عادت معمول مالیدن چشم می‌تواند آسیب‌زا باشد

تسکین پرمخاطره چشم‌ها

مالیدن چشم‌ها بعد از بیدار شدن از خواب عادت معمول بسیاری از افراد است، اما این عادت می‌تواند بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید برای چشم‌های‌تان مضر باشد.
کد خبر: ۱۳۹۱۲۰۱
نویسنده یاسمین مشرف - گروه دانش و سلامت 

مالیدن پوست ظریف و نازک ناحیه چشم می‌تواند عواقب ناگواری برای سلامت چشم و ظاهر پوست شما به همراه داشته باشد. مشکلات زیر معمولا از مالش مکرر چشم‌ها ناشی می‌شود.

سیاهی دور چشم

مالیدن چشم‌ها می‌تواند به سیاهی زیرچشم منجر شود. اصطکاک به عروق خونی ریز زیرپوست آسیب می‌رساند و باعث شکستگی و خونریزی آنها می‌شود. نتیجه، بروز حلقه‌های تیره زیرچشم خواهد بود که به آن هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب گفته می‌شود. خوشبختانه، این آسیب دائمی نیست اما اگر دوباره عادت به مالیدن چشم پیدا کنید، می‌تواند عود کند.

آسیب قرنیه

مالش مزمن چشم می‌تواند باعث ایجاد خراش‌های میکروسکوپی روی قرنیه - لایه شفاف محافظی که عنبیه و مردمک را می‌پوشاند - شود. به‌تدریج، خراش‌ها منجر به نازک شدن قرنیه می‌شوند که به نوبه خود بینایی شما را ضعیف و باعث تاری دید و آستیگماتیسم می‌شود.

چین و چروک دور چشم

هرچقدر پوست نازک‌تر باشد، خطر ایجاد چین و چروک زودرس در آن بیشتر است. از آنجا که پوست اطراف چشم بسیار ظریف است، حتی آسیب‌های مکانیکی به ظاهر جزئی مانند مالیدن چشم‌ها می‌تواند پوست را کشیده و منجر به چین و چروک‌های زودرس شود. مالش مکرر همچنین می‌تواند با خشک نشان دادن پوست، چین و چروک را برجسته‌تر کند.

تشدید گلوکوم

گلوکوم بیماری‌ای است که در آن عصب بینایی آسیب می‌بیند. به‌تدریج، نقاط بیشتری از میدان دید فرد از بین می‌رود و درنهایت منجر به نابینایی می‌شود. در بیشتر موارد، درمان گلوکوم شامل کاهش فشار داخل چشم است. مالش مکرر چشم می‌تواند باعث افزایش فشار چشم شود و پیشرفت گلوکوم را تسریع کند.

خستگی و قرمزی چشم‌ها

اگر همیشه با این سوال مواجه می‌شوید که چرا چشمان‌تان قرمز و خسته به نظر می‌رسد، عادت به مالیدن چشم‌ها می‌تواند عامل آن باشد. مالش به شکستگی و پارگی مویرگ‌های ریز چشم منجر شده و آن ظاهر قرمز و خسته را به چشم‌های شما می‌دهد.

افزایش خطر عفونت چشم

مالش چشم‌ها با دست‌‌ که معمولا به انواع میکروب‌ها آلوده است، به طور بالقوه چشم‌ها را در معرض میکروب‌ها قرار می‌دهد. باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند از طریق چشم وارد جریان خون شوند. مالش مزمن چشم با افزایش خطر ابتلا به بیماری چشم صورتی و ورم ملتحمه مرتبط است.

چرا چشم‌ها دچار خارش می‌شوند؟

چشم‌ها به دلایل مختلفی از بیماری خشکی چشم گرفته تا آلرژی، دچار خارش می‌شوند. اگر خارش باعث مالش مکرر چشم‌های‌تان می‌شود، برای رفع مشکل با پزشک‌تان مشورت کنید. پزشک می‌تواند قطره‌های استروئیدی موضعی، آنتی‌هیستامین‌ها یا قطره‌های آبرسان را برای کاهش خارش تجویز کند. به خودتان بیاموزید که مالش چشم‌های‌تان را متوقف کنید. اگرچه ممکن است ترک این عادت مدتی طول بکشد، اما بیشتر اثرات منفی مالش مزمن چشم قابل برگشت هستند. استفاده از کمپرس سرد به‌جای مالیدن چشم، استفاده از عینک به‌جای لنز و استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا محلول شست‌وشوی چشم کارهایی هستند که می‌توانند به شما در ترک این عادت کمک کنند.

روزنامه جام جم 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها