jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۸۵۱۴۷   ۱۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۲

نداشتن یک استراتژی معاملاتی قوی در بازار سرمایه شبیه این است که بدون داشتن مهارت شنا کردن در عمق دریا دست و پا بزنید!

به گزارش جام جم آنلاین ، برای رسیدن به مدارج بالای پیشرفت ، داشتن استراتژی و برنامه دقیق بسیار مهم است. کمتر فرد موفقی را می شناسیم که بدون داشتن هیچ برنامه و پلنی در زندگی حرفه ای اش پیشرفت کرده باشد. ذهن و فکر انسان زمانیکه دچار سردرگمی می شود بیشتر بر اساس هیجانات و احساسات رفتار می کند ، اما زمانی که از قبل برنامه ریزی داشته و مسیر برای او مشخص شده باشد ، منطقی عمل کرده و نتیجه عملکرد آن همان چیزی می شود که انسان انتظار دارد.
بورس ایران و بازارهای مالی هم از قاعده فوق مستثنی نیست بلکه اهمیت استراتژی و برنامه ریزی در معاملات چندین برابر هم هست . معامله گری که قبل از خرید یک سهام و درگیر کردن سرمایه خود آن را مورد تحلیل و بررسی همه جانبه قرار داده و مسیر را تا رسیدن به اهداف قیمتی ، برای خود ترسیم کرده است ، هیچ وقت اسیر هیجانات و استرس نمی شود و در هر شرایطی از بازار برای خود راهکاری دارد که بر اساس آن عمل می کند.

استراتژی معاملاتی ، دشمن بزرگ ترس و طمع


در بازار سرمایه ترس و طمع زمانی ایجاد می شود که شما سهمی را در یک قیمت مشخص خریده باشید و قیمت آن بعد خرید دچار افت قیمتی بیشتر شود . در این زمان مغز معامله گر به صورت ذاتی این فرمان را می دهد که سرمایه شما در حال از بین رفتن است و همین امر باعث به وجود آمدن استرس برای شما می شود. بعضی از معامله گران بی تجربه هم با حساب کردن لحظه ای ضرر و زیان خود به این فکر دامن می زنند.

چگونه با هیجان ناشی از ترس مقابله کنیم ؟

تنها راه مقابله با هیجان ناشی از ترس ، داشتن استراتژی معاملاتی است . اگر معامله گر قبل از خرید یک سهم از همه جوانب آن را بررسی کرده باشد و از همان ابتدا حدضرر و حد سود و مسیر راه را برای خود ترسیم کرده باشد ، با یک روند منفی شدن سهم ، هیچ گاه دچار رفتار هیجانی و فروختن سهم خود در ضرر نمی شود. بارها دیده شده است که افراد ، سهامی را می خرند و وقتی می بینند چند درصد (هر چند بسیار کم) افت قیمتی پیدا کرد ، دست به فروش می زنند و دوباره سهم بعدی و بعدی و به همین منوال ادامه می دهند. اینگونه معامله گران همان افرادی هستند که بعد از چند سال می بینند سرمایه شان نصف شده و تورم باعث کم ارزش شدن همان اندک سرمایه باقی مانده شان شده.

طمع ؛ عامل تلخ شدن بسیاری از شیرینی ها

وقتی معامله گری سهمی را خریده باشد و قیمت سهم با رشد قیمتی خوب مواجه می شود ، با اینکه همه
تحلیل ها نشان می دهد که موقع فروش سهم است و جایی برای رشد بیشتر قیمتی نیست ، اما ذهن معامله
گر بر اثر جو روانی مثبت افراطی که شرایط بازار بر سهمش حاکم کرده است و حس اعتماد به نفس کاذبی که ناشی از تحلیل درست و خرید به موقع سهم در قیمتی مناسب به او القا شده است ، به معامله گران این پیام را می دهد که هنوز فرصت زیادی برای سود کردن بیشتر وجود دارد. اینجا هم راه مقابله با آن فقط تکیه بر تحلیل و همان مسیر راهی است که قبل از خرید سهم برای خود ترسیم کرده ایم. اگر معامله گر از قبل ، هدف های قیمتی را مشخص کرده باشد وقتی سهم خریداری شده به آن قیمت ها رسید ، هیچ وقت در فروش آن دچار تردید و طمع بیجا نمی شود.
با این توضیح تنها راه برای نجات از این دو خصلت که در هنگام معامله ممکن است گریبان هر معامله گری را بگیرد ، فقط برنامه ریزی برای خرید و فروش مبتنی بر استراتژی تعیین شده است. عدم پایبندی به استراتژی شخصی ممکن است شما را به دام ترس و طمع بیندازد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر