jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۶۲۹۸۰ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۱:۲۱

والدین پسری با مشکل ذهنی کودک خود را به اورژانس آوردند. به علت بی‌قراری، وی را نزد روانپرشک برده بودند که دستور دارویی هالوپریدول برایش تجویز شده بود.

تب بدخیم دارویی

پزشک توصیه کرده بود در صورت بدتر‌شدن حال، تب، بی‌قراری و هر نشانه غیرطبیعی پسرشان را به بیمارستان برسانند.

پس از یک هفته از شروع درمان، بی‌قراری کودک دوباره شروع می‌شود. پدر کودک برای کاهش اضطراب یک قرص، اضافه بر دستور پزشک، به کودک می‌دهد پس از چند ساعت کودک آرام شده و به جایی خیره می‌شود. بدنش سفت و داغ می‌شود. کودک دچار اختلال بدخیم ناشی از داروهای ضدجنون شده بود.

داروهای ضدجنون داروهایی تخصصی است که عموما روانپزشکان یا متخصصان مغز و اعصاب برای کنترل بیماران بی‌قرار، مبتلایان به جنون، شیدایی و بسیاری از بیماری‌های روانی استفاده می‌کنند.

گاهی برای کنترل تهوع و سکسکه نیز از بعضی از این داروها استفاده می‌شود. داروهای رایج شامل هالوپریدول، کلرپرومازین، تیوریدازین، تری فلوپرازین، ترفنازین و کلوزاپین است.

اگر بنابر دستور پزشک از این داروها برای خود یا یکی از نزدیکان خود استفاده می‌کنید، لازم است به علائم خاصی در بیمار توجه کنید. با مشاهده این علائم لازم است بیمار با نظر پزشک انتقال داده شود تا بسرعت درمان لازم انجام شود.

انقباض در عضلات صورت مانند این‌که بیمار در حال شکلک درآوردن است، یکی از علائم اولیه محسوب می‌شود. نگاه ثابت به سمت بالا، بیرون آمدن زبان از دهان و بی‌حرکتی آن از نشانه‌های دیگر است. عده‌ای از مبتلایان دچار چرخش در گردن به یکسو یا خم شدن گردن به عقب می‌شوند.

این حالت به طور خاص در کودکان، بشدت برای والدین ترسناک است و تصور می‌کنند کودک‌شان فلج شده است و همین ترس باعث می‌شود بسرعت بیمار را به بیمارستان برسانند. احساس بی‌قراری در پاها و ناتوانی در نشستن از دیگر علائم عوارض این داروهاست. بیمار آرام و قرار ندارد و مدام راه می‌رود.

سفتی در اندام‌ها و تب از علائم بسیار مهم است. اگر این دو نشانه در فردی که از داروهای یاد شده مصرف می‌کند، دیده شد باید به صورت اورژانسی بیمار به اولین مرکز درمانی رسانده شود.

اگر درکنار این دو علامت ـ خواب‌آلودگی و بی‌قراری ـ خیره‌شدن نیز بروز کند احتمال اختلال بدخیم ناشی از داروهای ضدجنون بشدت افزایش می‌یابد. درمان در تمام موارد، قطع دارو و مراجعه به پزشک است.

گاهی با درمان در بیمارستان و بدون بستری، بیمار از شر علائم رهایی می‌یابد و گاهی با بروز اختلالاتی جدی‌تر، نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه است.

فراموش نکنید اگر بیماری روی داروهای اعصاب است هرگز دارویی به داروهایش بدون نظر پزشک اضافه نکنید. همچنین میزان داروی مصرفی بیمار تنها از سوی پزشک کم یا زیاد شود.

دکتر بهروز هاشمی - متخصص طب اورژانس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش