jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۲۳۹۵   ۱۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۱۸

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) روز یکشنبه اعلام کرد که کاوشگر «چانگ ئه -۵» این کشور با موفقیت به مدارگرد و بازگشت کننده متصل شده و آماده بازگشت به زمین است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، کاوشگر چینی نمونه سنگ و خاک کره ماه را جمع آوری کرده و ظروف نگهداری نمونه خاک هم با موفقیت به سفینه بازگشت کننده منتقل شده است.
بر پایه این گزارش این اولین بار است که چین اتصال فضایی در مدار ماه انجام می دهد.
قرار است کاوشگر چینی Chang'e-۵ با حدود ۲ کیلوگرم نمونه ماه به زمین باز گردد و در بنای «سیزی وانگ» در منطقه خودمختار مغولستان شمالی چین فرود آید.
چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که توسط این فضاپیما سنگ ‌های ماه را به زمین منتقل کند. این اولین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون است.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می‌گویند، بررسی نمونه‌های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می‌شود برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت‌های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.
کاوشگر چانگ ئه-۵، با وزن هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم پس از ۱۱۲ ساعت سفر ۲۸ نوامبر (۸ آذر) وارد مدار ماه شد. این کاوشگر ۷ فوت (۲.۱ متر) در ماه حفاری کرده است تا نمونه‌هایی را برای جمع آوری جمع کند. انتظار می‌رود کل ماموریت ۲۳ روز طول بکشد.
کاوشگر «چانگ ئه -۵» یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیزترین ماموریت های تاریخ هوافضای چین و همچنین اولین ماموریت نمونه ماه در جهان طی بیش از ۴۰ سال است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها