jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۵۵۶۱   ۱۲ شهريور ۱۴۰۰  |  ۱۹:۳۰

وجه تسمیه پروتئین «اس» این که شبیه خوشه یا سنبله‌ای است که از سطح ویروس خارج می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین، یکی از ویژگی‌های بیولوژیکی کلیدی ویروس کرونا و بسیاری ویروس‌های دیگر وجود «پروتئین سنبله» در ساختار این ویروس‌هاست که آن‌ها را قادر به نفوذ به سلول‌های میزبان و ایجاد عفونت در بدن قربانی می‌کند.

ویروس کرونا از سه پروتئین اصلی ساخته شده است: پروتئین غشایی (M)، پروتئین پاکتی (E) و پروتئین سنبله (S). در قیاس با پروتئین‌های «ام» (غشایی) و «ای» (پاکتی) که عمدتا در ساختار درونی ویروس هستند، پروتئین «اس» (سنبله) در سطح خارجی ویروس قرار دارد.

وجه تسمیه پروتئین «اس» این که شبیه خوشه یا سنبله‌ای است که از سطح ویروس خارج می‌شود. این پروتئین نقش اصلی را در نفوذ ویروس کرونا به سلول‌های میزبان و آغاز عفونت بازی می‌کند.

بدون وجود پروتئین سنبله، ویروس کرونا و برخی دیگر از ویروس‌ها قادر به چسبیدن به سلول‌های بدن میزبان بالقوه مثل انسان و حیوانات نیستند و نمی‌توانند با نفوذ به بدن قربانی، در آن عفونت ایجاد کنند.

از طرف دیگر، پروتئین سنبله ویروس کرونا در برابر «آنتی‌ بادی‌ های خنثی‌ساز» بدن نیز مقاومت می‌کند. این آنتی‌ بادی‌ های محافظتی به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی هورمونی بدن انسان تولید می‌شوند. این آنتی‌ بادی‌ ها خود را به سطح ویروس‌ها می‌چسبانند و مانع ورودشان به سلول میزبان می‌شوند.

به این دلایل، پروتئین سنبله یکی از اهداف ایده‌آل برای پژوهش‌های ضد ویروسی و صنعت واکسن‌سازی است.

حساسیت پروتئین سنبله به آنتی‌ بادی‌ های خنثی‌ ساز باعث شده تا بسیاری از محققان به دنبال توسعه عواملی باشند که جلوی اتصال و کنش و واکنش پروتئین «اس» با سلول‌های بدن میزبان را می‌گیرد.

تحقیقات نشان داده است که ترکیبی از چندین آنتی‌ بادی خنثی‌ ساز قوی، این پتانسیل را دارد که ویروس کرونا را به شیوه موثرتری هدف قرار داده و مصونیت آن در برابر خنثی‌سازی را کاهش دهد.

بدین ترتیب، یکی از شاخه‌های مهم پژوهش برای مقابله با ویروس کرونا، تحقیق بر روی نقاط قوت و ضعف پروتئین سنبله است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها