آداب زندگی

شرط استجابت دعا

دعا خود‌آدابی دارد. این مساله مهم است که ما وقتی دست به دعا می‌شویم، شرایط اجابت دعا را رعایت کنیم. وقتی به آیات و روایات مراجعه می‌کنیم، شرایطی را می‌بینیم که خداوند و معصومین تعیین کرده‌اند تا با رعایت آنها دعایمان بیشترین اثر را داشته باشد.

زندگی به سبک اصیل

راز و نیازهای عاشقانه

گاهی این پرسش مطرح می‌شود که چرا انسان‌ها دعا می‌کنند، با وجود این که می‌دانند خدا از مکنونات درونی همه آگاهی دارد؟

حج؛ به مثابه لمس کردن قطعه‌ای از بهشت

در شهر خدا

هر چه به مکه نزدیک‌تر می‌شدیم احساساتم دچار تغییرات بیشتری می‌شد. تحولاتی که در اطراف خود می‌دیدم و حال و هوای زائران خانه خدا مرا منقلب می‌کرد. دیدن انسان‌های مسنی که با مشقت به این سفر آمده بودند مرا به شدت تحت تاثیر قرار می‌داد.

دکتر قاسم کاکایی از جایگاه دعا در سبک زندگی اسلامی می‌گوید:

قدرت روح و شادابی باطن با دعا

ما انسان‌ها، هنگامی که از عوامل زمینی ناامید می‌شویم، بیش از هر زمان دیگری به علل آسمانی متوسل می‌شویم و از دعا مدد می‌گیریم؛ اما آیا جایگاه دعا، در زندگی یک مومن نباید پررنگ‌تر باشد؟ این‌که دعا و نیایش به درگاه الهی چه جایگاهی در سبک زندگی ما باید داشته باشد موضوعی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر قاسم کاکایی، استاد فلسفه و عرفان اسلامی و رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز بررسی شد.

زندگی به سبک اصیل

شکاف بین نسلی، شکاف بین نسلی نیست!

بسیاری از مسائل ما آن چیزی نیستند که فکر می‌کنیم. مثلا ما تصور می‌کنیم مشکل بچه‌ای که مدام پرخاش می‌کند روحی و روانی است، آن را بزرگ و پیچیده می‌کنیم و به انواع مشاور و روان‌شناس و روانکاو مراجعه می‌کنیم تا مشکل پرخاشگری فرزندمان حل شود، حال آن‌که ـ برای مثال ـ مشکل این کودک بی‌زبان یک حساسیت ساده است.

نسل‌هایی با دنیای متفاوت

تفاوت نسل‌ها یا آنچه با عنوان شکاف بین نسلی از آن یاد می‌شود، جنبه‌ها و ابعاد مختلفی دارد. من به عنوان نمونه به یک جنبه اشاره می‌کنم که عبارت است از تاثیر ابزار ارتباطی و جایگاه این ابزار در روابط بین دو نسل. نمی‌توانیم انکار کنیم که ابزار ارتباطی، فاصله‌هایی را به روابط بین نسل‌ها تحمیل می‌کند.

اختلافی که چندان مهم نیست

وقتی به من انتقاد می‌کند، از او ناراحت می‌شوم. وقتی مرتب از من غلط می‌گیرد، می‌خواهم به او بگویم خودت اشتباه می‌کنی. وقتی مرا نصیحت می‌کند، می‌خواهم به او بگویم، مگر خودت که این حرف‌ها را می‌دانی کجای دنیا را گرفته‌ای. وقتی به من امر و نهی می‌کند، می‌خواهم فریاد بزنم که من دیگر بچه نیستم، اگر هم باشم، می‌خواهم آزاد باشم، خودم راه و چاه خودم را تشخیص دهم، چه کار به کار من داری.

دکتر «مهدی محسنیان راد» از تغییر سبک زندگی می‌گوید

تفاوت‌های میان نسلی نتیجه فناوری‌های نوین

اختلاف، شکاف یا تفاوت نسل قدیم و جدید ازجمله موضوعاتی است که امروزه جزو دغدغه‌های بسیاری از کارشناسان است. بسیاری معتقدند که وسایل ارتباطی نوین باعث ایجاد فاصله میان نسل گذشته و کنونی شده است. با دکتر «مهدی محسنیان راد» استاد علوم ارتباطات در این باره گپ و گفتی داشتیم که مشروح آن در ادامه می‌آید.

زندگی اصیل

سفر به سرزمین وحی

آنچه در اینجا به عنوان خاطره«سفر به سرزمین وحی» به شما خوانندگان محترم تقدیم می‌شود، عصاره تأمل‌ها، تجربه‌ها، حالات و روحیات یک زائر در آن اماکن مقدسه است که در سال‌های 1388 (حج تمتع) و 1393 (حج عمره) صورت گرفته است.

وقتی ‌بنی‌آدم اعضای‌ یک‌پیکر ‌نیستند...

به خیابان شهرمان که پا می‌گذاریم پرسیدن این سوال که این آدم‌ها چه ربطی به من دارند، بیراه نخواهد بود. آدم‌هایی را می‌بینیم که با آنها پیوند خونی و نسبی و دست‌کم در ظاهر عاطفی نداریم، اما از سوی دیگر وسوسه‌ای در ما هست که تشویقمان می‌کند آدم‌های دیگر را بشناسیم. یواشکی به خانه‌هایشان نگاه کرده و به زندگی درونی و رفتارهای بیرونی‌شان توجه کنیم. حتی ناخودآگاه جذب آنها شویم و حرکت و رفتارشان را تعقیب کنیم.

گپی ‌با یک جامعه‌شناس

همدردی با‌‌ دردمندان و‌ در‌ راه‌ ماندگان

مسئولیت‌پذیری در ذیل مفهومی به نام جامعه‌پذیری از اصلی‌ترین دغدغه‌های جامعه‌شناسان است. یکی از بنیان‌های قوام و استحکام جامعه مساله احساس مسئولیت اجتماعی است. در تاریخ و ادبیات ایران‌زمین هم احساس مسئولیت اجتماعی امری واجب و اساسی است.

مشارکت اجتماعی را درونی‌ کنیم

مشارکت اجتماعی از ابعاد مختلف بااهمیت است؛ هم از حیث فردی و هم از حیث اجتماعی. مشارکت اجتماعی مزایای بسیاری در پی دارد. بی‌اهمیت شدن به امور اجتماع، بلایی است که اگر آن را جدی نگیریم، به شکل واگیردار سراسر اجتماع را فرا می‌گیرد و بهترین زمینه را برای تباهی و مرگ یک اجتماع فراهم می‌کند. تاریخ نیز گواه است برخی کشورهایی که دوره‌های طلایی پیشرفت را تجربه کرده‌اند، پیش از چنین تجربه‌ای، یک دوره طلایی مشارکت اجتماعی را نیز به خود دیده‌اند.

جایگاه خدا در زندگی ما

این‌که انسان نسبت به تربیت فرزند خود حساسیت به خرج دهد، بسیار پسندیده است. هر پدر و مادر دلسوزی باید علاوه بر تامین لوازم زندگی زیست‌شناختی کودک خود، زمینه تربیت روحی و معنوی او را نیز فراهم کنند. اما گاه حساسیت نسبت به تربیت دینی کودک، بر مبنایی نادرست استوار است.

زندگی به سبک اساطیر بزرگ حج

حج یک سبک زندگی است. انسان هنگام حج، از تعلقات مادی رها می‌شود و سعی دارد به شکل عبدی محض در برابر معبود قرار گیرد، اما این تنها یک بعد عمل حج است؛ مواجهه انسان با خداوند به شکل بی‌واسطه. حج بعد دیگری نیز دارد چرا که حج ابراهیمی است و داستان بسیاری از انبیا را در خود دارد. از این حیث، درگیر شدن با روایات است، روایاتی که از اساطیر تاریخی و واقعی ما سخن می‌گویند؛ روایت آدم حوا، ابراهیم، هاجر، اسماعیل و عبدالمطلب.

در باب زندگی پسا«حج»

براساس فقه اسلامی، هر مسلمانی واجب است دست‌کم یک‌بار در طول حیاتش، حج تمتع را به‌جا آورد. (البته وجوب حج، وابسته به استطاعت است) اما یک‌بار حج به‌جا آوردن چه نتیجه‌ای دارد؟ این چه عملی است که ما دست‌کم یک‌بار در طول عمر باید آن را به‌جا آوریم. چرا حج مانند بسیاری از اعمال واجب (از جمله نماز و روزه) به دفعات بر ما واجب نیست؟ آیا عملی که فقط یک بار آن را به‌جا می‌آوریم، می‌تواند نتیجه خاصی را در زندگی ما داشته باشد؟

مجید اخشابی، خواننده و آهنگساز از تاثیر حج می‌گوید

رمز و راز سفر به سرزمین وحی

سفر حج برای بسیاری از افراد که آن را تجربه کرده‌اند یادآور خاطراتی شیرین و جذاب است. این سفر موقعیتی برای انسان‌ها به‌وجود می‌آورد که از هر چه رنگ تعلق و خودپسندی و خودخواهی است دوری کنند و انسانی‌تر با رویدادهای اطراف خود روبه‌رو شوند. اگر عادات و مناسک حج را سبکی از زندگی بدانیم که حاجی به صورت موقت آن را تجربه می‌کند، چه راهکارهایی وجود دارد که توشه معنوی این سفر در زندگی عادی تداوم پیدا کند؟ مجید اخشابی، خواننده و آهنگساز در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم از تجربیات شیرین این سفر و تلاش هایش برای تداوم رنگ معنوی آن در زندگی عادی، گفت.

مدیریت زمان؛ ضرورت فراموش‌شده جامعه ایرانی

معروف است که ما ایرانی‌ها نسبت به صرفه‌جویی در وقت، و استفاده بهینه از آن، چندان وضع رضایت‌بخشی نداریم. براساس اخبار منتشر شده، مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است ایرانیان بالای ١٥‌ سال در یک شبانه‌روز به‌طور متوسط بیشترین زمان خود را به فعالیت‌های نگهداری و مراقبت شخصی با ١٣ ساعت و ١٢ دقیقه اختصاص داده‌اند. این در حالی است که از میان دیگر فعالیت‌ها، فعالیت خانه‌داری با ٣ ساعت و ١٨ دقیقه، کار و فعالیت‌های شغلی با 2 ساعت و ٥٥ دقیقه و استفاده از رسانه‌های جمعی با دو ساعت و سه دقیقه رتبه‌های بعدی را عهده‌دار هستند.

وقت طلاست، آن را هدر ندهید

به نظر می‌رسد، هیچ کس برای انجام کارهایش زمان ندارد. همه دیرشان شده و خیلی از کارهایی که باید انجام دهند، عقب‌ افتاده است. این همه رفت و آمد پر عجله، سرعت در راه رفتن و رانندگی کردن و تلاش برای زودتر سوار مترو و اتوبوس شدن، نشان دهنده زمان اندک است. آنچه امروز با آن روبه رو هستیم،زمان کم و کار زیاد است. با توجه به انبوه شدن کارهای ضروری، سرگرمی‌ها و ترافیک بدیهی است، یکی از اصلی‌ترین نیازهای ما مدیریت زمان است. مدیریت زمان به معنای از دست دادن کمترین وقت و به دست آوردن زمان کافی برای انجام کارها به بهترین شکل است، اما مدیریت زمان چیست؟

دکتر کورش فتحی واجارگاه، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید می کند:

آموزش غیر مستقیم ، معجزه تربیت کودک

همه پدرو مادرها آرزو دارند فرزندانشان در زندگی رفتاری درست داشته باشند. چگونه می‌توان اخلاق و رفتار پسندیده را به فرزندان منتقل کرد. لایه‌های مختلف اجتماعی چه نقشی در ترویج فرهنگ اعتقادی و ارزشی به جوانان دارند. دکتر کورش فتحی واجارگاه، استاد علوم تربیتی و عضو هیات علمی دانشگاه در گپ و گفتی با روزنامه جام‌جم به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

خوب شدن زمان می‌برد

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که یک روز تصمیم می‌گیرید ناگهان همه خصایل خوب را در زندگی خود عملی کنید. تصمیم می‌گیرید از فردا هر روز نماز خود را اول وقت بخوانید و نوافل را هم بجا بیاورید، تصمیم می‌گیرید هر روز یک جزء از قرآن را ختم کنید، تصمیم می‌گیرید هر روز 100 صفحه کتاب بخوانید و در کنار همه این کارها هر روز به کلاس آموزش زبان بروید و...

قبلی۵بعدی