jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۳۰۲۰۰۹   ۰۳ دی ۱۳۸۸  |  ۰۰:۲۳

به یاد نیکلا تسلا ابداع شد

درخت کریسمس الکتریکی

فیزیکدانی با استفاده از وسایل ساده و یک مبدل تسلایی موفق به ساختن یک درخت کریسمس رنگارنگ الکتریکی شده است.

فیزیکدانان متعصب سال جدید میلادی را در زیر درخت کریسمس تسلایی آغاز خواهند کرد. این درخت الکتریکی رنگارنگ از اتصال 9 متری میله ای گردان به یک مبدل تسلا به وجود آمده است.

پیتر تران سازنده این درخت برای ثبت تصویری که در گزارش مشاهده می شود در حدود 500 هزار ولت انرژی الکتریکی را مورد استفاده قرار داده است. وی تا کنون با استفاده از مبدل تسلا ماجراجویی های زیادی انجام داده است.

تران با استفاده از ابزارهای تخصصی علمی مانند میله ماهی گیری، انرژی الکتریکی و یک دوربین عکاسی نیکون D300 این درخت را که در حالت عادی چندان رنگارنگ به نظر نمی رسد، خلق کرده است. حالات متنوع رنگارنگ در این تصویر به واسطه تغییر دادن میله گردان و تغییر ولتاژ انرژی به وجود آمده است.

در صورتی که فردی در هنگام ثبت این تصویر از کنار این درخت کریسمس تسلایی عبور می کرد هرگز نمی توانست چنین تصویری را مشاهده کند و تنها قادر به دیدن جرقه های شدید مبدل به مدت دو دقیقه می بود.

تران با استفاده از خاموش و روشن کردن فیلترهای رنگی دوربین از رنگ سبز تا زرد و قرمز توانسته است این تصویر رنگارنگ را از درخت تسلایی خود به ثبت برساند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها