jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۰۳۷۶۳ ۰۱ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۳:۱۷

تازه ترین داده های آماری از خریدهای تسلیحاتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حاکیست این کشورها به رغم کسری بودجه ناشی از نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان به خریدهای تسلیحاتی گسترده ادامه داده و در سال 2016 پانزده درصد بیشتر از میانگین جهانی سلاح خریداری کرده اند.

اعراب خلیج فارس در خرید سلاح رکورد زدند

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، اعراب حوزه خلیج فارس که در شرایط مالی حادی به سر می برند هزینه های نظامی خود را به شکل بی سابقه ای افزایش داده اند به گونه ای که سعودی ها با خرید 82 میلیارد دلار سلاح طی سال 2016 در این زمینه پیشرو هستند.

هزینه های کلان عربستان سعودی تا سال 2020 به روند تصاعدی خود ادامه می دهد و به87 میلیارد دلار خواهد رسید.

دولت کویت نیز در همین راستا سفارش خرید 28 فروند جنگنده «اف 18» را ارائه کرده و امارات سفارش 60 فروند جنگنده از انگلستان و فرانسه کرده است.مذاکرات سعودی نیز مشغول مذاکره برای خرید جنگنده یوروفایتر و اف 15 است.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس همزمان به خرید سامانه دفاع موشکی و قطعات نظامی برای تقویت سلاح های خود نیز ادامه می دهند.

نتایج یک تحقیقات سیاسی نیز در زمینه تحولات امنیتی در آمریکا نشان داد که دولت باراک اوباما بیش از دو برابر دوره جورج بوش پسر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سلاح فروخته است.

براساس تحقیقات روزنامه الرای کویت، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و دیگر کشورهای عربی خریدار اصلی سلاح از دولت اوباما طی هشت سال ریاست جمهوری وی بوده‌اند و از نظر هزینه و قیمت نیز این شاخص های آماری دو برابر دوره جورج بوش بوده است.

نتایج تحقیقات روزنامه الرای کویت همچنین نشان می دهد حجم فروش سلاح از سوی دولت اوباما به کشورهای عربی در مقایسه با دیگر روسای جمهوری آمریکا بالاترین درصد فروش از زمان جنگ جهانی دوم بوده است.

این تحقیقات همچنین نشان می دهد دولت آمریکا طی پنج سال اخیر سیاست فروش سلاح به تعداد بیشتری از کشورهای در حال توسعه را افزایش داده تا این کشورها از راه درگیری های مستقیم با یکدیگر مشکلاتشان را حل و فصل کنند و دیگر آمریکایی ها به بهانه برقراری صلح و دمکراتیک، حضور مستقیم در درگیری ها پیدا نمی کنند.

در همین راستا وزارت امور خارجه آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از ماه می 2015 میلادی (آغاز جنگ عربستان علیه یمن) بیش از 33 میلیارد دلار انواع سلاح از آمریکا خریداری کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر