jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۲۴۲۵۵۹ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۳:۴۹

دو ویژگی مهم جلب مخاطب در روزگار ما صحنه‌آرایی جذاب و داستان‌پردازی شیرین است. اگر بر محصولات مخاطب‌پسند تاریخ سریال‌سازی خودمان یا سریال‌های عامه‌پسند رسانه‌های رقیب دقت کنیم می‌بینیم که هم در صحنه‌آرایی و هم در داستان‌پردازی قوی و زیبا کار کرده‌اند.

2 ویژگی مهم جلب مخاطب

سریال‌هایی مانند «همسران» و «خانه سبز» هم به‌لحاظ بصری زیبا و چشمنواز کار شدند و هم داستان‌های نو و تازه‌ای داشتند و همین هم باعث شد در گذر زمان، گرد تکرار بر آنها ننشیند و همچنان مخاطب داشته باشند.

الان هم اگر بخواهیم دربرابر شبکه‌های ماهواره‌ای بایستیم باید به تجربیات ارزنده خودمان رجوع کنیم. دیگر نمی‌شود با سریال‌هایی که صحنه‌آرایی عجولانه و داستان‌پردازی ابتدایی دارند تماشاگر جذب کرد. با بالا نشان دادن آمار تماشاگران هم نمی‌توانیم خودمان را فریب دهیم بلکه باید طوری عمل کنیم که حتی رسانه‌های رقیب هم ایمان بیاورند به پیشرفت ما.

درست است که مخاطبان آزادند محصولاتی که می‌پسندند را از هر رسانه‌ای که می‌خواهند ببینند و نمی‌شود آنها را مجبور کرد حتما پای محصولات تلویزیون خودمان بنشینند ولی هنر آن است که بتوانیم از پیشینه هنری تلویزیون خودمان و هنرمندان فعال در آن برای جلب توجه مخاطب استفاده کنیم.

زیبایی لوکیشن‌های سریال‌های ماندگار تلویزیونی را مورد تمرکز قرار دهید و ببینید استفاده کردن از منظره‌های بسیار زیبا و چشم‌نواز که مخاطب را بسیار جذب خود می‌کند تا چه حد می‌تواند در خلق یک محصول مانا، اثرگذار باشد.

این که داستان‌های شاد و نشاط‌بخش طراحی کنیم و لوکیشن‌های با روح و رنگ و لعاب جذاب را در سریال‌ها استفاده کنیم، قطعا موجبات ارتقای کیفی سریال را رقم می‌زند.

اینکه به‌جای محصور کردن فضای سریال‌ها به آپارتمان‌ها یا خانه‌های قمرخانمی، داستان‌هایی طراحی شود که در دل طبیعت می‌گذرد و از رودخانه و دریاچه و دار و درخت و حتی خانه‌های زیبا برای فضاسازی استفاده شود یقینا می‌تواند دامنه مخاطبان را افزایش دهد.

مهرانه مهین‌ ترابی - بازیگر / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی از آنجا که خود رزمنده بوده، در سال‌های جنگ به معنای حقیقی کلمه با شهدا زندگی کرده و بعد از جنگ نیز همان ضرورت و رسالت را حس کرده و همان مسیر را ادامه داده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر