانم ها گلاب ادینه ژاله علو ازیتا حاجیان ثریا قاسمی كتایون ابراهیمی مریم بوبانی پروانه معصومی گوهر خیر اندیش رویا تیموریان و...........هم كه باید مثل شما باشند چرا نیستند؟
دانشمند
United Kingdom
۰۱:۴۳ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۲
۱
از پیری نهراسید .پیری بس شكوهمند است. اگر جوانی با حساب و كتابی داشته باشید.
البرز
Switzerland
۰۱:۵۹ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۱
خانم حكمت چه كار خوبی كردید كه دوباره به خودتان نگفتید(پیشكسوت).ممنون.
فضول
Switzerland
۰۲:۰۲ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۰
نمی دونستم باعث و بانی ورود اقای امین حیایی شما بودید!!!!!!
ثریا
United States
۱۱:۰۶ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۱
دنیا همینه باید قانع بود باید ابرو داری كرد.
ابر
United States
۱۹:۴۶ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۳
۱
۰
یعنی سال دیگه هم همین بساطه؟
مریم
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۹ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۴
۱
۱
چقدر بیرحمید.بس كنید این قضاوت كردن هاتون رو.به خودتون بیایید.آره شما خوبید!شما آینده نگرید!اصلا شما همه چی تمومید!!!
خواهر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۷ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۴
۱
۱
لعنت به این دنیای وحشی زشت
طلا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۳۱ تير ۱۳۹۴
۲
۱
جوون كه بودی خرج كردی عزیزم نه پس انداز. جیك جیك مستونت بوده و فكر زمستونت نه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
۱
۰
جای تاسف دارد به کجا رسیدیم صد افسوس

نیازمندی ها