jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۴۸۹   ۱۸ اسفند ۱۳۹۸  |  ۱۲:۱۰

شکاف عمیق در خاندان سعودی؛

دستگیری «چهارمین شاهزاده» در عربستان

به نوشته روزنامه واشنگتن پست آمریکا، تعداد شاهزادگان سعودی که در چند ساعت گذشته دستگیر شده‌اند، به چهار نفر رسید.

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، از صبح روز جمعه چهار شاهزاده سعودی از جمله ولیعهد سابق دستگیر شده‌اند.

به نوشته واشنگتن پست، در ساعت‌های گذشته امیر نایف بن احمد فرزند احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه سعودی و امیر نواف بن نایف برادر امیر محمد بن نایف (ولیعهد سابق) نیز دستگیر شدند.

این درحالی است که گزارش‌های مطبوعاتی از دستگیری احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی خبر داده واعلام کرده بودند این اتفاق صبح روز جمعه به وقوع پیوست.

واشنگتن پست همچنین نوشت: مسئولان سعودی این شاهزادگان را به خیانت متهم کرده‌اند که بر این اساس چه بسا با مجازات اعدام روبه رو شوند.

این روزنامه در توضیح این وضعیت افزود، دو شاهزاده دستگیر شده یعنی احمد و محمد بن نایف روز پنجشنبه از شکار برگشتند و سپس تماسی دریافت کردند که در آن از این دو خواسته شد ساعت هفت صبح روز جمعه  با محمد بن سلمان در قصر پادشاهی دیدار کنند و روز جمعه هنگامی که به این محل رسیدند، دستگیر شدند.

20 شاهزاده دستگیر شده‌اند

روزنامه میدل ایست انگلیس نیز در همین ارتباط اعلام کرد، تعداد شاهزادگان سعودی که دستگیر شده‌اند به 20 نفر رسیده است و این افراد در صدد کودتا علیه ولیعهد بودند و به این منظور با نیروهای منطقه‌ای ارتباط داشتند.

«هیو مایلز»، پژوهشگر سیاسی در امور خاورمیانه نیز در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد، دسته بندی‌ها در داخل خاندان حاکم می‌تواند برای ولیعهد به محض رسیدن به پادشاهی مشکلات طولانی مدت به بار آورد.

اما روزنامه نیویورک تایمز آمریکا تاکید کرد، صحبت از این مسائل در آستانه انتقال قریب الوقوع قدرت از ملک سلمان به ولیعهد، درست نیست و دلیلی در این خصوص وجود ندارد

وضعیت جسمانی ملک سلمان

نیویورک تایمز در خصوص وضعیت سلامتی ملک سلمان به نقل از یک پزشک مرتبط با بیمارستان سعودی که در آن شاهزادگان خاندان حاکم مداوا می شوند، نوشت: وی هیچ گزاشی مبنی بر بیمار بودن ملک سلمان دریافت نکرده است و پادشاه ظهر روز پنجشنبه و چند ساعت قبل از دستگیری این چند شاهزاده، حضور علنی داشت و با وزیر خارجه انگلیس ملاقات کرد.

خبرگزاری رویترز در این رابطه نوشت که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان شخصا دستور بازداشت «احمد بن عبدالعزیز» و «محمد بن نایف و از شاهزاده های ارشد خاندان سلطنتی را به اتهام خیانت، صادر کرده است.

رویترز به نقل از یک منبع مطلع در منطقه نوشت: «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، احمد بن عبدالعزیز، محمد بن نایف و پسرش، سه شاهزاده بازداشت شده را به داشتن تماس و ارتباط با قدرت های خارجی از جمله آمریکایی ها و دیگران برای انجام کودتا در کشور متهم کرده است.

این منبع که به هویت وی هیچ اشاره‌ای نشده است، افزود: ملک سلمان خود شخصا دستور بازداشت دو شاهزاده را که متهم به خیانت شدند، امضا کرد.

این منبع حذف رقبا را از جمله دلایل اصلی این اقدام بن سلمان دانست و افزود: بن سلمان با بازداشت این افراد، قدرت را به طور کامل در دست گرفت و پاکسازی و تسویه حساب‌ها به پایان رسید. دیگر هیچ رقیبی برای رسیدن به تاج و تخت، جلوی راه او را نمی‌گیرد و موفقیت او را به چالش نمی‌کشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر