پژوهشگر هلندی که به خاطر ادعای خود مبنی بر پیشگویی زمین‌لرزه ترکیه مشهور شده بود، این بار نظریه جدیدی را در مورد زمین‌لرزه‌ پاکستان، افغانستان و هندوستان ارائه داد.
کد خبر: ۱۴۰۱۹۴۵

به گزارش جام جم آنلاین، تعداد زیادی از مردم پاکستان و هندوستان از «فرانک هوگربیتس»(Frank Hoogerbeets)، پژوهشگر هلندی خواستند تا توضیح دهد که چرا کشور آنها زمین‌ لرزه را تجربه کرده است.

هزاران نفر بر این باورند که هوگربیتس، زمین‌ لرزه ویرانگر ترکیه را چند روز پیش از وقوع آن پیش‌بینی کرده بود.

دقایقی پس از زمین ‌لرزه ۶.۵ ریشتری که بخش‌های وسیعی از پاکستان، افغانستان و هندوستان را لرزاند، هوگربیتس در یک توییت نوشت: امروز یک «ماه نو»(مقارنه ماه و خورشید) است، اما یک مقارنه سیاره با خورشید را نیز شاهد هستیم. من اکنون منتظر یک «بنر مفهومی»(context banner) جدید هستم.

ادعاهای هوگربیتس در توییتر، اغلب با اطلاعات بیشتری که توییتر در قالب بنر مفهومی به توییت‌هایش پیوست می‌کند، به چالش کشیده می‌شود.

دلیل کار توییتر این است که از نظر علمی نمی‌توان زمین‌لرزه را پیش‌بینی کرد. به گفته دانشمندان، همیشه در منطقه قرار گرفتن خطوط گسل، احتمال وقوع زلزله وجود دارد.

در حال حاضر نمی‌توان زمان و مکان وقوع زلزله و همچنین بزرگی آن را به طور دقیق پیش‌بینی کرد. با وجود این، لرزه‌شناسان می‌توانند با محاسبه احتمالات و پیش‌بینی‌ها، محل وقوع زلزله را تخمین بزنند.

عکس | ادعای جدید پژوهشگر هلندی برای پیشگویی زلزله

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها