jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۸۵۲۳   ۰۹ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مقامات قضایی بحرین حکم نهایی حبس ابد برای علی سلمان و دو معاونش را تایید کردند تا به این وسیله نشان دهند به هیچ وجه قصد آزادی این رهبر برجسته شیعیان را ندارند‌. جنبش الوفاق بحرین با محکوم کردن این تصمیم خواستار آزادی فوری شیخ علی سلمان شد.


به گزارش ایسنا، دیوان‌عالی کشور بحرین دیروز حکم حبس ابد برای شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگ‌ترین گروه شیعه مخالف در این کشور، همراه حسن سلطان و علی الاسود، دو عضو این جمعیت را تأیید کرد. این درحالی بود که شیخ علی سلمان به حکم حبس ابد قبلی خود در پرونده جاسوسی برای قطر اعتراض کرده بود‌.
دادگاه بحرینی در ژوئن گذشته رهبر جمعیت الوفاق و دو نفر از معاونانش را به همین اتهام تبرئه کرد، اما دادستانی کل درخواست تجدیدنظر کرد تا نشان دهد زندانی کردن شیخ علی سلمان یک اقدام کاملا سیاسی بوده و هیچ ارتباطی با اتهامات واهی علیه او ندارد‌.
شیخ علی سلمان که سال ۲۰۱۴ بازداشت شد ابتدا به چهار سال زندان به اتهام تحریک مردم و اهانت به وزارت کشور محکوم شده بود، اما بعد از گذراندن این مدت، دادگاه بحرین احکام دیگری را به پرونده او ضمیمه کرد.
در ژوئیه ۲۰۱۶ دستگاه قضایی بحرین جمعیت الوفاق بحرین را - که بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی قبل از استعفای نمایندگانش از پارلمان محسوب می‌شد- منحل کرد. این جمعیت روز گذشته با صدور بیانیه‌ای با اعلام این‌که پرونده دبیرکل این جمعیت به بن‌بست رسیده، خواستار آزادی فوری وی شد. به گزارش شبکه المنار، براساس بیانیه جمعیت الوفاق، شیخ علی سلمان دوره محکومیت چهار ساله خود را سپری کرده بود، اما مقامات بحرین اتهام جدیدی با عنوان جاسوسی برای قطر به او وارد کرده و برای پنجمین سال شیخ سلمان را در زندان نگه داشته‌اند.
اتهام جاسوسی برای قطر پس از هفت سال با ابتکار عمل آمریکایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس که سال ۲۰۱۱ تصویب شد، مطرح و رژیم بحرین در سال ۲۰۱۷ آن را پس از وقوع بحران در شورای همکاری خلیج فارس میان قطر و کشورهای مصر، بحرین، امارات و عربستان اجرایی کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر