jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۳۹۲۳۰   ۱۸ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۸:۲۹

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره اشتغال و اهمیت توجه به این نکته لازم است از امتیازهای موجود برای ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب جوانان و فارغ‌التحصیلان کشور استفاده کنیم. در این زمینه ارائه راهکارهای علمی و کارآمد گزینه‌ای غیرقابل انکار است که در دولت فعلی طرحی به نام «کاج» مطرح شد.

پیش‌نیازهای به ثمر رسیدن «کاج»

این طرح قرار است با افزایش مهارت‌های فنی کارآموزان به آنها فرصت استخدام شدن در بنگاه‌ها یا ایجاد کسب و کاری شخصی را بدهد، اما به این نکته باید توجه داشته باشیم، چطور به این نقطه رسیدیم که لازم است فارغ‌التحصیلان فعلی یعنی بخش عمده‌ای از بیکاران کشور باید دوباره آموزش‌های مهارتی دریافت کنند؟

برای رسیدن به پاسخ کافی است به آمار بسیار پایین 37 درصدی دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای توجه کنیم؛ چون تفکری اشتباه از سوی والدین درباره تحصیل فرزندانشان در این موسسات شکل گرفته که مانع از حضور دانش‌آموزان بیشتر در این مراکز شده است.

از این‌رو به دلیل کمبود نیروی کار ماهر نیازهای فعلی بنگاه‌های تجاری، تولیدی و خدماتی کشورمان بدون پاسخ مانده و شاهد این روند هستیم که هر روز بر تعداد افراد بیکار افزوده می‌شود. بنابراین از آنجا که افزایش تولید و اشتغال کشور در گروی چنین برنامه‌‌ای قرار گرفته است، باید مواردی در نظر گرفته شود که «کاج» با کمترین نقص به نتیجه برسد. این موارد عبارتند از:

1ـ حذف هرگونه خلأ قانونی در طرح ارائه شده برای بهبود شرایط اجرای برنامه با همفکری تشکل‌ های کارگری

2ـ استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در این زمینه مثل ژاپن و بومی‌سازی دستاوردهای آنها در کشورمان متناسب با نیازها و فرهنگ ایران‌زمین

3ـ نظارت دقیق بر روند اجرای طرح متناسب با برنامه‌های تعیین شده

4ـ برنامه‌ریزی همزمان برای فرهنگ‌سازی و هدایت دانش‌آموزان به آموزش فنی و حرفه‌ای در جهت رسیدن به این هدف ‌که هر ایرانی باید یک مهارت داشته باشد.

5ـ برطرف کردن مشکلات موجود در سازمان فنی و حرفه‌ای و به‌روز کردن واحدهای آموزشی با توجه به نیازهای حال و آینده جامعه کشورمان

6ـ فراهم کردن شرایط قانونی برای جلوگیری از حذف نیروهای شاغل حال حاضر در بنگاه‌ها به بهانه اجرای طرح کاج و استفاده از کارآموزان

7ـ اما نکته آخر این‌که باید مسئولان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که دانشگاه‌ها متناسب با نیاز بازار کار اقدام به تعلیم و تربیت نیروهای متخصص کنند تا فارغ‌التحصیلان دقیقا متناسب با نیاز بازار باشند.

اسدالله عباسی - وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر