jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۲۹۵   ۰۳ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۲۰

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

آغاز فصل پاییز و ماه مهر، یادآور خاطرات شیرین کودکی و نخستین روز قدم نهادن در مدرسه و مسیر طولانی اما بسیار شیرین و زیبای آموختن و کسب معرفت است.

آغاز سال تحصیلی و بهار دانش اتفاقی مبارک است که باید آن را گرامی بداریم و جشن بگیریم. در روز اول سال تحصیلی که کودکان در کلاس درس نشسته و برای اولین بار قلم در دست می‌گیرند، فرشتگان الهی به وجد می‌آیند؛ همان قلمی که خداوند به آن سوگند می‌خورد و ارزش و اهمیت آن را بر آدمیان روشن می‌کند. مدرسه زیباترین و امن‌ترین کانون خروش مهرورزی و جوشش علم و فرهنگ است.

گوهر وجود آدمی در سایه کسب معرفت و آگاهی تکامل پیدا کرده و شکوفا می‌شود تا در خدمت انسانیت و کمال واقعی قرار گیرد.

هرچند دو سال است که آغاز سال تحصیلی همراه با همه‌گیری ویروس منحوس کرونا بوده و آن جمع‌های پر از شادی و نشاط دانش‌ آموزان در مدارس چندان به چشم نمی‌آید اما به لطف خدا و تلاش دانش‌آموزان دیروز و دانشمندان امروز که مجاهدانه در مسیر کاستن از آلام و التیام دردهای بشر می‌کوشند و دانش خود را در راه خدمت به انسان‌ها صرف می‌کنند، دیری نپاید که این پاندمی برچیده شود.

مجموعه تلاشگران نظام آموزش و پرورش با همدلی و هم‌افزایی بیش از پیش در مسیر تربیت نسل آینده و تولید علم و فتح قله‌های افتخار در حرکت هستند.

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در دو سال اخیر و با وجود شیوع بیماری کرونا کوشیده است با کمک به توسعه امکانات و زیرساخت‌های آموزش‌ مجازی و الکترونیکی، گامی بلند در توسعه عدالت آموزشی بردارد که پیگیری و تأمین 500 میلیارد تومان به منظور تهیه تجهیزات آموزش مجازی برای دانش‌ آموزان مناطق محروم، بهسازی و آماده‌سازی سرویس‌های بهداشتی و ایجاد تهویه مناسب برای مدارس از آن جمله است.

با این‌که در این دو سال تحریم‌های ظالمانه و پیامدهای شیوع ویروس کرونا دست به دست هم دادند و مشکلاتی در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و اجرای طرح‌ها بروز کرد، به فضل پروردگار و حمایت‌های دولت و مجلس محترم و پشتیبانی ارزشمند خیرین نیکوکار، آجر به آجر و پرشتاب‌تر از گذشته مدرسه ساختیم و هیچ پروژه‌ آموزشی، پرورشی و ورزشی دچار تعطیلی و وقفه نشد و چه بسا قریب به اتفاق پروژه‌های نیمه‌تمام نیز تکمیل و تعیین تکلیف شدند.

همزمان با آغاز سال تحصیلی 1401-1400 نزدیک به 10هزار کلاس درس جدید با 1.5 میلیون مترمربع زیربنا و اعتباری بیش از 8500 میلیارد تومان در سراسر کشور احداث و به بهره‌برداری رسید تا دانش‌آموزان در فضاهای نوساز و ایمن به تحصیل بپردازند. به امید خداوند متعال تعداد کلاس‌های درس ساخته شده تا پایان سال 1400 به عدد 14 هزار و 900 خواهدرسید.

مهرالله رخشانی‌ مهر - معاون وزیر آموزش و پرورش / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها