jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۰۷۸۵۷۰ ۱۰ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۹:۰۵

هفت قاتل که با تائید حکم اعدامشان در یک قدمی چوبه دار قرار داشتند به حرمت ماه محرم توانستند از اولیای‌دم مهلت بگیرند. محکومان به مرگ در مدت مهلت باید رضایت اولیای‌دم را کسب کنند تا دوباره پای چوبه دار نروند.

مهلت زندگی به 7 اعدامی به حرمت محرم

به گزارش جام‌جم، چند روز پیش یکی از ماموران زندان رجایی‌ شهر از بلندگوی زندان نام هفت محکوم به قصاص را برای رفتن به قرنطینه خواند. آنها تا صبح خواب نداشتند و فقط آسمان را می‌پاییدند که چه وقت صبح می‌آید.

جعفر 31 ساله است. یاد روزی افتاد که به اتهام قتل یکی از دوستانش بازداشت شد. متهم در یکی از روزهای اوایل سال 85 که با همسرش دعوا کرده و درگیری‌شان بالا گرفته بود، به جای این‌که حرف دوستش را که برای میانجیگری آمده بود، گوش کند دچار سوءظن شده و او را با ضربه چاقو کشت.

دومین اعدامی، منصور 39 ساله ،زمانی که 20 ساله بود مهر قاتل بودن بر پیشانی‌اش خورد. او 19 سال پیش با مردی جوان در یکی از محله‌های تهران آشنا شد و با او مدتی کارکرد. اما یک روز فریب دوستش را خورد و تصمیم گرفت پول‌های مردآشنا را که با او کار می‌کرد، سرقت کند، غافل از این‌که این سرقت به جنایت ختم می‌شود. او و همدستش در این ماجرا بازداشت ودر شعبه 1061 جزایی تهران محاکمه شدند. او حکم قصاص و همدستش مجازات حبس گرفت.

سومین محکوم حسین بود که سال 85 در جریان درگیری خیابانی مردی را با ضربه‌های چاقو کشت. با شکایت خواهر و برادران مقتول مدتی بعد او در دادگاه کیفری محاکمه و به قصاص محکوم شد که این حکم در شعبه 11دیوان عالی کشور به تائید رسید. او یک ماه پیش برای اجرای حکم قصاص پای چوبه دار رفت و طعم مرگ را از نزدیک چشید. در این مدت نتوانست رضایت بگیرد و این بار با پایان یافتن مهلت قانونی دوباره پای چوبه‌دار می‌رفت.

چهارمین محکوم امیرحسام بود که در سراب عشق و دلدادگی‌اش به زنی جوان که متاهل بود گرفتار شد و دستش به خون مرد میوه‌فروش بی‌گناه آلوده شد. او براساس نقشه زن جوان عمل کرد و شوهر او را که سد راه دوستی‌شان بود در سال 87 با ضربه چاقو به قتل رساند. وی به قصاص و همسر مقتول به حبس محکوم شد.

محکوم به اعدام دیگر، 22 تیر 91، مردی 21 ساله را در جریان یک درگیری خیابانی در محله شادآباد با ضربه چاقو کشته بود. متهم با اطلاعاتی که اهالی دادند، دستگیر شد.

ششمین اعدامی 22 تیر 84، در محله محلاتی با زنی آشنا شد. او تحت وسوسه‌های این زن، شوهرش را کشت. ابتدا زن دستگیر شد و با اعتراف او، متهم به دام پلیس افتاد. او در دادگاه به قصاص محکوم شد و در حالی که با تائید این حکم در آستانه اعدام قرار داشت، از اولیای‌دم مهلت گرفت.

آخرین محکوم به اعدام، تیر 77 با کمک پسر دیگری و با انگیزه سرقت، راننده یک دستگاه کامیون را کشتند و جسدش را در اسدآباد همدان رها کردند. سپس کامیون را اوراق کردند و وسایلش را فروختند. با شکایت اولیای‌دم، هر دو متهم دستگیر شدند و یکی از آنها به جرم قتل راننده به قصاص محکوم شد.

هفت اعدامی نمی‌دانستند با طلوع آفتاب دوباره رنگ زندگی را می‌بینند یا زندگی‌شان غروب می‌کند. ساعت‌ها بسرعت سپری شد و سپیده‌دم از راه رسید. نمی‌دانستند سرنوشت برایشان چه رقم می‌زند.

تلاش‌ها برای جلب رضایت اولیای‌دم ادامه داشت تا این‌که این تلاش‌ها نتیجه داد و خانواده اولیای‌دم به‌خاطر ایام محرم اعلام کردند حاضر نیستند حکم اجرا شود و به هفت اعدامی مهلتی برای جلب رضایت می‌دهند.

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران در این باره گفت: اولیای دم مقتولان به حرمت عزای حسینی اجرای حکم را به تعویق انداختند.

هفت مرد اعدامی اگر نتوانند در مهلت تعویق حکم رضایت اولیای دم را جلب کنند دوباره پای چوبه دار می‌روند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر