معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

انجام بیش از ۳۵۰۰ پیوند عضو در سال 1401

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجام 3 هزار و ۵۱۰ پیوند عضو در سال 1401 به بیماران نیازمند، خبر داد.
کد خبر: ۱۴۰۴۴۶۴

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر سعید کریمی افزود: با همیاری و تلاش شبانه روزی و بی دریغ پرسنل توانمند و زحمتکش واحدهای شناسایی، فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۳ هزار و ۵۱۰ بیمار نیازمند پیوند عضو در کشور تحت عمل پیوند اعضا قرار گرفتند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از این تعداد بیشترین پیوند مربوط به پیوند کلیه با ۲۴۳۰ نفر و پس از آن کبد با ۸۹۳ پیوند بوده که این تعداد بی سابقه ترین رقم از ابتدای تاریخ پیوند در کشور به طور سالیانه بوده است.

دکتر سعید کریمی افزود: در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش ۱۶ درصدی بیماران پیوند کلیه به نسبت سال ۱۳۹۸ (قبل از شیوع بیماری کرونا) در کشور بوده ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین در سال ۱۴۰۱ نرخ رشد اهداکنندگان مرگ مغزی (PMP) برابر با ۱۲.۲ بوده است که نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته است.

دکتر کریمی افزود: همچنین کتاب مدیریت فراهم آوری و پیوند، اولین و تنها مرجع آموزش اهدای عضو و پیوند در ایران که برای متخصصان، پزشکان، پرستاران، مددکاران این حوزه بسیار کاربردی است، توسط مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها منتشر شده است.

وی افزود: در این کتاب مطالب مهمی از جمله شناسایی و تشخیص بیمار مرگ مغزی، مراقبت از ارگان ها، انواع مرگ، رضایت از خانواده، قوانین موجود و سایر موارد یک اهدا از زمان مرگ اهدا کننده تا زمان پیوند عضو در گیرنده تحت پوشش قرارگرفته و تمامی نکات لازم ارایه شده است.

دکتر کریمی گفت: این کتاب توسط نویسندگان سرشناسی از سراسر جهان که دارای تجربه وافری در زمینه اهدا و فراهم آوری اعضای پیوندی هستند تدوین شده و در کشورهای متعددی به عنوان کتاب مرجع در این زمینه مورد مطالعه و تدریس قرار گرفته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها