jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۸۷۸   ۲۶ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۳:۰۲

شواهد حاکی از آن است که افراد باهوش بیشتر از افراد معمولی عمر می‌کنند با این حال تاکنون شواهدی مبنی بر تایید این امر پیدا نشده است.

به گزارش جام جم آنلاین، به نظر می‌رسد افراد باهوش‌تر بیشتر عمر می‌کنند. اسحاق نیوتن در سال ۱۷۲۷ در سن ۸۴ سالگی درگذشت، برتراند راسل فیلسوف و ریاضیدان تا ۹۷ سالگی عمر کرد، در حالی که ریتا لیوای مونتالسینی برنده جایزه نوبل نورولوژیست در سال ۲۰۱۲ .در سن ۱۰۳ سالگی از دنیا رفت. حال سوال اینجاست که آبا افراد باهوش عمر طولانی‌تر دارند؟

افراد باهوش معمولاً ثروتمندتر هستند، بنابراین از خدمات بهداشتی و مراقبتی بهتری برخوردارند، همچنین شغلشان شامل کار فیزیکی زیادی نیست و در حوزه مشاغل دشوار نیز فعالیت نمی‌کنند. بنابراین بیشتر عمر می‌کنند.

مطالعات علمی نشان می‌دهد که ارتباط ظریف‌تری میان طول عمر و هوش (نمره آی‌کیو) یا ضریب هوشی وجود دارد.

در سال ۲۰۱۷ تیم تحقیقاتی دانشگاه ادینبورگ با بررسی بیش از ۶۵ هزار نفر که آی‌کیو آنها در سال ۱۹۷۴ سنجیده شده بود، متوجه شدند افرادی که در کودکی ضریب هوشی بالاتری داشته‌اند کمتر از دیگران به بیماری‌ های قلبی عروقی، سکته مغزی و سرطان ریه مبتلا می‌شوند بنابراین طول عمر این افراد بیشتر است.

این امر نشان‌دهنده انتخاب شیوه زندگی بهتر مانند رژیم‌های غذایی سالم‌تر و عدم استعمال دخانیات است.

متخصصان بر این باورند که رابطه ژننیکی میان ضریب هوشی و طول عمر وجود دارد اما تاکنون شواهدی مبنی بر تایید این ارتباط پیدا نشده است.

منبع: آنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها