jamejamonline
اقتصادی اقتصاد جهان کد خبر: ۱۳۱۹۰۲۸   ۱۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۱۹

تهدید ضمنی اروپایی‌ها توسط وزیر روس‌ها:

حالتان را زمستان می‌پرسیم!

وزیر انرژی روسیه گفت: در فصل تابستان صحبت کردن راجع به پایین آوردن وابستگی گازی به روسیه آسان است، تا زمستان صبر کنید.

به گزارش جام جم آنلاین، نیکلای شلگینف، وزیر انرژی روسیه، طی سخنانی کنایه‌آمیز به مقامات اروپایی گفت: در فصل گرما صحبت کردن راجع به کنار گذاشتن گاز روسیه آسان است، تا زمستان صبر کنید.

وی در واکنش به سخنان مقامات اروپایی برای عدم ارائه کمک مالی به پروژه گازی نوواتک روسیه در قطب شمال گفت: صحبت در باره این موارد در فصل گرما آسان است، اما زمانی که فصل زمستان شروع می‌شود همه شروع می‌کند به مصرف گاز و ذغال سنگ.

در ماه مه گروهی از 39 نماینده اتحادیه اروپا که اکثرشان عضو حزب سبز پارلمان اروپا بودند، از مقامات آلمانی، فرانسوی و ایتالیات خواستند تا به خاطر نگرانی‌های مربوط به موضوع تغییرات آب و هوایی از پروژه ساخت تأسیسات LNG در قطب شمال روسیه حمایت مالی نکنند.

وزارت اقتصاد آلمان، پس از این مسئله گفت که موضوع تأمین مالی این پروژه همچنان در دست بررسی است. وزارت امور خارجه فرانسه هم گفت که حمایت این کشور از پروژه گاز روسیه پس از ارزیابی‌های اجتماعی و زیست محیطی مشخص خواهد شد.

پروژه LNG قطبی روسیه قرار است در شبه جزیره گیدان توسط شرکت نوواتک اجرا شود. 60درصد این پروژه متعلق به شرکت‌های روس و مابقی سهام آن متعلق به شرکت‌های خارجی است. از جمله شرکت‌های حاضر در این پروژه می‌توان به توتال فرانسه، CNPC، CNOOC چین و میتسوی ژاپن اشاره کرد.

تاکنون حدود 11 میلیارد دلار تأمین مالی خارجی برای این پروژه نهایی شده و قرار است بانک‌هایی در چین، اروپا و ژاپن و حتی روسیه مابقی حجم مالی مورد نیاز این پروژه را تأمین کنند.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر