jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۷۶۴۹   ۰۵ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۵۸

از مجموع ۱۷ پروژه علمی مشترک بین ایران و اتریش، ۷ پروژه به طور کامل تمام شده، ۹ پروژه تمدید شده و یک پروژه نیز بنا به ملاحظاتی آغاز نشده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، نشست کارگروه علمی مشترک ایران و اتریش با حضور عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی و دکتر عبدالحمید علیزاده معاون همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای فتح خرمشهر گفت: کارگروه علمی مشترک ایران و اتریش نتیجه مجموعه تدابیری است که وزارت علوم از سال ۹۴ به بعد طراحی کرده است و در این مجموعه فعالیت‌ها، دانشگاه خوارزمی نقطه کانونی همکاری علمی با کشور اتریش تعیین شده است.

وی افزود: تاکنون دو نشست در راستای عملیاتی شدن حوزه‌های مشترک فعالیت‌های علمی و پژوهشی بین ایران و اتریش برگزار شده است که ۸۱ پروژه علمی بین ایران و اتریش تعریف شده از این تعداد ۷۸ پروژه مورد موافقت دو کشور بوده و از میان این پروژه‌ها ۱۷ پروژه برای کار میدانی انتخاب شد. برای هر یک از پروژه‌ها یک ایرانی در ایران و یک اتریشی در اتریش برای بررسی و پیشبرد پروژه‌ها انتخاب شد. ظرفیت مالی پروژه‌های مذکور ۴۰۰ هزار یورو مشخص شد که نیمی از آن سهم کشور ایران و نیمی از آن سهم کشور اتریش است.

رئیس دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در حال حاضر از ۱۷ پروژه علمی مشترک بین ایران و اتریش، ۷ پروژه به صورت کامل به اتمام رسیده و به اهداف خود دست یافته است. ۹ پروژه با توجه به دوران کرونا، زمان اتمام آنها تمدید شده است و یک پروژه نیز بنا به ملاحظاتی شروع نشده است.

وی در مورد اینکه این پروژه‌ها هر کدام در چه زمینه‌هایی است، گفت: ۳۵ درصد این پروژه‌ها در زمینه‌های علوم طبیعی، ۱۷ درصد علوم فنی، ۸ درصد علوم بهداشت و سلامت، ۷ درصد علوم کشاورزی، ۷ درصد علوم انسانی و اجتماعی و ۴ درصد به مواردی مانند انسان شناسی پرداخته است.

حبیبی افزود: نشستی که امروز با حضور دو هیئت بلندپایه ایرانی و اتریشی در وزارت علوم برگزار می‌شود، سومین نشستی است که برگزار خواهد شد و این نشست درباره تمدید پروژه‌ها و تعیین همکاری‌های آینده فی مابین دو کشور برگزار می‌شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها