jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۸۰۷۴۹   ۱۶ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۰:۵۴

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای بار دیگر ایران را به نقض روح برجام متهم کرد.

فرافکنی مجدد ترامپ علیه ایران

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه «تی بی ان» با مجری گری «مایک هاکبی» فرماندار سابق آرکانزاس و از جمهوریخواهان باسابقه آمریکا، از آنچه نقض روح برجام توسط ایران می‌نامد و نیز رفتار و روش «مشکل‌ساز» ایران در منطقه، ابراز «نارضایتی فراوان» کرده و بدون آن‌که جزئیاتی را بیان کند، گفت: در چند روز آینده تصمیمم در مورد توافق اتمی آشکار خواهد شد.

ترامپ در برنامه تلویزیونی مایک هاکبی بار دیگر انتقادهای خود از برجام و نیز علمکرد تهران را مطرح کرده‌است.

ترامپ، همچنان از بیان آشکار آنچه تصمیم گرفته و اجرا خواهد کرد خودداری کرده، و گفته «طی روزهای آینده، به‌طور دقیق یک هفته و نیم آینده، دقیقا خواهید دید» چه تصمیمی گرفته شده‌است.

اشاره رئیس‌جمهوری ایالات متحده به مهلت زمانی‌ است که دولت آمریکا باید گزارش خود در تائید یا تائید نشدن اجرای توافق اتمی را به کنگره آن کشور ارائه کند.

گزارش‌های دولت آمریکا به کنگره باید هر ۹۰ روز ارائه شود و واشنگتن تا کنون، از جمله از زمان آغاز ریاست‌ جمهوری ترامپ، این تائیدیه‌ها را صادر کرده‌ است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و دیگر طرف‌های مذاکره با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور نیز تا کنون تائید کرده‌اند که تهران به تعهدات خود در پیوند با برجام عمل کرده‌است.

اما رئیس‌ جمهور آمریکا مدت‌هاست تاکید دارد که ایران «روح» برجام را زیر پا می‌گذارد، به اقداماتی که خاورمیانه را با بی‌ثباتی روبه‌رو می‌کند ادامه داده و دست به فعالیت‌هایی مانند آزمایش موشک‌ های بالستیک می‌زند.

دونالد ترامپ در مصاحبه با مایک هاکبی گفت: باید بگویم من خیلی از توافق [اتمی] ناراضی هستم. من خیلی از رفتار و روش [ایران] ناراضی هستم… ایران یک بازیکن بد است و مواجهه با آن‌ها مانند مواجهه با یک بازیکن بد خواهد بود. روح برجام قطعا در جای خود قرار ندارد آنها دقیقا در حال ایجاد مشکل هستند، به‌طور عمده در خاورمیانه.

وی مدعی شد: البته آنها بیشتر در خاورمیانه در حال ایجاد مشکل هستند اما فکر می‌کنم که آنها دارند به کره شمالی کمک مالی می‌کنند و در حال تجارت با کره شمالی هستند که البته از نظر آنها این موضوع ربطی به توافق (برجام) ندارد اما به نظر من این موضوع به توافق و روح آن ربط دارند.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۴ مهرماه اعلام کرده بود رئیس‌ جمهور آمریکا در چارچوب تعیین راهبرد تازه آن کشور در قبال ایران، همه رفتارهای این کشور از جمله آزمایش‌های موشکی، حمایت از ترویسم و حملات سایبری را در نظر خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر