jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۳۹۳   ۰۳ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۹
یکی از پرکاربردترین مواد اولیه ساختمانی میلگرد است. این ماده ساختمانی فلزی، که به دلیل کاربرد عمده در هر سازه، جزو پر هزینه ترین مواد اولیه ساختمانی محسوب می‌شود، برای استحکام‌دهی به سازه‌های فلزی به کار گرفته می‌شود. با توجه به بالا بودن حجم میلگرد مورد نیاز در تمامی پروژه‌های ساختمانی، قیمت میلگرد عاملی تعیین‌کننده در هزینه نهایی ساختمان‌سازی است. بنابراین لازم است سازنده از انواع میلگرد شناخت کافی داشته باشد و مورد متناسب با کیفیت و نوع ساختمان پروژه را خریداری کند.
 
قیمت میلگرد | قیمت لحظه به لحظه میلگرد
 
بسیاری از پیمانکاران بدون در اختیار داشتن اطلاعات کافی از کیفیت و قیمت میلگرد مناسب برای پروژه شان اقدام به خرید می‌کنند و با این کار متحمل ضرر مالی سنگینی می‌شوند. با کسب اطلاعات لازم درباره این نوع ماده اولیه و همچنین بررسی قیمت انواع آن پیش از خرید، می‌توانید از به وجود آمدن این وضعیت پیشگیری کرده و هزینه‌های تمام شده‌ی پروژه ساختمانی خود را کاهش دهید.
 

نکات تأثیرگذار در قیمت میلگرد

 
امروزه میلگردهای مختلفی با شکل‌ها و قیمت‌های متنوع در بازار موجود هستند. عوامل مختلفی در تعیین قیمت میلگرد اثرگذار می‌باشند. با شناخت این عوامل و تفاوت‌های موجود مابین میلگردهای مختلف، می‌توانید گزینه مناسبی را برای به کارگیری در پروژه‌تان انتخاب کنید. در ادامه متن موارد تأثیرگذار در قیمت میلگرد را معرفی کرده و شرح می‌دهیم.
 
بیشتر بخوانید: قیمت تیرآهن
 

استاندارد میلگرد

 
استانداردهای بین المللی مختلفی برای تولید میلگرد وجود دارد. هر کارخانه تولیدی موظف است میلگردهای خود را مطابق با یک استاندارد بین المللی تولید کرده و به بازار عرضه کند. استانداردی که میلگرد مطابق با آن تولید شده است یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت میلگرد است. در کشور ما ذوب آهن اصفهان بزرگترین تولید کننده میلگرد است. این کارخانه بزرگ، میلگردهای خود را مطابق با استاندارد GOST 5781 کشور روسیه تولید می‌کند. البته استانداردهای دیگری هم برای تولید میلگرد وجود دارد که کارخانه‌های مختلف محصولات خود را بر اساس آن‌ها تولید می‌کنند. برخی از متداول‌ترین استانداردهای میلگرد عبارتند از:
 
• JIS G3112 از کشور ژاپن
• DIN 488 از کشور آلمان
• ANSI/AWS D1.4 از کشور ایالات متحده
• ISIRI 2909-1 از کشور ایالات متحده
• ISO 6935 از کشور ایالات متحده
• BS 4449 از کشور انگلیس
 

سایز میلگرد

 
یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت میلگرد، سایز آن است. به طور معمول میلگردها در قطر 6 تا 60 میلی متر تولید می‌شوند. کارخانه‌های میلگردسازی، به طور معمول میلگرد را با قطر 6 تا 32 میلی متر تولید می‌کنند؛ انواع میلگرد با قطر بیش از این مقدار بسته به سفارش مشتری تولید می‌شود. معمولاً میلگردها با طول 12 متر تولید می‌شوند؛ اما در موارد خاص میلگرد با طولی غیر از 12 متر هم ساخته می‌شود که این مورد نیز بر قیمت میلگرد اثر می‌گذارد.
 
قیمت میلگرد | قیمت لحظه به لحظه میلگرد

آج میلگرد

 
به طور کلی میلگردها در دو نوع ساده و آج دار تولید می‌شوند؛ قیمت میلگرد در این دو نوع با یکدیگر متفاوت می‌باشد. میلگردهای آج دار خود به سه دسته تقسیم می‌شوند. این سه دسته عبارتند از:
 
• میلگرد آج دار A2: نوع آج این نوع میلگرد به صورت مارپیچ با زاویه 45 درجه است. این ماده اولیه فلزی که جزو میلگردهای نیمه سخت می‌باشد، معمولاً در عملیات جوشکاری به کار گرفته می‌شود.
 
• میلگرد آج دار A3: این نوع میلگرد که در دسته مقاطع تقریباً سخت جای می‌گیرد، دارای آج‌های جناقی است. میلگرد آج دار A3 از جوش پذیری خوبی برخوردار نیست؛ بنابراین تنها باید در کاربردهای عمودی به کار گرفته شود. از این نوع میلگرد به هیچ عنوان نباید در کاربردهای جوشکاری و تغییر شکل استفاده شود.
 
• میلگرد آج دار A4: شکل آج این نوع میلگرد به صورت جناقی و مارپیچ است؛ بنابراین آن را میلگرد آج دار مرکب می‌نامند. استفاده از این نوع میلگرد در کاربردهای خمکاری بسیار نامناسب است و معمولاً از آن در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.
 
به طور خلاصه استفاده از میلگردهای A2 در عملیات خاموت زنی، میلگرد A3 در کاربردهای طولی در ستون و دیوار و میلگردهای A4 در کاربردهای سخت و صنعتی توصیه می‌شود.
 

بسته بندی میلگرد

 
نوع بسته بندی میلگرد نیز از عوامل تأثیرگذار در قیمت میلگرد است. میلگردها به دو صورت شاخه ای و کلاف بسته بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند. میلگردهایی که ضخامتشان کم باشد به صورت کلاف بسته بندی می‌شوند و میلگردهای با ضخامت بالا به صورت شاخه 12 متری در تناژهای 2 تا 5 تنی بسته بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند.
 

خواص مکانیکی میلگرد

 
خاصیت‌های مکانیکی میلگرد نظیر ماده اولیه و میزان خلوص آن، نحوه تولید میلگرد و ویژگی‌های خمش، کرنش و کشش آن، عوامل تأثیرگذار در رفتار این محصول در سازه هستند. تمامی این موارد که باعث تفاوت از نظر استحکام، شکل پذیری، جوش پذیری و موارد دیگر در میان میلگردهای مختلف می‌شوند، در قیمت میلگرد مؤثر هستند.
 

نکات مهم در زمینه خرید میلگرد

 
جدا از در نظر گرفتن قیمت میلگرد، که به سادگی با دسترسی به یک سایت معتبر از آن با خبر می‌شوید، نکات مهم دیگری وجود دارد که پیش از خرید باید مورد توجه قرار گیرند. رعایت این نکات باعث می‌شود که محصول مورد نیازتان را به قیمت و با مشخصاتی مناسب برای پروژه‌تان خریداری کنید. در ادامه نکات مهمی بین خواهد شد که رعایت آن ها در خرید میلگرد لازم و ضروری است.
 
قیمت میلگرد | قیمت لحظه به لحظه میلگرد

مشورت کردن با کارشناسان فروش میلگرد

 
اولین اقدامی که باید پیش از خرید میلگرد انجام دهید، مشاوره گرفتن از کارشناسان فروش میلگرد است. در این بازاری که انواع میلگرد تولید شده توسط کارخانه‌های مختلف در آن وجود دارد، باید محصول مورد نیاز خود را با مشورت متخصصین این حوزه با وزن، نوع و ابعاد متناسب با پروژه تان خریداری کنید.
 

انجام تحقیق و اطمینان حاصل کردن از میلگرد انتخاب شده

 
پس از مشورت گرفتن با کارشناسان فروش، می‌توانید با مطالعه مقالات مختلف در وبسایت‌های معتبر یا مشورت با سازنده‌های معتبر، میزان اطلاعات خود را افزایش دهید. باید تلاش کنید تا جایی که می‌توانید اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش دهید تا انتخابی مناسب انجام دهید. اشتباه در خرید و انتخاب میلگرد نامناسب می‌تواند هزینه‌های مالی و زمانی سنگینی به دنبال داشته باشد.
 

کسب اطلاعات در رابطه با میزان بار مورد نیاز

 
لازم است قبل از خرید، در مشورت با پیمانکار، معمار و مهندسین پروژه و یا مشاوران فروش، از میزان دقیق بار مورد نیاز مطلع شوید. اگر میزان بار مورد نیاز شما کمتر از 25 تن باشد، نمی توانید میلگرد مورد نیازتان را از کارخانه خریداری کنید و برای خرید میلگرد باید به فروشگاه‌های معتبر مربوط به این کار مراجعه کنید.
 

بررسی و مقایسه قیمت میلگرد از طریق روش‌های مختلف

 
در حال حاضر با توجه به شرایط خاص کشور، بازارِ مصالح و مواد اولیه ساختمانی روزهای پر نوسانی را طی می‌کند و قیمت‌ها دائماً در حال تغییر هستند. روش‌های مختلفی برای بررسی قیمت وجود دارد، اما شاید بهترین راه مراجعه به سایت‌های معتبری است که قیمت میلگرد را به صورت به روز و لحظه‌ای ارائه می‌دهند.
 

استعلام قیمت میلگرد

 
پس از بررسی محدوده قیمت میلگرد در سایت‌های معتبر، باید با مشاوران فروش مراکز معتبر فروش مقاطع آهنی تماس بگیرید و قیمت نهایی میلگرد را از آن‌ها استعلام بگیرید.
 

دریافت پیش فاکتور

 
پس از یافتن مرکز فروشی با مناسب ترین قیمت و پیش از پرداخت هزینه، باید پیش فاکتور را درخواست کنید. با درج نوع، میزان بار و قیمت قطعی محصول در فاکتور، تمامی موارد معامله برای طرفین آن شفاف می‌شود و جای سوء تفاهم باقی نمی‌ماند.
 

ارسال تأییدیه به کارشناس فروش میلگرد

 
پس از دریافت فاکتور فروش صادر شده توسط فروشنده میلگرد، باید با او تماس بگیرید و موارد درج شده بر روی فاکتور را با او چک کنید تا خیالتان از بابت صحت فاکتور راحت شود.
 

خودداری از تسویه حساب کامل پیش از تحویل گرفتن میلگرد

 
هیچ گاه نباید پیش از تحویل گرفتن بار، تمامی مبلغ توافق شده را پرداخت کنید. لازم است پس از تحویل محصول، نوع، وزن و کیفیت محصول دریافت شده را بررسی کنید. در زمان تحویل باید به رنگ میلگرد دقت کنید که دچار خوردگی یا زنگ زدگی نشده باشد و همچنین پیچ و تاب نیز نداشته باشد. پس از اطمینان حاصل کردن از محصول دریافت شده، مبلغ باقیمانده از معامله را پرداخت کنید.
 

آشنایی با یک راهکار جدید

 
بانک اطلاعات ساختمان پرشین سازه، با بیش از 13 سال سابقه فعالیت در صنعت ساختمان، خدمات بسیاری را به افراد فعال در این عرصه ارائه می‌دهد. این بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت توانسته است با تفکیک نوع و کارخانه سازنده، قیمت میلگرد و قیمت آهن را به صورت لحظه ای و آنلاین در اختیار عموم افراد قرار دهد. بنابراین با مراجعه به این سایت می‌توانید از حدود قیمت مصالح ساختمانی در بازار با خبر شده و از سردرگمی و نیاز به مراجع مختلف برای گرفتن قیمت‌های به روز، خلاص شوید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها