jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۰۰۹۰۸۰   ۱۷ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۷:۰۰

85 درصد مردم فقط از یک حفره بینی نفس می‌کشند.

85 درصد مردم فقط از یک حفره بینی نفس می‌کشند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تودی فایند اوت، نتایج حاصل بررسی محققان نشان داده است 85 درصد مردم در آنِ واحد فقط یکی از حفره‌های بینی خود را برای تنفس مورد استفاده قرار می‌دهند و به عبارت دیگر هر لحظه فقط با یکی از حفره‌های بینی نفس می‌کشند.

در این بررسی محققان آلمانی دریافتند تغییر حفره‌های بینی برای ورود هوا به داخل بدن با یک چرخه منظم انجام می‌شود و به طور میانگین هر چهار ساعت یکبار این چرخه تغییر می‌کند. البته این اتفاق می‌تواند در افراد مختلف بسته به نوع بدن، شکل بینی، سیستم تنفسی، منطقه جغرافیایی و ... تغییر کند.

محققان معتقدند تأکید بیشتر بر یکی از حفره‌های بینی و میزان ورود هوا به داخل بدن از هر کدام از حفره‌ها می‌تواند بر ساختار بدن و میزان فعالیت مغز تأثیر بگذارد.

زمانی که از حفره چپ بینی برای تنفس استفاده می‌کنید نیمکره راست مغز فعال‌تر می‌شود و در عوض زمانی که حفره سمت راست وظیفه ورود هوا به بدن را برعهده می‌گیرد، نیمکره چپ فعال می‌شود.

تغییر چرخه ورود هوا به بدن از حفره‌های مختلف بینی با نظم خاص دنبال می‌شود. با این وجود اگر به یک سمت روی زمین خوابیده باشید پس از گذشت 12 تا 15 دقیقه بافت غضروفی بینی مربوط به همان سمت شروع به تورم می‌کند و حفره دیگر، تورم خود را کاهش می‌دهد تا جریان ورود هوا آسان‌تر انجام شود.

کارشناسان به این نتیجه رسیدند که تغییر در چرخه تنفسی حفره‌های بینی همان دلیلی است که باعث می‌شود افراد در هنگام خوب موقعیت بدن خود را تغییر دهند و جابه‌جا شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش