بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، طی اسفندماه سال ۱۴۰۱، هشت روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲۱ روز قابل قبول به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۱۴۰۱۸۶۵

به گزارش جام جم آنلاین، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد اسفندماه امسال شهروندان تهرانی تعداد روزهای آلوده‌ بیشتری را نسبت به اسفندماه سال گذشته تجربه کرده‌اند. طی این مدت هوای تهران هشت برای گروه‌های حساس آلوده بود، این در حالیست که سال گذشته در این ماه تنها پنج روز گروه‌های حساس هوای آلوده را تنفس کرده‌اند.

کیفیت هوای تهران در آخرین ماه زمستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال گذشته نشان می‌دهد که در اسفندماه سال گذشته ۲۴ روز هوای قابل قبول ثبت شد که این عدد امسال نیز ۲۱ روز بوده است.

آلاینده شاخص هوای اسفندماه سال ۱۴۰۱ طی ۲۷ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و طی دو روز دی‌اکسیدنیتروژن بود؛ اما سال گذشته ۲۷ روز آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود و یک روز دی‌اکسید نیتروژن و یک روز ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون ثبت شده بود.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال جاری عدد ۵۹ و بیشینه آن عدد ۱۲۱ را نشان می‌دهد.

کیفیت هوای پایتخت در اسفندماه ۹۷ تا ۱۴۰۰


آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت آلودگی هوای تهران طی اسفندماه سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ نشان می‌دهد کیفیت هوای تهران طی اسفندماه سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ تعداد روزهای آلوده کمتری را ‌داشت چراکه کیفیت هوای پایتخت طی اسفند سال گذشته ۲۴ روز در وضعیت قابل قبول و پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت؛ اما در اسفندماه سال ۹۹ کیفیت هوای تهران دو روز پاک، ۲۲ روز در وضعیت قابل قبول، پنج روز در شرایط آلوده برای گروه‌های حساس و یک روز در شرایط آلوده برای همه بود.

آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۷ روز، آلاینده دی‌اکسید نیتروژن طی یک روز و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز به مدت یک روز علت آلودگی هوای اسفندماه سال ۱۴۰۰ بود؛ این در حالیست که اسفندماه سال ۹۹ نیز آلاینده شاخص هوای تهران برای ۲۶ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و تنها برای چهار روز دی‌اکسید نیتروژن بود.

طی سومین ماه زمستان سال ۹۸ تهرانی‌ها دو روز هوای پاک، ۲۲ روز هوای قابل قبول و پنج روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس را تنفس کرده‌اند. آلاینده شاخص درکل این‌ بازه زمانی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

اسفندماه سال ۹۷ نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۸ روز و ازن در یک روز از این ماه آلاینده شاخص بود. تهرانی‌ها در این ماه سه روز هوای پاک و ۲۶ روز هوای قابل قبول را تنفس کرده‌اند. در آخرین ماه این سال پایتخت هیچ روزی هوای آلوده را به خود ندید.

این اعداد و ارقام طی این پنج سال نشان می‌دهند با گذر زمان، نفس‌های تهران هر سال بیشتر به شماره افتاده است، به‌طوری که نزدیک به یک سوم روزهای سومین ماه زمستان سال جاری هوا آلوده بود و هیچ روزی هوای پاک را تجربه نکرده‌ایم این در حالیست که در اسفندماه سال ۹۷ سه روز هوای پاک را بدون هیچ روزی آلودگی هوا تجربه کردیم.

از آلاینده شاخص روزهای سرد سال چه می‌دانید؟

بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می‌شود. ذرات معلق کمتر از ۲.۵ آلاینده شاخص هوای تهران در روزهای سرد پایتخت است. این آلاینده دارای قطر ۲.۵ میکرون و یا کمتر هستند که تقریبا یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می‌شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت است و منابع انتشار آن شامل انواع فعالیت‌های احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می‌شود. این ذرات هم به‌طور مستقیم ساطع می‌شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می‌گیرند.

به‌طور کلی عمده‌ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودروهای دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودروها است. ذرات معلق عموما در ماه‌های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می‌دهند. مطالعات علمی متعدد درباره ذرات معلق نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، ابتلا به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان ایجاد می‌کند.

اعداد و رنگ‌های شاخص کیفیت هوا چه می‌گویند؟

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می‌شود، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد که در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می‌شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می‌یابد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها