jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۴۸۰   ۰۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۰۵

بزرگی می‌گفت اصلا خرید و فروش خانه و زمین در کربلا ایراد دارد. مگر نه این که سیدالشهدا (علیه السلام) وقتی رسید کربلا زمین را از صاحبانش خرید که خونش بر زمین خودش جاری شود؟ پس از ماجرای کربلا تکلیف زمین‌ها چه شد؟

طی سالیان دراز حکومت‌ها و گروه‌های مختلفی باور نکردند صاحب واقعی زمین و حکومت در این منطقه کسی دیگر است و در دوره‌های مختلف زمانی خواستند اسب خود را در این منطقه بتازانند.

مراسم پیاده‌ روی اربعین حسینی از همان سال اول و اربعین اول با رسیدن جابر بن عبدا... انصاری و به روایتی رسیدن کاروان اسرا به کربلا کلید زده شد.

بعد از آن هم در دوره‌های تاریخی مختلف کم یا زیاد، عاشقان حسینی این رسم را در زمینی که ملک مولایشان بود پا بر جا نگه داشتند. اما بعضی گروه‌ها که الان نامی در این سرزمین ندارند، نهایت تلاش‌شان را کردند که ریشه این رسم را از زمین کربلا بکنند.

امپراتوری عثمانی که تجزیه شد و انگلیسی‌ها عراق را به فرزند حسین، پادشاه مخلوع عربستان دادند، این سرزمین که تا آن موقع ثبات نسبی داشت درگیر فراز و نشیب‌های متفاوت شد تا این حزب بعث با حسن البکر روی کار آمد.

حسن البکر برای رام کردن این اسب سرکش شمشیر را از رو بسته بود و به‌خصوص با شیعیان از در خشونت وارد شده بود.

بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷هجری قمری شیعیان اربعین‌های خونینی را تجربه کردند اما هر سال دست از قرارشان با سیدالشهدا نکشیدند.

اولین اربعین در حکومت بعثی مصادف شد با به رگبار بستن زائران پیاده طریق کربلا از زمین و آسمان. حکومت با حساب و کتاب خودش اولین سال را این‌طور شروع کرده بود که از سال بعدش بساط اربعین برچیده شود اما نشد.

سال بعد مردم بیشتری در پیاده‌روی شرکت کردند و عده زیادی شهید شدند و این روال هفت سال ادامه داشت.

دقیقا چیزی شبیه پیاده‌ روی شیعیان نیجریه که هر ساله با برخورد نظامی ارتش روبه‌رو می‌شود. بعد از حسن البکر هم صدام حسین که البته خود را میانه‌روتر نشان می‌داد، حتی با سرکوب انتفاضه شعبانیه نتوانست مانع برگزاری این پیاده‌روی شود.

بعد از صدام داشت همه چیز بر مراد زائران اربعین رقم می‌خورد که سر و کله داعش پیدا شد و بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ شهدای زیادی خون‌شان را فرش طریق نجف-کربلا کردند اما باز پرچم پیاده‌روی بر زمین نیفتاد.

امسال هم با وجود شیوع ویروس کرونا همچنان زائران اربعین این پرچم را زمین نگذاشته‌اند و هر ساله این رسم را با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌کنند.

کافی است تاریخ هزار و سیصد و چند ساله این پیاده‌روی را ورق بزنید تا ببینید این سرزمین فقط یک حاکم و مالک دارد.

علیرضا رأفتی - روزنامه‌نگار / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها