jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۹۳۱۳۲   ۰۲ اسفند ۱۳۹۷  |  ۱۶:۰۰

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: در هر شبانه روز بیش از ۳۰ درگیری داریم و در ۱۱ ماه اخیر، از ورود بیش از ۵۵ تن مواد مخدر جلوگیری کرده ایم.

روزانه بیش از ۳۰ درگیری در مرز‌های کشور داریم

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سردار سرتیپ پاسدار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا صبح امروز در همایش تخصصی بررسی تحولات ژئوپلیتیکی مرز‌های ایران که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، گفت: بیانات مقام معظم رهبری درباره مرز بسیار با معناست. ایشان می‌فرمایند مرز هر کشور به منزله ناموس آن کشور است. دین اسلام هم به این موضوع نگاهی بسیار عمیق دارد.

وی افزود: اگر مرز برای کشور جایگاهی ناموسی دارد، مابقی مسائل هم باید نسبت به این جایگاه تنظیم شود. نگهبانان میدانی و مراقبت‌های مختلف و مناسبی باید برای این کار مهیا شوند.

رضایی عنوان کرد: اصل ٧٨ قانون اساسی در این باره بسیار پرمحتوا و وزین است. اگر کوچک‌ترین جابجایی به مصلحت نظام باشد بایستی به تایید و تصویب چهار پنجم نمایندگان برسد که این اصل جزو محکم‌ترین اصول ما در قانون اساسی است.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به تعریف مرزبانی در پیش از انقلاب، تصریح کرد: پیش از انقلاب تعریف مرزبانی در کشور ما متفاوت بود. ما در ان زمان جزئی از پیمان‌های منطقه‌ای بودیم و مرز آن‌چنان جایگاهی نداشت.

وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی مولفه‌ها عوض شده و عمیق‌تر شده است. ما باید به آرمان جمهوری اسلامی درباره نقش مرزبانی و تاثیر آن بر مرزبانی دقت زیادی داشته باشیم.

رضایی با اشاره به تهدیدات مرزی پیرامون جمهوری اسلامی اذعان کرد: هیچ کشوری در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی تهدیدات مرزی ندارد و آن هم به جهت آرمان انقلاب اسلامی است و امروز تهدیدات مرزی ما با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست.

وی ادامه داد: در موضوعات دیگر ما اشرافیت سطوح مختلف کشوری ما به جایگاه مرز توجهی نشده است. ما وقتی در جلسات مشترک با کشور‌های همسایه شرکت می‌کنیم، آنها درباره مسائل مرزی بسیار دقیق و مسلط هستند. تمامی کشورها قوانین و آمار ثابتی درباره مرزها دارند اما این موضوع در کشورما صادق نیست و در کشور ما آمار مختلفی درباره مرزها وجود دارد. نگاه ما به کشور‌های همسایه طبق نگاه قرآن است که از همسایه به عنوان دوست یاد کرده است، اما در عین دوستی، کشور‌های همسایه رقیب و بیگانه کشورماست و حتی ممکن است با رخ دادن اتفاقی این همسایه به دشمن تبدیل شود.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به وظایف اصلی این نیرو، گفت: مرزبانی نیروی انتظامی سه وظیفه عمده دارد. اولین وظیفه این نیرو نظامی و دفاعی است. وظیفه دوم این نیرو، انتظامی و استیفای حقوق دولت و مرزنشینان است و سومین وظیفه مرزبانی، دیپلماتیک بوده و تنها نیروی مسلحی است که وظیفه مراودات دیپلماتیک را دارد.نگاه ما به کشور‌های همسایه طبق نگاه قرآن است که از همسایه به عنوان دوست یاد کرده است، اما در عین دوستی، کشور‌های همسایه رقیب و بیگانه کشورماست و حتی ممکن است با رخ دادن اتفاقی این همسایه به دشمن تبدیل شود.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به وظایف اصلی این نیرو، گفت: مرزبانی نیروی انتظامی سه وظیفه عمده دارد. اولین وظیفه این نیرو نظامی و دفاعی است. وظیفه دوم این نیرو، انتظامی و استیفای حقوق دولت و مرزنشینان است و سومین وظیفه مرزبانی، دیپلماتیک بوده و تنها نیروی مسلحی است که وظیفه مراودات دیپلماتیک را دارد.

وی درباره درگیری در مرز‌های شرقی کشور عنوان کرد: ما در طول دو هزار کیلومتر مرز‌های شرقی کشور با افغانستان و پاکستان، در هر شبانه روز بیش از ۳۰ درگیری داریم و در ۱۱ ماه گذشته، از ورود بیش از ۵۵ تن مواد مخدر به کشور جلوگیری کرده ایم.

رضایی درباره مرز‌های غربی نیز گفت: ما در هزار کیلومتر مرز‌های غربی خود با ترکیه و عراق، آرایش دفاعی داریم.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با اشاره به تشکیل کارگروهی در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور اذعان کرد: این کارگروه به موضوعات مسلط نیست و باید شورای عالی مرز با ریاست عالی‌ترین مقام اجرایی در کشور تشکیل شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر