jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۳۰۴۶ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

از آن روزها بود. نگارنده وقتی می‌خواست ستون پشت صحنه را بنویسد، باید می‌گشت و هر یک از اعضای گروه فرهنگی را از جایی پیدا می‌کرد تا بپرسد سوژه‌شان چیست.

اصلا یک‌جور بیش‌فعالی در گروه موج می‌زد که نگویم برایتان. البته بین خودمان باشد به این شیطنت و پرتحرکی نیاز داریم دیگر. رسانه یعنی تکاپوی مداوم و خب حالا دوستان روزهایی هم تکاپوی مداومشان، مداوم‌تر می‌شود دیگر. البته به اینجای متن که رسیدیم پیدایشان شد و نفس راحتی کشیدم.
امروز سالگرد جدایی بحرین از ایران است. پاره‌ای از تن ایران که چه آسان جدا می‌شود و ... واقعیتش را بخواهید به حرف‌های و ادعاهای این روزهای سلطنت‌طلب‌ها و سمپات‌هایشان نگاه نکنید. حالا درست است که رضا پهلوی کمپین حمایت از حقوق و تمامیت ارضی ایران را در فضای مجازی راه می‌انداز اما بد نیست بدانید که در زمان پدر همین فرد، بخشی از خاک ایران برای همیشه از سرزمین مادری جدا و برای خودش تبدیل به یک کشور مجزا شده. اتفاقی یک حرف و حدیث و حاشیه در موردش زیاد بوده و هست. حالا هم در سالروز این واقعه محمدصادق علیزاده رفته سراغ مستند تازه‌ای که درباره این واقعه تاریخی ساخته شده است. «آسوده بخواب کوروش» نام این مستند است و تمام آنچه در جریان جدایی بحرین از ایران رخ داده را بررسی کرده است. علیزاده با تهیه‌کننده مستند هم مفصل حرف زده تا ببیند چرا این سوژه را انتخاب کرده‌اند و چه مسیری را در ساخت آن دنبال کرده‌اند. این مستند را مادیده‌ایم. هفته بعد که رونمایی شد، شما هم از تماشایش غافل نشوید. تماشای چنین اثری مصداق خوبی است که ببینیم دستگاه پهلوی که برای حمایت از منافع غرب به ویتنام و عمان لشکرکشی کرد چطور در برابر بخش مهمی از خاک ایران کوتاه آمد.
در صفحه 10 گزارشی داریم که بهتر است درباره‌اش چیزی نگوییم و خودتان بخوانید. به بهانه انتشار کتابی که اصلا رویمان نمی‌شود اسمش را بیاوریم! رفته‌ایم سراغ شیوه‌های جدید فروش کتاب‌های زیرزمینی در ایران. در حاشیه‌اش هم بررسی کرده‌ایم چه اتفاقاتی در بازار نشر در حال رخ دادن است.
نوه دختری آیت‌ا... کاشانی هم سوژه مصاحبه این هفته محمدرضا کائینی در صفحه نسبتا تاریخی است. این پژوهشگر همیشه می‌رود سراغ نکات مبهم تاریخ و سعی می‌کند در جریان مصاحبه‌هایش نکات تازه‌ای را از زبان مصاحبه شوندگان بشنود و برایمان بخواند. این هفته هم بخوانید و ببینید نوه آیت‌ا... کاشانی از پدربزرگش و واقعه تاریخی پرچالش کودتای 28 مرداد چه می‌گوید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر