در آخرین روزهای پاییز

گالری‌های تهران داغ می‌شود

گالری‌ها و مراکز فرهنگی تهران با برگزاری نمایشگاه‌های متنوعی از هنرهای تجسمی، در روزهای پایانی و سرد فصل پاییز میزبان علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ هستند.
کد خبر: ۶۲۵۲۴۱
گالری‌گردی در روزهای سرد پایتخت

پنجمین نمایشگاه انفرادی عکس‌های ناصر میزبانی، با عنوان «آوج نگینی در ایران» در موزه عکسخانه شهر گشایش یافته است.

در این نمایشگاه 25 عکس رنگی با ابعاد ۷۰×۵۰ سانتیمتر به نمایش گذاشته شده است. موضوع عکس‌ها معماری و طبیعت شهرستان آوج از توابع استان قزوین است.

بخش زیادی از عکس‌ها مربوط به مهم‌ترین اثر تاریخی این شهرستان یعنی برج‌های دوقلوی «خرقان» در روستای حصار ولیعصر است. این برج‌ها مربوط به دوران حکومت سلجوقیان هستند.

نمایشگاه «آوج نگینی در ایران» از 16 تا 23 آذر ماه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ در موزه عکسخانه شهر به نشانی میدان هفت‌تیر، خیابان بهار‌شیراز، ضلع جنوب‌غربی میدان بهارشیراز میزبان علاقه‌مندان است.

موزه عکسخانه روزهای جمعه تعطیل است.

گالری محتشم

آثار تجسمی ندا ظرف‌ساز، در قالب مجموعه‌ای با عنوان «سیاه و سفید» در گالری محتشم گشایش می‌یابد.

این نمایشگاه که شامل مدیوم‌های چیدمان، ویدئو آرت و فتوآرت است، از 18 تا 24 آذر ماه ادامه خواهد داشت.

ندا ظرف ساز از شرکت‌کنندگان سخنران در سمپوزیوم دوسالانه عکس ایناگورال بالارت در ملبورن استرالیا در سال ۱۳۹۲ است.گالری محتشم در ارومیه، خیابان برق، بین فلکه خیرین و چهار راه عمار، واقع است.

گالری محسن

تازه‌ترین نمایشگاه انفرادی عکس‌های مهدی مقیم‌نژاد با عنوان «وساطت الهی» در گالری محسن گشایش یافته است. این نمایشگاه پنجمین و آخرین فصل پروژه‌ «واقع‌نمایی‌ها» است که شامل 13 عکس با تکنیک فتومونتاژ و با ابعاد ۱۵۰×۱۰۰ سانتیمتر است.

به گفته مقیم‌نژاد، «وساطت الهی» همچون دیگر فصل‌های پروژه‌ی «واقع‌نمایی‌ها» مواجهه‌ای با تاریخ ایران و تأملی در معنای هویت است، این بار اما با نقش‌مایه‌هایی که به سهم خود بار اعتقادات و باورهای مذهبی ما را به دوش می‌کشند.

نمایشگاه «وساطت الهی» از 15 تا 27 آذر ماه از ساعت 14 تا 21 در گالری محسن به نشانی اتوبان مدرس شمال، خیابان ظفر شرقی، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک۴۲ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. گالری محسن روزهای پنجشنبه تعطیل است.

گالری ایده

نمایشگاه نقاشی امید فاضلی و آلما بهرامی دو هنرمند جنوبی، در گالری ایده افتتاح شده است.

در این نمایشگاه 16 اثر نقاشی فیگوراتیو از این دو هنرمند ارائه شده است، که جملگی بیانگر حالت ذهنی و روحی هنرمندان از طریق پرتره‌سازی است.

این دو هنرمند، زنان بومی را به عنوان موضوع نقاشی‌های خود انتخاب کردند و با تکنیک اکرولیک روی مقوا آثار خود را ارائه داده‌اند.

این نمایشگاه نخستین نمایشگاه این دو هنرمند اهل جنوب کشور در تهران است که تا 30 آذرماه در گالری ایده واقع در خیابان کریمخان، خیابان خردمند شمالی، خیابان 18شماره 26 میزبان علاقمندان است.

گالری آرته

نمایشگاهی از عکس‌های سینا ممتحنی با عنوان «تهران فراموش شده» در گالری آرته افتتاح شده است. سوژه‌های نمایشگاه ماشین‌هایی هستند که کنار خیابان افتاده‌ بودند و کسی به سراغشان نمی‌رود و بدون استفاده در گوشه‌ای از شهر حضور دارند.

برخی از این ماشین‌ها، فرسوده و با ظاهری کهنه بودند و بعضی از آن‌ها بسیار شیک و تمیز به چشم می‌خوردند.

در این نمایشگاه که اولین نمایشگاه انفرادی سینا ممتحنی است 14 عکس با ابعاد 15 در 21 در معرض دید عموم قرار دارد.

نمایشگاه‌ «تهران فراموش شده» که روز جمعه 15 آذرماه افتتاح شد، تا روز 21 آذر همه روزه از ساعت 16 الی 20 در نگارخانه آرته واقع در ونک، بزرگراه کردستان، پایین‌تر از همت، بلوار علی‌خانی، 20 متری گلستان، 12 متری دوم، شماره 3 دایر است.

گالری آن

گالری آن و بنیان آن هنر ایرانی، دو نمایشگاه از آثار حجمی و سرامیک عباس اکبری را افتتاح کرده‌اند. نمایشگاه اول، مجسمه‌هایی از چوب و برنز با عنوان «درجستجوی آرش، در جستجوی صلح» است.

این مجسمه‌ها با رویکردی به بازنگری فهم اساطیر ایرانی و اختصاصا داستان حماسی آرش در فرهنگ ایرانی ساخته شده‌اند.

بنیان آن هنری نیز سرامیک‌هایی از عباس اکبری که در حقیقت ظرف‌های کاربردی هستند را به نمایش گذاشته است. این ظرف‌ها با تکنیک‌های مختلف لعاب‌های احیایی اجرا شده‌اند.

این دو نمایشگاه از 15 تا 27 آذر ادامه دارند و علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی ونک، خیابان سئول، شماره 40 مراجعه کنند.

نگارخانه بن‌بست

یک نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «استحاله اثر» در نگارخانه بن‌بست گشایش یافته است. در این نمایشگاه 62 قطعه عکس رنگی و سیاه سفید در ابعاد 50 در 70 و 35 در 45 با موضوع آزاد و با مضمون طبیعت، فتومونتاژ، مستند اجتماعی، خیابانی و ... از هنرمندان عکاسی همچون پدرام الوند، میلاد بحرینی، پیمان تاجیک، نرگس تنکبریس، سحر جودی، پریسا خوشراه، حسن شریفی، هلیا علی‌کاهی، مهدی کاویی، سید محمود نوربخش، عاطفه میر و سمانه یاری به نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایشگاه «استحاله اثر»‌ روز 18 آذر ماه ساعت 13 افتتاح خواهد شد و تا 25 آذر ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت 11 تا 16 به نشانی میدان آزادی، انتهای خیابان استاد معین، نبش خیابان دستغیب، ساختمان شهید حیدری، نگارخانه بن‌بست مراجعه کنند. نگارخانه بن‌بست روزهای جمعه تعطیل است.

گالری فرامرزی

نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «جسته و گریخته» در گالری فرامرزی افتتاح شده است. در این نمایشگاه عکس‌های انتخابی از مریم اسکوئی، آبنوس البرزی، مهتاب علیزاده و مریم نیازاده به نمایش گذاشته خواهد شد.

این عکس‌ها مجموعه‌ای از عکس‌های دیجیتال و آنالوگ این هنرمندان هستند که از آرشیو به صورت منتخب برای حضور در نمایشگاه انتخاب شده‌اند.

نمایشگاه «جسته و گریخته» روز جمعه 15 آذر ماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح می‌شود و تا 27 آذر ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به گالری فرامرزی واقع در ونک، خیابان خدامی (بیژن)، کوچه ارم، شماره ۶، طبقه سوم مراجعه کنند.

موزه هنر و مردم

نمایشگاه آثار پرده‌های قلمکار اساتید قرن دوازدهم و سیزدهم ه.ق متعلق به خانواده جلالی، در موزه هنر و مردم افتتاح شده است.

65 اثر شامل مجموعه‌ای از پرده‌ها و رومیزی قلمکار مربوط به قرون 12 و 13 ه.ق به مدت دو هفته به نمایش گذاشته شده است.

این مجموعه ارزشمند که متعلق به خانواده جلالی است، 180 تا 240 سال قدمت دارد و برای اولین بار در معرض نمایش عموم قرار می‌گیرد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از 20 آذر تا 10 دی همه روزه (به جز روزهای دوشنبه و تعطیلات سوگواری) از ساعت 9 تا 17 به موزه هنر و مردم واقع در بخش شمالی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاهی از نقاشی‌های فرحناز جوادیان در گالری شماره دو فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد. در این نمایشگاه 20 اثر در ابعاد مختلف و یک اثر بزرگ به نمایش گذاشته خواهد شد.

در نمایشگاه تازه‌ی جوادیان، گل سوژه‌ اصلی تابلوهاست و این هنرمند سعی کرده گل را از دریچه و زاویه‌ی متفاوتی به تصویر درآورد. گل‌ها در این آثار بعد مفهومی دارند و مخاطب را به تعمق وامی‌دارند.

این نمایشگاه روز جمعه 22 آذر ماه در گالری شماره دو فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد و تا سی‌ام ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 و روزهای تعطیل از ساعت 14 تا 19 به گالری مراجعه کنند.

همچنین هفتمین نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی نسرین حمزه‌پور در کافه گالری فرهنگسرای نیاوران افتتاح شده است.

حمزه‌پور در این نمایشگاه 26 تابلوی نقاشی انتزاعی با تکنیک آکریلیک را به نمایش می‌گذارد. او در این آثار از فضای ذهنی‌اش بهره گرفته و طبیعت خواستگاه اصلی آثارش شده است.

برخی از آثار این نمایشگاه برگرفته از خواب و رویاهای حمزه‌پور است و رنگ حرف اول را در این آثار می‌زند. بنیان اصلی این آثار بر مبنای رنگ، فرم و خطوط الهام گرفته از مینیاتور است.

این نمایشگاه از 20 آذر تا 10 دی ماه از ساعت 15 تا 22 میزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشی خواهد بود. فرهنگسرای نیاوران در خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران واقع است.

گالری فریا

نمایشگاه گروهی نقاشی «۱+۹» با حضور ۱۰ هنرمند نقاش و به نمایشگاه گردانی نوشین زرنانی جمعه ۲۲ آذرماه در گالری فریا افتتاح می‌شود.

نقاشانی که آثارشان در این نمایشگاه به روی دیوار خواهد رفت حسین چراغچی، بیتا درویش، مهرنوش رمضان نیا، رضا عنصری، بردیا اسماعیل لو، نسرین عیوضیان، عرفانه صمصام شریعت، ژینوس میثاقی، شقایق فریاد شیران و آزاده وزیری هستند.

آیین افتتاحیه نمایشگاه «۹+۱» ۲۲ آذرماه در گالری فریا واقع در خیابان سهروردی، بالا‌تر از خیابان شهید مطهری، کوچه بیشه، پلاک نهم، طبقه نخست برگزار می‌شود. این نمایشگاه تا پنجم دی ماه ادامه خواهد داشت.

نگارخانه فرهنگسرای معرفت

نمایشگاه «کیمیای هنر»، شامل آثار ساغر انواری، از 17 آذر در نگارخانه فرهنگسرای معرفت، در معرض تماشای هنردوستان قرار می‌گیرد.

این نمایشگاه شامل مجموعه‌ای از نقاشی‌های پاستل، رنگ و روغن، مینیاتور، مداد رنگی، آبرنگ، نقاشی روی پارچه، نقاشی روی ابریشم(باتیک)، نقاشی و کار روی شیشه وویترای، خوشنویسی با خودکار، آثار معماری، گل چینی، پتینه، تابو سفال، تابلو سه بعدی، دکوپاژ، فرانز، ژله تزریقی این هنرمند خواهد بود.

این نمایشگاه تا 25 آذرماه 92همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 9 الی 19 در نگارخانه فرهنگسرای معرفت به نشانی بلوار آیت الله کاشانی، میدان شهر زیبا، بلوار شهران، بعد از زیر گذر همت میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نگارخانه لاله

نمایشگاه آثار جمعی از هنرمندان خودآموخته در نگارخانه لاله برگزار می‌شود. این نمایشگاه در نظر دارد تا به بازخوانی شور و شوق تصویری و دنیای درونی و بکر هنرمندان خودآموخته بپردازد.

آثار ۱۷ هنرمند نقاش و حجم‌پرداز خودآموخته همچون: حسن حاضر مشار، زنده یاد مکرمه قنبری، داود کوچکی، سلیم کرمی، فیروزه یزدانی، علیخان عبداللهی، محمد خدا‌شناس، جعفر خادم، زهرا سهرابی، ارسیا مقدم، محمود زاهدی، محمد آریایی، امیر غفوری، محمد باقر رضایی، محسن فرخ رٌخ و... در این نمایشگاه ارایه خواهد شد. این مجموعه به کوشش مرتضی زاهدی هنرمند معاصر و پژوهشگر گردآوری شده است.

آیین گشایش نمایشگاه روز جمعه ۱۵ آذر ماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید و خرید آثار تا سوم دی ماه از ساعت ۹ تا ۱۹ به استثنای ایام تعطیل به نگارخانه لاله مراجعه کنند.

موزه هنرهای معاصر فلسطین

دومین نمایشگاه گروهی از آثار عکاسان «پایگاه عکس چیلیک» با نگاهی به ابعاد عرفانی و حماسی سوگواری در ماه محرم در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه که با همت عکاسان و حمایت رسانه عکاسی «پایگاه عکس چیلیک» (Chiilick.com) برگزار شده، تعداد 72 قطعه عکس رنگی و سیاه سفید در اندازه 50 در 70 سانتیمتر از عکاسان پانزده استان کشور با مضامین عرفانی و حماسی و با نگاهی واقع گرا و انتزاعی به موضوع های مستند ارایه شده است.

این نمایشگاه از13 آذرماه تا یکم دی، همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 18 و پنجشنبه‌ها از ساعت 10 تا 15 پذیرای دیدار عکاسان و علاقه‌مندان است.

موزه هنرهای معاصر فلسطین در تهران، میدان فلسطین، خیابان طالقانی، خیابان برادران شهید مظفر، تقاطع بزرگمهر میزبان این نمایشگاه است.

نگارخانه آتبین

سومین نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های طاهره افضلی با عنوان «علیا مخدرات» در نگارخانه آتبین برپا خواهد شد.

در این نمایشگاه 11 تابلوی نقاشی با تکنیک اکریلیک روی بوم در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. موضوع نقاشی‌ها نگاهی به کارهای دوره قاجار به خصوص زنان این دوره است.

نمایشگاه «علیا مخدرات»‌روز جمعه 15 آذر ماه در نگارخانه آتبین به نشانی خیابان ولی‌عصر، جنوب چهارراه پارک‌وی، انتهای کوچه تورج، کوچه خاکزاد،‌شماره 42 گشایش می‌یابد و تا 26 آذر ادامه خواهد داشت.

گالری ساربان

تازه‌ترین نقاشی‌های رها محسنی کرمانشاهی در گالری ساربان گشایش می‌یابد. 28 تابلوی نقاشی با الهام از طبیعت و ترکیبی از انتزاع و رئال به نمایش گذاشته خواهد شد.

این نمایشگاه روز جمعه 15 آذر ماه در گالری ساربان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی(مهناز)، کوچه مهماندوست، شماره 8 افتتاح شده و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای یاد شده از ساعت 16 تا 20 به دیدن آثار این هنرمند بروند.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها