jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۵۷۱۳ ۲۳ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۱

ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز آمریکا:

انقلاب کردیم تا خودمان تصمیم بگیریم

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز آمریکا ضمن تاکید بر اینکه در صورت دست نیافتن به توافق نهایی ، ایران سانتریفوژها را افزایش و بازرسی ها را کمتر خواهد کرد گفت : انقلاب کردیم تا خودمان تصمیم بگیریم .

انقلاب کردیم تا خودمان تصمیم بگیریم

به گزارش واحد مرکزی خبر ، ظریف گفت :به نظر من بهترین احتمال این است که تعامل وجود داشته باشد و به یک راه حل برسیم در غیر این صورت ایران مجبور نخواهد بود که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی های بیشتر بدهد. ما بازرسی های معمول آژانس بین المللی انرژی اتمی را خواهیم داشت .

مجری گفت: شما در این صورت تاثیر تحریم ها را خواهید داشت که ممکن است باز گردند.

ظریف گفت: تحریم ها بوده‌اند، آمریکا به هر نوعی که شده تحریم هایی را به مدت سی و پنج سال علیه ایران اعمال کرده است. این تحریم ها باعث ایجاد نفرت در میان مردم ایران شده است.

ظریف افزود: ما می خواهیم آمریکا به این مسئله احترام بگذارد اما ما آماده‌ایم تا هرگونه تضمین به آنها بدهیم که این برنامه صرفاً و منحصراً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ظریف گفت: 10 سال پیش وقتی که رئیس جمهور روحانی آن وقت مشاور امنیت ملی بود و من نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بودم ما مشغول مذاکره بر سر یک توافق هسته‌ای بودیم . ما این فرصت را داشتیم تا به یک توافق برسیم اما متأسفانه غرب این تصور را داشت که می تواند جلوی ایران را بگیرد. در آن زمان ما کمتر از دویست سانتریفوژ داشتیم که می چرخیدند اما اکنون ما بیست هزار سانتریفیوژ داریم . در آن زمان راکتور اراک فقط طراحی شده بود اما اکنون اراک یک راکتور کامل آب سنگین دارد که آماده است تا در یکسال آینده فعالیت کند. در آن زمان هیچ فردویی وجود نداشت چون هیچ تهدید حمله نظامی نبود اما اکنون پس از تهدید حمله نظامی آنها فردو را ساختند تا کوهها از آن محافظت کند.اتفاقی که پس از آن سال افتاد این بود که نگرانی غرب درباره برنامه هسته ای ما صد برابر شد. شیوه حل مسئله این است که این راه جایگزین هم مد نظر قرار گیرد. ما (ایران) باید گزینه تحریم های بیشتر را در نظر بگیریم و غرب نیز باید گزینه جایگزین مربوط به سانتریفوژهای بیشتر و بازرسی های کمتر را مد نظر قرار دهد. به نظر من هیچ یک از ما نمی خواهیم در این مسیر به حرکت خود ادامه بدهیم، ما در 10 سال گذشته این کار را کردیم .

ظریف ادامه داد؛ من اینجا(وین) هستم . در 10 روز گذشته اینجا بوده ام و در ده روز آینده هم اینجا خواهم بود و اگر هم بیشتر لازم باشد در اینجا خواهم بود تا به توافق دست یابم چون من مصمم هستم که مسیر تاریخ را تغییر بدهم.

ظریف در ادامه این گفتگو همچنین موضع ایران را درباره تحولات منطقه و جهان تشریح کرد.

وزیر امور خارجه درباره مسئله فلسطین گفت این یک مشکل اساسی است اما اساسی تر از آن ، فقدان احترام است. این حس در منطقه ما وجود دارد که غرب به مردم این منطقه احترام نمی گذارد. مردم منطقه ما خواستار احترام هستند.آنها خواستار آن هستند که به آنها اجازه داده شود که سرنوشت شان را خودشان تعیین کنند. ما نباید تصمیم بگیریم که چه کسی در این کشور یا هر کشوری دیگر حکومت کند . ما باید به مردم این کشورها اجازه بدهیم که تصمیم بگیرند چون اگر تاریخ را مطالعه کرده باشید می بینید که آمریکا و غرب برای مدت زمانی طولانی ، از بی رحم ترین دیکتاتورها در منطقه ی ما حمایت کردند از جمله از شاه ایران حمایت کردند.

مجری ان بی سی نیوز گفت؛ برخی از اینها که گفتید به ایران هم برمی گردد. نمونه اخیر این مسئله تاریخ جنگ عراق است . در این مورد ایران هم نقش داشت و از شبه نظامیان شیعه که نیروهای رزمی آمریکا را هدف قرار می دادند حمایت کرد.اکنون آمریکایی ها رفتند و اکنون چیزی که باقی مانده است این است که درگیری در مرز ایران و عراق رخ داده است و یک کشوردرحال تجزیه شدن است . ظریف در پاسخ گفت : متاسفانه آنچه امروز در عراق مشاهده می شود نتیجه سیاست همپیمان بسیار مهم و دیرینه ی آمریکا در منطقه است که از همان اول تلاش کرد عراق را بی ثبات کند و نتیجه اش چیزی است که امروز می بینیم . ظریف افزود نفوذ ما در عراق به ارائه مشورت به همه ی عراقی ها اعم از شیعه، سنی و کردها برای تشکیل دولت فراگیر محدود بود . اوج گیری و ظهور گروههای تندرو نتیجه ی نهایی یک سیاست ده ساله ی حمایت از خشونت فرقه ای در عراق بود به این امید که حکومت اقلیت قبلی در عراق بار دیگر در این کشور حاکم شود .

ظریف گفت: اقلیت نباید انتظار داشته باشد بر اکثریت حکومت کند ضمن انکه اکثریت هم نباید در کشور دیکتاتوری ایجاد کند .در گذشته اقلیت بر اکثریت در عراق حکومت می کرد ، متاسفانه در برخی دیگر از کشورهای همسایه ی ما نیز اینگونه است که در آن اقلیت کوچک بر اکثریت حکومت می کند. متاسفانه ما شاهد واکنش غرب به این مسئله نیستیم .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر