jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۶۱۱   ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

تندبادهای دریایی، شکل بسیار قدرتمندی از بادهای حاره‌ای پیچشی (حلزونی) هستند که حتی سرعت آنها به بیش از 257 کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد. در چنین حالتی برآورد شده است که تا 9 تریلیون لیتر آب در قالب بارش‌های شدید و ناگهانی به یک منطقه خاص هجوم می‌آورد.

 به چرخه‌ای از این بادهای قدرتمند در قسمت شمال اقیانوس هند و خلیج بنگال«cyclone» و در غرب اقیانوس آرام که همواره در صدر خبرهای مربوط به وزش تندبادهای مخرب جهان قرار دارد،typhoon گفته می‌شود. بررسی طولانی‌مدت وزش تندبادهای مخرب نشان داده است که این پدیده مخرب طبیعی، در فصول خاصی از سال می‌وزد و از این رو دانشمندان برای آن فصول یا بازه‌های زمانی خاصی تعیین کرده‌اند و حتی به این سطح از توانایی نیز رسیده‌اند که شماری از آنها را که در سال‌های آتی در نقاط مختلف جهان می‌وزند، تخمین زده و حتی برایشان نام تعیین کنند. در این میان، اوج فصل وزش تندبادها در اقیانوس اطلس از اواسط آگوست (هفته پایانی مرداد) آغاز می‌شود و تا اواخر اکتبر (دهه نخست آبان) ادامه دارد که هر سال به طور میانگین با وزش 5 تا 6 تندباد همراه است.

اما روند شکل‌گیری تندبادهای دریایی چگونه است؟ دانشمندان در سال‌های گذشته و با استفاده از شبیه‌سازی‌های دقیق رایانه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که تندبادهای مخرب، ابتدا در قالب اختلالات حاره‌ای در آب‌های گرم اقیانوسی آغاز می‌شود و اینجا نقطه‌ای است که دمای سطح آب حداقل 5/26 درجه سلسیوس است. این سیستم فشار کم با انرژی مربوط به آب‌های گرم تقویت و تغذیه می‌شود. در صورتی‌که یک توفان شدید به سرعت 61 کیلومتر بر ساعت برسد در آن صورت به آن بحران حاره‌ای گفته می‌شود. این پدیده در ادامه به توفان حاره‌ای تبدیل می‌شود. در چنین حالتی، سرعت وزش این توفان تا 63 کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد. اما زمانی که سرعت آن افزایش یابد و به 119 کیلومتر بر ساعت برسد، از آن به عنوان تندبادی یاد می‌شود که بسته به شدت احتمالی که برای تخریب آن در نظر گرفته می‌شود، در سطوح یک تا 5 طبقه‌بندی می‌شود.

از آنجا که وزش تندبادها عمدتا ساکنان مناطق ساحلی اقیانوس را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهند، به ساکنان این مناطق از جهان توصیه می‌شود که طرح‌های منسجمی برای کسب آمادگی در تخلیه مناطق پرخطر داشته باشند. ذخیره‌سازی مواد غذایی قابل انبار کردن، پوشش‌های مناسب ضدآب، تجهیزات پزشکی و دارویی اضطراری، انواع باتری و نقشه راه برای افزایش شانس زنده ماندن در زمان وزش تندبادهای مخرب ضروری است. در چنین مواردی، استفاده رادیو و گوش دادن به پیام‌هایی که در این لحظات منتشر می‌شود، نقش قابل توجهی در حفظ آرامش و افزایش شانس حفظ حیات خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر