نماینده مردم نجف‌آ‌باد در مجلس:

سوال از وزیر «صمت» در مجلس کلید خورد

پیشکسوت بازار سرمایه :

چه کسی به وزیر صمت اجازه قیمت گذاری می دهد؟

یکی از مهمترین دلایل ایجاد شرایط منفی و تشدید نوسان در بازار سهام، دخالت های نابجا از سوی کسانی است که نه با سازوکار بورس و بورس کالا آشنایی دارند و نه اصلا اجازه ای برای چنین دخالت هایی دارد.
کد خبر: ۱۳۰۰۲۵۲

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ، علیرضا عسکری مارانی با اظهار این مطلب که بورس آینه تمام نمای اقتصاد کشور است، گفت: تاثیرات بخش واقعی اقتصاد تبلور خود را در بورس و بازار سرمایه نشان می دهد.

وی ادامه داد: در حالی بنگاه های ما از لحاظ تولید وضعیت خوبی دارند، روند قیمت ها در بازارهای جهانی شرایط مساعدی را طی می کند و قیمت تمام شده در بنگاه ها در وضعیتی است که می تواند توقع سهامداران را برآورده کند و سود مناسبی نصیب آنها کند، اما بورس وضعیت مساعدی ندارد.

وی در ادامه با ذکر این سوال که شرایط اینگونه مطلوب نیست و بورس وضعیت خوبی ندارد و سهامداران ناراضی هستند؟ گفت: اولین و ساده ترین سوال این است که چرا وزرا و نمایندگان کارهای خود را رها کرده‌اند و چسبیده اند به قیمت‌گذاری؟ آنهم قیمت‌گذاری دستوری؟چرا باید آقای وزیر در قانون بورس دخالت کند؟ اصلا چنین حق قانونی وجود ندارد.

چه کسی به وزیر صمت اجازه قیمت گذاری می دهد؟

مارانی ادامه داد: اگر بورس کالا را قبول ندارید باید منحلش کنید چرا دخالت می‌کنید؟ اما منحل کردن این بورس در عهده وظایف مجلس است نه شما.

این فعال بازار سرمایه در ادامه افزود:شعار جنگ اقتصادی می‌دهیم اما باید بدانیم جهش تولید با تداوم تولید صورت می‌گیرد نه با حرف.  همه میدانیم که یکی از صنایع ما که تحریم شد فولاد بود و صادرات این محصول طلایی منع شده و حال امضا این کالای مهم را وزیر صنعت در اختیار معاون معدنی خود گذاشته و دستور برای تمکین از شیوه نامه را اعلام کرده؟

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که چنین موضوعی در تضاد با شعار نظام و جهش تولید است، گفت: جهش تولید زمانی صورت میگیرد که تولید با قدرت انجام شود، سپرده های مردم امنیت داشته باشد. به عبارت دقیقتر ثبات اقتصادی و جهش تولید زمانی صورت میگیرد که نقدینگی در راستای تولید بیشتر مصرف شود.

وی ادامه داد: نقدینگی کشور باید در جهت تولید حرکت کند. این کارها کمک به شرایط اقتصادی در این شرایط جنگ اقتصادی نمی‌کند و سبب افزودن ثروت عده‌ای می‌شود. مشکلات واحدهای تولیدی را حل کنید. برای حل مشکلات اقتصادی کشور وقت بگذارید.

مارانی در ادامه با عنوان این مطلب که آقای وزیر تا به حال چند بار به معادن فولادی رفته‌اید؟ چه کسی به شما حق قیمت‌گذاری می‌دهد؟ گفت:وظایف رییس کمیسیون مجلس قیمت‌گذاری است یا قانون‌گذاری؟ امضاهای طلایی برای اجازه صادرات برای چه داده می‌شود؟ دراین راستا مدیران دیوان محاسبات باید این شرایط را بررسی کنند. صلاحیت مدیرانی و نمایندگانی که در قیمت‌گذاری ورود پیدا می‌کنند باید بررسی شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به خودتان بیاید و مردم را از بازار سرمایه دل‌شکسته نکنید،گفت: تغییر مدیران برایتان آنقدر دلچسب شده است که برایش هرکاری می‌کنید. مدیران منصوب شده حافظ منافع سهامداران هستند یا حافظ منافع آن‌ها که او را منصوب کرده‌اند؟

به گفته این پیشکسوت بازار سرمایه، سهامدار عمده شرکت‌های صادرات محور و ارزمحور، مردم هستند.  به جای خرج‌های فاقد اعتبار، می‌توان برای مردم واکسن خرید.  ما مدیرانی میخواهیم که حق مردم را بگیرند. مدیری که حرف عده‌ای را تنها گوش دهد به درد مردم نمی‌خورد.

وی ادامه داد: اقتصاد و بازار سرمایه ما پر از چرا است و سبب ایجاد ریسک‌های فراوان برای بازار سرمایه شده است. مردم یا باید بی‌خیال دارایی‌های خود در بازار سرمایه شوند و به جمع دلال دوستانه شما بیایند یا در برابر این تفکرات شما بایستند.

مارانی در ادامه با ذکر این مطلب که اگر شرکت‌های فولادی برشکسته شوند چه کسی پاسخگوی کارگران و کارمندان بیکار شده است؟ گفت: سیاست‌گذاری باید حمایت از صنایع بالادستی باشد نه صنایع پایین دستی رانت‌خور

به گفته این فعال بازار سرمایه ، تفکری که می گوید قیمت دلار تعیین کننده قیمت دلار در بانک مرکزی است یک تفکر سوخته است. تفکری که عنوان می کند۷۰درصد زیر قیمت در بورس کالا فولاد داده شود، آنهم در  شرایطی که نه ساخت و ساز داریم و نه صادرات، تفکر سوخته است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر از این کارها دست برداشته نشود، امیدی به تغییر شرایط اقتصادی نیست، گفت: این مردم هستند که نمایندگان مجلس را انتخاب کردند. وزرایی که از سوی این نمایندگان برگزیده شده و نمیتوانند حافظ جان و مال مردم  باشند، باید استیضاح شود.

مارانی ادامه داد: رییس محترم شورای عالی بورس، ریاست محترم سازمان بورس آگاه باشید که وزیر صنعت در جایگاهی نیست که بتواند به شما دستور دهد. شاید شما را تغییر دهند، اما نمی توانند مکلف به اطاعت از دستور کنند.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد: با توجه به برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی در آینده نزدیک، مدیران شایسته سالار با انتخاب مناسب مردم در راس امور قرار خواهند گرفت. این امر میتواند نویدبخش روزهای مثبت در اقتصاد و بازار سرمایه کشور باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها