jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۳۱۲۲۳۵   ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۵۱

۸۰ سال است صدای رادیو در ایران به گوش می‌رسد؛ قدیمی‌ترین رسانه شنیداری ایران، درحالی دهه نهم عمر خود را آغاز کرده که در طول این دهه‌ها رقبای سرسختی داشته است؛ ابررسانه تلویزیون، سینما، مطبوعات، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و حالا هم پیام‌رسان‌های صدامحور و در دسترس.

رادیو تمام نمی‌شود

این نگرانی‌ها همیشه برای دوستداران رادیو بوده که پایداری این رسانه محبوب و محجوب و صدای نجیب و گرم آن تا کجاست و آیا ممکن است روزی مانند رسانه‌هایی چون گرامافون و... به موزه سپرده شود؟! اهل این رسانه می‌دانند که «رادیو تمام نمی‌شود» و دست‌کم تا الان تمام نشده‌است.

مردم نزدیک یک قرن است که به رادیو دلبسته شده و با آن خو کرده‌اند؛ به صدای صمیمی رادیو باور دارند. هنوز ‌هم ۳۰درصد مردم رادیو را می‌شنوند و آگاهی‌های روزمره آنها از رادیویی است.

رسانه‌های صدامحور و نوظهور گرچه صدایشان به گوش می‌رسد اما رادیو نیستند و تنها تقلیدی از رادیو و شبیه رادیو طراحی شده‌اند البته از نیازهای روز ارتباطی که تعامل و پرهیز از یکسویه گفتن است بهره می‌برند و مخاطبانی انبوه دارند.

اگر می‌شود بر بستر فضای مجازی، رسانه‌ای صدامحور و دوسویه برپاکرد، حتما رادیو هم می‌تواند این‌گونه باشد، کمااین‌که امروز هم تا حدودی توانسته و باید این توانایی را تقویت کرد.

رادیو ایران به عنوان قدیمی‌ترین رسانه شنیداری از سه سال پیش در این راه قدم گذاشته و امروز با هزاران ایرانیار در سراسر کشور و با ساخت برنامه‌های تعاملی و انتشار صدای مردم در مسیر تعاملی شدن پیش رفته و افق‌های روشنی را پیش‌رو ترسیم کرده است.

راه غلبه بر گزاره نادرست «تمام شدن دوره رادیو» هم همین است؛ نمی‌توان انتظار داشت مانند دهه‌های گذشته با ارتباط یکسویه رادیو را از تمام شدن نجات داد. باید به سمت برنامه‌های دوسویه رفت و همکاران من در رادیو ایران این راه را آزموده و پاسخ گرفته‌اند.

از کشش‌های دیگر رادیو؛ برنامه‌سازان و صداهای ماندگاری است که هنوز هستند و همزمان شاگردانی تربیت می‌کنند که صدای مردم‌اند.

صدای مریم نشیبا، بهروز رضوی، شمسی فضل‌اللهی، امیر نوری، داوود حیدری، رفیعی و... بر دل مردم نشسته است و با عشق می‌شنوند این صداهای ماندگار را، امید که سال‌ها بزیند و تنومند پابرجا باشند، در کنار صداهای نوآمده مایه دلگرمی و حیات پربار رادیو است.

حسن همایی، فاطمه آل‌عباس، شهاب شهرزاد و دیگران که نام‌شان نامی باد، نسل‌های دیگر هستند که مردم را همراه و همپای رادیو نگه می‌دارند.

محمدجعفر محمدزاده - مدیر رادیو ایران / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر