پیامدهای امضای قرارداد گازی صدها میلیارد دلاری مسکو و پکن

باروسو:خواستار ادامه صادرات گاز روسیه به اروپا هستیم

تهدید ضمنی اروپایی‌ها توسط وزیر روس‌ها:

حالتان را زمستان می‌پرسیم!

وزیر انرژی روسیه گفت: در فصل تابستان صحبت کردن راجع به پایین آوردن وابستگی گازی به روسیه آسان است، تا زمستان صبر کنید.
کد خبر: ۱۳۱۹۰۲۸

به گزارش جام جم آنلاین، نیکلای شلگینف، وزیر انرژی روسیه، طی سخنانی کنایه‌آمیز به مقامات اروپایی گفت: در فصل گرما صحبت کردن راجع به کنار گذاشتن گاز روسیه آسان است، تا زمستان صبر کنید.

وی در واکنش به سخنان مقامات اروپایی برای عدم ارائه کمک مالی به پروژه گازی نوواتک روسیه در قطب شمال گفت: صحبت در باره این موارد در فصل گرما آسان است، اما زمانی که فصل زمستان شروع می‌شود همه شروع می‌کند به مصرف گاز و ذغال سنگ.

در ماه مه گروهی از 39 نماینده اتحادیه اروپا که اکثرشان عضو حزب سبز پارلمان اروپا بودند، از مقامات آلمانی، فرانسوی و ایتالیات خواستند تا به خاطر نگرانی‌های مربوط به موضوع تغییرات آب و هوایی از پروژه ساخت تأسیسات LNG در قطب شمال روسیه حمایت مالی نکنند.

وزارت اقتصاد آلمان، پس از این مسئله گفت که موضوع تأمین مالی این پروژه همچنان در دست بررسی است. وزارت امور خارجه فرانسه هم گفت که حمایت این کشور از پروژه گاز روسیه پس از ارزیابی‌های اجتماعی و زیست محیطی مشخص خواهد شد.

پروژه LNG قطبی روسیه قرار است در شبه جزیره گیدان توسط شرکت نوواتک اجرا شود. 60درصد این پروژه متعلق به شرکت‌های روس و مابقی سهام آن متعلق به شرکت‌های خارجی است. از جمله شرکت‌های حاضر در این پروژه می‌توان به توتال فرانسه، CNPC، CNOOC چین و میتسوی ژاپن اشاره کرد.

تاکنون حدود 11 میلیارد دلار تأمین مالی خارجی برای این پروژه نهایی شده و قرار است بانک‌هایی در چین، اروپا و ژاپن و حتی روسیه مابقی حجم مالی مورد نیاز این پروژه را تأمین کنند.

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها