دبیر کمیته نورویورولوژی ایران گفت: مشکلات ادراری نشانگر بیماری‌های نهفته‌ای مانند دیابت، پارکینسون، ام اس و غیره است که مبتلایان از آنها بی خبر بوده و دچار عوارض زیادی در سیستم عصبی می‌شوند.
کد خبر: ۱۳۸۰۸۷۵

به گزارش جام جم آنلاین، مهری مهراد، دبیر کمیته نورویورولوژی ایران با اشاره به اینکه بیماری‌های مادرزادی نخاع مننگوسل و میلو مننگوسل در استان‌های خوزستان، اراک، گرگان و کرمانشاه شایع تر است، گفت: براساس مطالعات انجام شده در ۲ سال اخیر با اعلام کمپین رایگان در دوران شیوع همه گیری کرونا، ۴۰۰ نوزاد مبتلا به این بیماری‌ها در کشور ایران شناسایی شد که ۲۲۰ بیمار رایگان مراجعه کردند و تحت بررسی‌های مختلف برای مشکل ادراری و کلیوی قرار گرفتند.

وی افزود: در ایران از هر هزار تولد زنده 5.1 نوزاد مبتلا به نقص مادرزادی نخاع در ناحیه کمر است که به شکل اسپاینا بیفیدا ، مننگوسل و میلو مننگوسل هست و در مثانه آنها نیز اختلال به شکل بی اختیاری ادراری یا عدم تخلیه کامل ادرار ایجاد می‌شود.باید آموزش CICداده شود؛یعنی فرد خودش باید به خودش سوند بزند یا به مادر نوزاد آموزش سوند زدن داده می‌شود

مهراد اظهارداشت: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این بیماران توان مالی پایینی داشته و مادر در دوران مراقبت بارداری مناسبی و تغذیه مناسبی نداشته است.

دبیر کمیته نورویورولوژی ایران ادامه داد: متاسفانه به علت عدم آگاهی این بیماران مراجعه به اورولوژیست نداشتند و دیالیز می‌شوند، پاهایشان فلج شده و قادر به حرکت نیستند؛ در حالی که با تشخیص و درمان به موقع می‌توان مشکلات آنها از جمله اختلالات مثانه و جلوگیری از دیالیز را پیشگیری کرد.

وی تصریح کرد: درمان و کمپین رایگان ۲۲۰ بیمار مبتلا به نقص مادرزادی نخاع مننگوسل در کنگره بین المللی نورویورولوژی که تیرماه امسال در اتریش برگزار شده بود مورد تقدیر قرار گرفت و ایران به عنوان فعال ترین کشور در فعالیت‌های نورو یورولوژی اعلام شد.

این پزشک در ادامه گفت: مشکلات ادراری نشانگر بیماری‌های نهفته‌ای مانند دیابت، پارکینسون، ام اس و غیره است که مبتلایان از آنها بی خبر بوده و دچار عوارض زیادی در سیستم عصبی می‌شوند.

مهراد اظهارداشت: دیابت بیماری است که چشم، کلیه و مثانه را درگیر می‌کند؛چراکه انواع نورو پاتی مثانه را تحت اشعاع قرار می‌دهد و باید به پزشکان اورولوژی نیز مراجعه کنند.

به گفته مهراد، بی اختیاری ادراری زنان و مردان از نوع بیش فعالی، استرسی و مثانه‌های عصبی که علت آن ناهماهنگی عضله و عصب مثانه و کف لگن می‌تواند باشد و بی اختیاری ادراری مردانی که به دلیل عمل پروستات دچار این مشکل شده‌اند و از مشکلات مثانه نوروژنیک رنج می‌برند با فیزیوتراپی کف لگن در مرکز ما درمان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماری‌ها باعث اختلال در مثانه و بی اختیاری ادرار می‌شوند، ارجاع پزشک به اورولوژیست بسیار موضوع مهمی است که باید توسط پزشکان مورد توجه قرار می‌گیرد.علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت http://www.mehradodc.com مراجعه کنند.

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها