در اینجا می خواهیم به بررسی بیماری بواسیر یا هموروئید، علل افزایش آمار مبتلایان به این عارضه و روش های درمان سریع و قطعی آن بپردازیم. هموروئید در حال حاضر شایع ترین نوع بیماری های نشیمنگاهی است که تقریبا از هر دو نفر، یک نفر به آن مبتلا می شود. بنابراین احتمال اینکه هر فردی در زندگی خود به این عارضه دچار شود چیزی در حدود 50٪ است که جای نگرانی دارد.
کد خبر: ۱۲۶۵۱۰۶

البته می دانیم که بیماری بواسیر یا سایر عارضه های نشیمنگاهی در گروه بیماری های خطرناک قرار نمی گیرند و از این بابت جای نگرانی نیست.

بررسی سریع ترین روش درمان بیماری نشیمنگاهی

مگر در موارد اندکی که مدت زمانی طولانی به این بیماری ها بی توجهی شود و در نهایت این عارضه ها باعث ایجاد عفونت و مشکلاتی برای بیمار شوند.

قطعا مثل سایر بیماری ها روش هایی برای پیشگیری از این عارضه وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان احتمال ابتلا به هموروئید را هم کاهش داد.

عوامل گوناگونی در ایجاد هموروئید تاثیر گذارند که مشکلات گوارشی نظیر یبوست طولانی مدت و اسهال مزمن از اصلی ترین دلایل ایجاد فشار در ناحیه مقعد و در نهایت بروز بواسیر شناخته شده اند.

البته بی تحرکی و نشستن به مدت طولانی، ژنتیک، بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن زیاد هنگام اجابت مزاج و اضافه وزن هم در ایجاد این عارضه بی تاثیر نیستند. می دانیم که هموروئید همان عروق خونی در دیواره و اطراف مقعد است که به دلیل حساسیت بالا نباید تحت فشار قرار بگیرد. زمانیکه به این رگها فشار وارد شود، تحریک شده و دچار کشیدگی و التهاب شده و از حالت عادی خود خارج می شوند. در چنین شرایطی شما به بواسیر مبتلا شده اید.

ممکن است فردی سالها به این عارضه دچار باشد اما متوجه آن نشود و این عارضه علائمی ایجاد نکرده باشد. البته در همه موارد اینچنین نیست و رایج ترین نشانه های بواسیر شامل خونریزی، درد، سوزش و خارش، برآمدگی در داخل یا بیرون از مقعد و در مواردی احساس دفع نشدن کامل مدفوع است.

در بواسیر خارجی این علائم می تواند شدت یابد و روال زندگی عادی فرد را با مشکلاتی مواجه کند. عارضه های مقعدی گاهی می توانند علائم شبیه به هم ایجاد کنند و برای اینکه بطور قطعی بیماری تان تشخیص داده شود باید به دکتر متخصص مراجعه کنید. مثلا سرطان مقعد هم نشانه هایی شبیه بواسیر ایجاد می کند، بنابراین باید چنین علائمی را جدی بگیرید.

اما چگونه هموروئید تشخیص داده می شود؟

اگر بواسیر خارجی باشد، دکتر با معاینه ناحیه نشیمنگاهی می تواند آن را تشخیص دهد. اما هموروئید داخلی کمی سخت تر تشخیص داده می شود. انجام آزمایشات زیر می تواند به پزشک کمک کند:

معاینه با انگشت: در این روش دکتر با وارد کردن انگشت خود به داخل کانال مقعد و در صورتی که هرگونه برجستگی را احساس کند انجام آزمایشات لازم را تجویز می کند.

آزمایشات کولونوسکوپی یا آنوسکوپی: این روش ها برای مشاهده داخل مقعد و اطمینان از وجود این عارضه انجام می شود.

همانطور که گفته شد هموروئید خارجی علائم حادی ایجاد می کند و در این شرایط بیمار ترجیح می دهد از طریق روش های درمان سریع بواسیر یا هموروئید خارجی استفاده کند تا هرچه زودتر به روال عادی زندگی اش بازگردد.

بررسی روش های درمان سریع بواسیر خارجی

در اینجا سعی می کنیم که هم روش های درمان سریع بواسیر یا هموروئید خارجی بدون جراحی و هم روش های جراحی را بررسی کنیم. هرچند که درمان قطعی بواسیر همان روش های جراحی و لیزر است اما در مواردی شاید بتوان از روش های خانگی برای تسریع روند درمان یا بهبود علائم بیماری کمک گرفت.

استفاده از داروهایی مثل شیاف و پماد آنتی هموروئید، قرص های مسکن، ضد التهاب و آنتی بیوتیکها برای کنترل علائم بیماری طبق دستور پزشک تجویز می شود.

کمپرس یخ یکی از راه هایی کاهش سریع التهاب و درد هموروئید شناخته می شود که بصورت غیر مستقیم کیسه یخ را روی موضع بیماری قرار می دهند و میتوان این روشهایی که در خانه قابل اجرا هستند را برای مدت چند وقت انجام دهید.

نشستن در آب گرم هم از روش های درمان خانگی بیماری های نشیمنگاه است که بصورت روزانه توصیه می شود. بیمار باید چند بار در روز به مدت ده دقیقه در لگن آب گرم بنشیند تا به بهبود گردش خون و ضد عفونی شدن مقعد کمک کند.

اما روش های پزشکی و جراحی برای درمان سریع بواسیر خارجی و داخلی شامل موارد زیر است که با توجه به شدت بیماری یکی از آنها پیشنهاد می شود:

رابربند: استفاده از این روش برای بیمار با درد زیادی همراه است اما در مواقعی روشی موثر واقع می شود. طی این جراحی انتهای بواسیر را با یک کش پلاستیکی می بندند تا گردش خون این ناحیه متوقف شود. بعد از گذشت چند روز این زائده کوچک شده و در نهایت از بین می رود. این روش بصورت سرپایی و بیشتر برای درمان هموروئید داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکلروتراپی هموروئید: یکی از روش های بی دردسر درمان سریع بواسیر خارجی است که می تواند التهاب و تورم این عارضه را کاهش دهد. اسکلروتراپی تزریق یک ماده شیمیایی به نام اسکلروزان در رگ های هموروئیدی است که باعث می شود این عروق به حالت اولیه خود بازگردند و در نتیجه بیماری درمان می شود.

لیزر بواسیر: درمان سریع بواسیر خارجی و داخلی با لیزر به دلیل نتایج قطعی و غیر قابل بازگشت، بسیار مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته. این روش نوین بصورت سرپایی و تحت داروی بی حسی در کلینیک انجام می شود و بیمار درد و ناراحتی احساس نمی کند.

درصد خطای پزشک در جراحی با لیزر بسیار پایین است و به همین دلیل بافت های اطراف هموروئید دچار آسیب نمی شوند. به علاوه نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله بعد از عمل بیمار مرخص می شود و تنها تا از بین رفتن داروی بی حسی باید در منزل استراحت کند.

بوتاکس: این روش تزریقی هم باعث ایجاد فلج موقت در عضله اسفنکتر و در نهایت کاهش فشار در ناحیه مقعد می گردد که می تواند عوارضی مثل بی اختیاری را به دنبال داشته باشد. همچنین از بوتاکس معمولا همراه با روش های جراحی استفاده می شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها