jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۱۰۲۲۷۴۰ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا با اشاره به تهدید جدی باج‌گیران فضای مجازی از مردم خواست تا به باج‌افزارها باج ندهند.

سرهنگ حسین رمضانی اظهار کرد: باج‌افزار‌ها یکی از انواع بدافزارهای نوظهور و خطرناک می‌باشد که فعالیت آنها در سال‌های اخیر رو به ازدیاد گذاشته و مقابله با آنها نیز مشکل شده است.

وی ادامه داد: این دسته از بدافزارها پس از رخنه به رایانه فرد قربانی و رمزنگارهای فایل‌های مهم موجود روی آن دسترسی کاربر را به فایل‌های اصلی خود و محتوای آنها محدود می‌کند و پیام‌هایی را مبنی درخواست وجه جهت رمزگشایی فایل‌ها به قربانی نمایش می‌دهد و بازه زمانی را به منظور پرداخت باج برای او تعیین می‌کند .

این مقام مسئول ادامه داد: به طور معمول باج‌افزارها از طریق اجرای فایل‌های آلوده الصاق شده به نامه‌های الکترونیکی یا بازدید از وب‌سایت‌های آلوده به سیستم قربانی راه می‌یابند و برخی از اوقات این عمل از طریق انتخاب فرد قربانی و از طریق مهندسی اجتماعی رخ دهد، از جمله باج افزارهای شناخته شده می‌توان به Reveton,Cryptolocker,Cryptowall, Dharma,Cerber و... اشاره کرد .

رمضانی افزود: باج افزارها معمولا اقدام به رمز نگاری فایلها با پسوند‌های خاص و مهم همچون PDF,DOC,DOCX,PPT,JPG,TXT, JPEG و... که از اهمیت بیشتری برای کاربران برخوردار هستند، می‌کنند تا از این طریق قربانیان را مجبور به پرداخت باج کنند .

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا بیان کرد: باج‌افزارها به منظور جلوگیری از ردیابی، مبلغ درخواستی از قربانیان را به صورت BITCOIN یا سایر ارزهای مجازی دریافت می‌نمایند.

سرهنگ رمضانی گفت: برابر گزارش‌های مراکز رسمی بین‌المللی مقایله با جرایم سایبری باج‌افزارها در سال 2016 خسارت‌های مادی و معنوی بسیار بالایی به کاربران حقیق و حقوقی در فضای سایبر وارد ساخته‌اند و اصلی‌ترین اهداف نسل جدید باج‌افزارها را سازمان‌های دولتی، موسسات مالی و بانکی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی و شرکت‌ها تشکیل می‌دهند؛ زیرا از این طریق مبالغ بیشتری نصیب مجرمان سایبری می‌شود.

وی با اشاره به این‌که باج‌افزارها دارای مکانیسم پیچیده‌ای هستند و بهترین راه مقابله با آنها جلوگیری از آلودگی سیستم‌های رایانه‌ای و مسدود نمودن راه‌های نفوذ آنها به سیستم است، نکاتی را درخصوص روش‌های مقابله با باج‌افزارها به شرح ذیل عنوان کرد:

تهیه نسخه پشتیبان از تمامی داده‌ها حساس

استفاده از آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای ضد بدافزار و به‌روزرسانی آنها

فعال نمودن دیواره آتش و پیکربندی صحیح آن

باز نکردن نامه‌های الکترونیکی و پیوست‌های مشکوک و ناشناس

عدم بازدید از وب‌سایت‌های ناشناس و آلوده

به‌روزرسانی سیستم عامل و نرم‌افزارهای مورد استفاده

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا از کاربران و قربانیان این‌گونه بدافزارها خواست از پرداخت باج به مجرمان سایبری خودداری کنند؛ زیرا در صورت پرداخت باج نیز تضمینی برای رمزگشایی فایل‌ها وجود ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر