jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۴۷۲۷   ۱۳ بهمن ۱۳۸۵  |  ۱۵:۰۴

دانشمندان می گویند تلاش آنان برای استفاده از یک آزمایش خون غیر تهاجمی جهت تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون در جنین به نتیجه رسیده است.


تست های غیر تهاجمی موجود مانند اولترا سوند محدودیت هایی دارند و آزمایشات تهاجمی برای بارداری خطرناکند.
تکنیک جدید بر اساس بررسی نمونه های DNA جنینی تنوعات کوچک در توالی ماده ژنتیکی موجود در خون مادر است.
توانایی تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی در مراحل اولیه نه تنها بهوالدین این شانس رامی دهد در باره ادامه بارداری تصمیم بگیرند ، بلکه پزشک را از نیاز به کنترل دقیق جنین تا زمان تولد مطلع می سازد. مدتی است ارزیابی DNA جنین از نمونه خون مادر میسر شده اما محدودیت هایی دارد زیرا تنها مقدار کمی از DNA به جریان خون مادر راه می یابد.
به گفته محققان آزمایش جدید راه جدیدی برای غربال گری های دوران جنینی خواهد بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها