jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۵۱۸۱۱   ۱۷ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۳:۴۲

محققان اظهار داشتند که مصرف بیشتر موز و کاهش مصرف چیپس می تواند به پیشگیری از هزاران مرگی که براثر سکته رخ می دهد، کمک کند.

کاهش خطر حمله قلبی با مصرف موز

براساس یافته جدید محققان میوه های غنی از پتاسیم و کاهش میزان مصرف نمک در غذاهایی چون چیپس می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که میزان جذب پتاسیم در بدن آنها بالا است تا 24 درصد با کاهش خطر حمله قلبی رو به رو هستند.


 تحقیقات پیشین نشان می داد که پتاسیم ممکن است به سالخوردگان صدمه بزند و کلیه های آنها از توانایی کافی برای از بین بردن پتاسیم از خون آنها برخوردار نباشد.

اما این تحقیق که نتایج آن در مجله اینترنتی «بی ام جی» منتشر شده نشان می دهد که این ترس ها بی پایه است، چرا که پتاسیم اثر منفی روی عملکرد کلیه ندارد.

نویسندگان این تحقیقات اظهار داشتند که شواهد با کیفیت عالی وجود دارند که نشان دهنده بهبود وضعیت افرادی است که از فشارخون بالا رنج می برند. این وضعیت تنها با افزایش جذب پتاسیم صورت گرفته است.

محققان با بررسی 128 هزار نفر در بیش از 33 آزمایش اظهار داشتند که مصرف بیشتر مواد معدنی برای مثال مصرف موز به صورت بالقوه برای اکثریت مردم دارای مزایای قابل توجهی است.

موز یکی از متداول ترین غذاهای غنی از پتاسیم است. هر یک موز دربرگیرنده 420 میلیگرم پتاسیم است که می تواند بخشی از 3500 میلیگرم پتاسیمی که یک بزرگسال می تواند در طول روز مصرف کند را تأمین کند.

یک تحقیق دیگر نشان می دهد که کاهش مصرف نمک برای چهار هفته یا بیشتر می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، از این رو خطر سکته و حمله قلبی نیز کاهش خواهد یافت.

دکتر کلیر واتسن از انجمن حمله قلبی اظهارداشت: یک رژیم سالم در مدیریت خطر سکته قلبی نقش کلیدی برعهده دارد. فشار خون بالا به تنهایی بزرگترین عامل خطر برای حمله قلبی است. تغییر رژیم و کنترل فشار خون می تواند تأثیرات مهمی در این مسئله داشته باشد.

این در شرایطی است که وزارت بهداشت بریتانیا به سالخوردگان توصیه کرده است که بدون مشورت پزشک مکمل های پتاسیم مصرف نکنند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش