مراسم اختتامیه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در تالار وحدت برگزار شد و منتخبان خود را شناخت.
کد خبر: ۱۱۳۷۷۹۸
برگزیدگان جشنواره جهانی فجر

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، مراسم اختتامیه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه با حضور جمع کثیری از مهمانان خارجی و داخلی در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم نمایشی به وسیله جمعی از هنرمندان با موضوع شاهنامه فردوسی اجرا شد.

سپس رامبد جوان که اجرای این مراسم را برعهده دارد وارد صحنه شد وگفت حدود 70 دقیقه برنامه خواهیم داشت البته موضوعات مختلفی وجود دارد که باید در اختتامیه به آن بپردازیم. من در این چند روزه بسیار داخل جشنواره حضور داشتم و به نظرم اتفاق بسیار مهمی در این جشنواره اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: بخش دارالفنون جشنواره جهانی توانست اتفاقات خوبی را رقم بزند. برخلاف برخی از جشنواره‌ها مهمانان جشنواره در هتل‌های بالا شهر استفاده نمی‌شود، بلکه سعی شده از هتل‌هایی که در وسط شهر است و بافت تهران قدیم دارد، استفاده شده است.

در ادامه این مراسم رضا میرکریمی دبیر سی وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر پشت تریبون آمد و گفت: 3 سال است که به عنوان دبیر روی این صحنه می‌آیم و درباره جشنواره سخن می‌گویم. جشنواره خوب یا بد به وسیله همکاران من اداره شده است و می‌دانم که چه زحماتی را برای برگزاری این جشنواره کشیده‌اند.

وی ادامه داد: از همه مهمانان که رونق این جشنواره بودند تشکر می‌کنم. از همه کسانی که حتی بد جشنواره را گفته‌اند تشکر می‌کنم. الیور استون امشب به اختتامیه ما آمده است و از او کمال تشکر را دارم.

سپس جایزه نتپک(شبکه ترویج سینمای آسیا) توسط هیئت داوران این بخش به عباس امینی برای فیلم«هندی و هرمز» اهدا شد.

امینی ضمن دریافت جایزه خود گفت: بسیار شگفت زده شدم که در این جشنواره جایزه دریافت کردم چون فیلم من در بخش جنبی بود. آرزو می‌کنم هیچ کودکی از سرزمینم به خاطر فقر تن به ازدواج در سن پایین ندهد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم اول به فیلم سینمایی«درساژ» ساخته پویا بادکوبه تقدیم شد.

پویا بادکوبه ضمن دریافت جایزه خود گفت: چه لذتی دارد آدم در کشور خودش جایزه دریافت کند. تشکر می‌کنم از سینمای ایران که از من برای ساخت این فیلم حمایت کرد، من این سیمرغ را به پدرم محمد رضا بادکوبه که استاد من بوده است تقدیم می‌کنم. او به من آموخت که ادب و نظم در فیلم، بهتر از ساخت فیلم خوب است.

در ادامه این مراسم جایزه بهترین فیلم بین الدیان به وسیله هیئت داوران این بخش به فیلم سینمایی «گندم» ساخته سمیح کاپلان اوغلو از کشور ترکیه تقدیم شد.

اوغلو ضمن دریافت جایزه خود بیان کرد: تشکر می‌کنم که من را دعوت کردید. بار دیگر یک تجربه باشکوه در ایران داشتم.

جایزه صلح سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر توسط اولیور استون به ریتی پان برای یک عمر دستاور هنری و دیپلم افتخار این بخش به هانا اسلاک کارگردان فیلم سینمایی «معدنچی» اهدا شد.

الیور استون در این بخش گفت: من باید یک جایزه بدهم و همه می‌دانند او کیست. او دوست بسیار قدیمی من ریتی پان است.

ریتی پان ضمن دریافت جایزه خود بیان کرد: بسیار تشکر می‌کنم از میزبانی شما. شاید سینما نتواند دنیا را تغییر دهد اما قطعاً در برقرار دیالوگ بین افراد کمک می‌کند.

هانا اسلاک نیز خاطر نشان کرد: بسیار تشکر می‌کنم. آرزو می‌کنم که در سالهای آینده فیلم های کوتاه بسیاری از زنان فیلمساز ایرانی، نه تنها در کشورشان بلکه در تمام دنیا ببینم.

در ادامه جوایز بخش جلوگاه شرق توسط هیئت داوران تقدیم شد.

جایزه بهترین فیلم کوتاه آسیایی به فیلم کوتاه«بچه خور» ساخته محمد کارت رسید.

محمد کارت ضمن دریافت جایزه خود گفت: من برای اولین فیلم کوتاهم جایزه دریافت می‌کنم و این خیلی خوشحال کننده است.

سیمرغ سیمین بهترین کارگردان آسیایی به مریم بحر العلومی برای کارگردانی«پاسیو» تقدیم شد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم بلند سینمایی با اضافه شدن محمد مهدی حیدریان به جمع هیئت داوران به فیلم سینمایی«پدر و پسر» اهدا شد.

سپس جایزه بخش محمد رسول الله توسط رضا کیانیان و عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجید مجیدی برای فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» تقدیم شد.

عباس صالحی در این مراسم گفت: از همه کسانی که در این جشنواره شرکت کرده اند تشکر می‌کنم. کشوری که دیروز کشور شعر بود و امروز کشور سینما است. در دوره ای که خیلی ها تلاش می کنند از ایران چهره ای سیاه بسازند، شاعران و سینماگران و هنرمندان می کوشند تا کشور را آنچنانی که هست، آنچنانی که بود به جهان نشان دهند.

وی ادامه داد: از همه کسانی که تلاش کردند که جشنواره جهانی با افتخار برگزار شود، سپاسگذارم. ممنون و سپاس از همه شما به خصوص آنهایی که از راه دور آمدند تا ایران زیبا را ببیند.

در ادامه جوایز بخش سینمای سعادت توسط هیئت داوران این بخش تقدیم شد.

لوح تقدیر این بخش به فیلم سینمایی «آقای گوزن» ساخته مجتبی موسوی اهدا شد.

مجتبی موسوی ضمن دریافت لوح تقدیر خود خاطر نشان کرد: بسیار خوشحالم که این لوح را دریافت کردم. از همه مسئولین کشور می‌خواهم که انیمیشن ایران را دست کم نگیرند.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه این بخش به فیلم سینمایی«وفاداری» رسید.

سیمرغ سیمین بهرین بازیگر زن توسط مریلا زارعی به ماهور الوند برای فیلم سینمایی «هت‌تریک» اهدا شد.

ماهور الوند ضمن دریافت جایزه خود گفت: «هت‌تریک» بهترین اتفاق زندگی من بود. از همه پارتنرهایم در این فیلم تشکر می‌کنم. قطعاً این جایزه به من توان این را می‌دهد که بهتر کار کنم.

سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد به لئون لوچف برای فیلم سینمایی«معدنچی» از کشور اسلوونی رسید.

هانا اسلاک به جای لوچف روی صحنه آمد و جایزه را دریافت کرد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه به رامتین لوافی برای نگارش فیلمنامه «هت‌تریک» اهدا شد.

لوافی ضمن دریافت جایزه خود بیان کرد: لذت بخشترین جایزه دنیا دریافت جایزه فیلمنامه است. از همه متشکرم.

سیمرغ سیمین بهترین کارگردان به الکسی کرمن جونیور برای کارگردانی فیلم سینمایی«دولتوف» تقدیم شد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم با اضافه شدن رضا میرکریمی به جمع هیئت داوران به فیلم سینمایی «اگا» به تهیه کنندگی میلکو لازارف اهدا شد.

در پایان این مراسم شهرام و حافط ناظری روی صحنه آمدند و کنسرتی کوتاه اجرا کردند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها