jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۷۶۸۲۱   ۲۶ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۵:۲۰

‌«فساد»در همه اقسامش زیانبار و در بعد اقتصادی‌اش زیانبارتر است، چرا که در اعتماد‌زدایی از حاکمیت نقش جدی‌تری دارد، خصوصا در شرایطی که بخش زیادی از مردم در تنگنا باشند و مشکلات معیشتی جدی.

سازهای ناکوک

همین نقش مخرب فساد اقتصادی است که عده ای تلاش می کنند آن را به کل سیستم تعمیم بدهند و به تبع آن از کل سیستم سلب اعتماد کنند.

همین‌جا لازم است به این نکته ظریف اما مهم اشاره کنم که فرق است بین «فساد سیستمی» و «فساد در سیستم».

فساد سیستمی به نوعی تداعی فاسد بودن کل سیستم را می‌کند که در چنین حالتی،مبارزه با فساد عملا ممکن نخواهد بود و اگر احیانا اقدامات ضد فساد هم مشاهده شود، باید در راستای رقابت باندهای فساد با یکدیگر تحلیل شود.اما فساد در سیستم، ممکن است و هیچ سیستمی خصوصا در حد حاکمیت نمی تواند خود را مصون از فساد بداند.

امروز در کشور خودمان با قاطعیت می‌توانیم ادعا کنیم اگر چه در سیستم فساد هست، اما سیستم فاسد نیست!

از همین رو اقدامات دستگاه قضایی کشور در جهت مبارزه با فساد بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است. مبارزه با فساد و عاملان آن از سویی نشانگر و اثبات کننده فاسد نبودن سیستم و از سوی دیگر کاهش دهنده فساد در سیستم است و این هر دو کمک می کند اعتماد عمومی به نظام تقویت شود
و افزایش یابد.

شاید همین نتیجه و دستاورد است که عده ای را نگران کرده و اعدام دو مفسد اقتصادی را زیر سوال بردند!

چنین به نظر می رسد که عده ای همسو با دشمن کلا بنا بر نق زدن و ایراد گرفتن از هر اقدامی را دارند.

دستگاه قضایی کشور نه تنها نباید به چنین سازهای ناکوکی وقعی بنهد، بلکه باید با عزمی راسخ تر و اراده ای محکم تر، مبارزه با فساد و مفسدان را دنبال کند و مطمئن باشد که افکار عمومی همراه و پشتیبان چنین اقداماتی است.

آنچه می تواند زنجیره مبارزه با فساد را تکمیل کند، رفتن سراغ کسانی است که با تصمیمات غلط خود(در بهترین حالت) امکان و بستر فساد را فراهم کردند.

خرید وفروش کلان سکه و ارز توسط دلالان عمده و ایجاد اخلال در بازار آن هم در شرایط جنگ اقتصادی قطعا مستوجب عقوبت‌های سنگین است، اما نباید قصور و تقصیر برخی مسؤولانی که با تصمیمات خود امکان دستیابی این دلالان را به هزاران سکه و میلیون ها دلار و یورو فراهم کردند نیز غفلت و چشم پوشی شود.

افکار عمومی ضمن قدردانی از رسیدگی سریع و قاطع به جرائم این مجرمان، در انتظار تکمیل حلقه های بعدی مبارزه با فساد است.

مهدی فضائلی

کارشناس ارشد رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر