jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۱۳۱۷ ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۷:۳۱

یک ویروس دستکاری شده که "سلاح مخفی" نامیده می‌شود، می‌تواند از سیستم ایمنی بدن که موجب می‌شود درمان ناکارآمد شود، عبور کند و با انواع سرطان مبارزه کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دانشمندان مدتهاست که به دنبال راهی برای استفاده از ویروس‌ها برای مقابله با سرطان هستند، اما این کار تاکنون برای سرطان‌های متاستاتیک(یعنی مواردی که از مرحله گسترش اولیه فراتر رفته‌اند) خوب عمل نکرده است.

 

دانشمندان اکنون احتمالا به یک راه حل رسیده‌اند. تیمی از محققان موسسه "Case Western Reserve" و "Emory" یک آدنوویروس انسانی را اصلاح کرده‌اند تا یک سلاح مخفی در برابر سرطان‌های متاستاتیک ایجاد کنند. جهش‌های کلیدی و تغییرات پروتئینی، احتمال غیرفعال سازی ویروس توسط سیستم ایمنی بدن، به دام انداختن آن در کبد یا ایجاد واکنش‌های التهابی خطرناک را کاهش می‌دهد.

 

این روش نه تنها ایمن‌تر است، بلکه پزشکان را از اجبار به اینکه ویروس‌ها را مستقیماً به محل تومورها برسانند، معاف می‌کند و پزشکان می توانند با این ویروس، مواردی بیش از تومور اصلی را درمان کنند.

 

این ویروس می تواند برای انواع مختلف سرطان دوباره مورد استفاده قرار گیرد و حتی شامل ژن ها و پروتئین‌هایی شود که ایمنی سرطان را تقویت می‌کنند.

 

این کار هنوز در مراحل اولیه است و درمان قطعی سرطان نیست. آزمایشات این روش باعث از بین رفتن تومور در برخی از موش‌های دارای سلول‌های سرطانی انسانی ریه شده است، اما به نظر می‌رسد تنها ۳۵ درصد آنها از شر تومور رها شده باشند.

 

مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا برنامه‌های عملی حاصل از این روش به وجود بیاید، آن هم به شرطی که این روند به خوبی رو به جلو حرکت کند. در این صورت، این روش به آینده‌ای ختم خواهد شد که پزشکان می‌توانند سرطان‌های پیشرفته یا به اصطلاح، "مرحله آخر" را کند کنند و برای بیماران وقت بخرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش