jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۶۹۵۲۹۸   ۲۲ تير ۱۳۹۳  |  ۱۳:۳۹

مقامات آمریکایی هشدار دادند که اگر مذاکره کنندگان ایران ظرف چند روز آینده، امتیازات مهمی را واگذار نکنند، آنها نیز به دنبال تمدید مذاکرات برای یک دوره دیگر نمی‌روند.

ایران امتیاز ندهد مذاکرات تمدید نمی‌شود

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز گزارش داد، مقامات آمریکایی روز شنبه هشدار داده اند که اگر مذاکره کنندگان ایران ظرف چند روز آینده، امتیازات مهمی را واگذار نکنند، آنها نیز به دنبال تمدید مذاکرات برای یک دوره دیگر نمی روند.

در حالیکه دیپلمات های ارشد غربی امروز یکشنبه، در «وین»، پایتخت اتریش، گردهم می آیند تا پیشرفت مذاکرات هسته ای با ایران را مورد بررسی قرار دهند، مقامات آمریکایی اعلام کردند که طرفین مذاکرات همچنان اختلافات عمیقی در خصوص موضوع اصلی مذاکرات که ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران است، دارند.

یکی از مقامات آمریکایی روز گذشته به خبرنگاران گفت، گرچه دو طرف در ۵ ماه مذاکرات روزانه خود به پیشرفت‌هایی رسیده‌اند اما در زمینه موضوعات کلیدی، ایران در موضع نامناسب و ناکارآمد خود تغییراتی ایجاد نکرده است.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی ادامه می دهد که بدون مشاهده پیشرفت های چشمگیر در برخی موضوعات کلیدی، دشوار است که تمدید مذاکرات را در نظر داشته باشیم و این مسئله‌ای است که در روزهای آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا، ساعاتی پیش وارد وین شد تا به مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ بپیوندد و قرار است وزرای خارجه انگلیس،فرانسه و آلمان نیز امروز وارد وین شوند و دیدارهایی را با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران درباره پیشرفت مذاکرات صورت دهند و از ایران بخواهند امتیازات بیشتری را واگذار کند.

یکی از مقامات ارشد دولت «باراک اوباما»، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد؛ فقط کافی است که به اظهارنظراتی که این هفته برخی مقامات ایرانی مطرح کردند، گوش دهید تا ببینید که تا چه اندازه در برخی موضوعات اختلاف وجود دارد.

بر اساس گزارش لس آنجلس تایمز، کری قرار است با ظریف دیدار کند تا این موضوع را بررسی کند که آیا ایران تمایل دارد امتیازات کافی واگذار کند و سپس گزارش این دیدار را به «باراک اوباما» تحویل دهد.

دولت اوباما خواستار کاهش برنامه هسته‌ای ایران که در حال حاضر با ۱۰ هزار سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم کار می کند، می باشد و خواهان کاهش همین تعداد کنونی سانتریفیوژهای ایران است.

مقامات آمریکایی می گویند که پیشرفت‌هایی در زمینه برخی موضوعات کلیدی صورت گرفته است و اگر پیشرفت‌هایی در زمینه دیگر موضوعات کلیدی برنامه هسته‌ای ایران به وجود آید، توافق نهایی با ایران محتمل است اما اختلاف در خصوص موضوع غنی سازی ایران یک مانع بزرگ برای توافق نهایی است.

لس آنجلس تایمز ادامه می‌دهد، با این حال، مقامات هنوز امید خود را از دست نداده‌اند و دولت اوباما به عنوان یک اولویت برتر امنیت ملی برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران مشتاق است و اکثر ایرانیان نیز خواستار کاهش تحریم های اقتصادی هستند.

مقامات آمریکایی می گویند که ۱+۵ هنوز مذاکره درباره تمدید ضرب الاجل مذاکرات را آغاز نکرده اند و این در حالی است که این مسئله احتمالاً یک موضوع پیچیده است و نگفتند که بحث درباره این موضوع را چه زمانی آغاز می کنند.

طبق این گزارش، وزرای خارجه روسیه و چین حاضر به حضور در نشست امروز وزرای خارجه ۱+۵ نشدند و مقامات آمریکایی می‌گویند که عدم حضور آنها ارتباطی به اختلاف میان اعضای گروه نداشته است و به این دلیل بوده است که این دو وزیر در جای دیگر تعهدات و وظایفی داشتند که باید آن را انجام می دادند.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
هیچ باجی نباید بدیم و اگر توافق نكردن باید غنی سازی را افزایش بدیم. این همه سختی كشیدیم كه به مكان اول برگردیم؟ اگر دیپلمات های ما این كار را انجام بدهند( تن دادن به خواسته آنها) خیانت محسوب می شود
۰
۰
عاشق ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
متاسفم كه خیلی ها منافع ملی را فقط در برنامه هسته ای می بینند.اینكه ارزش پول ملی یك سوم شده وبه همان اندازه فقر وبدبختی مردم بیشترشده خیلی از صنایع مهم دراثر تحریم ورشكسته یا زیان ده شده اند اینها خیانت نیست
۰
۰
بنده خدا
United States
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
امتیاز می خوان بهشون بدید . امتیاز ساخت پراید رو بهشون بدید برن حالشو ببرن.
۰
۰
حمید بابازاده
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۳
با سلام
ضمن تقدیر و تشكر از گرو مذاكره كننده عارضم كه گرو مذاكره كننده نبایدتحت تاثیرصحبتهای آمریكاییها قرار گیرند آنها باید بدنبال رفع نگرانیها باشند نه به فكر امتیاز در غیر اینصورت این یك معامله اضطراری محسوب می شود
۰
۰
سید محمد
United States
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۳
نباید نرمش قهرمانانه را فراموش كنیم . همانگونه كه رهبر عزیزمان فرمودند برنامه هسته ای یك بهانه در دست دشمن است . مصلحت حكم میكند كه در شرایط كنونی این بهانه را از دشمن بگیریم . به نتیجه رسیدن مذاكرات تیر خلاصی خواهد بود بر تلاشهای مذبوحانه اسرائیل .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر