jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۲۷۸۳۱   ۱۳ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

هووکشی موضوعی نیست که رواج داشته باشد و بخواهیم از آن با این عنوان یاد کنیم. قتلی اتفاق می‌افتد و در اتفاقی زنی هوویش را می‌کشد، این به آن معنا نیست که هووکشی پدیده‌ای رایج است.

من در بین بیش از 4000 پرونده‌ای که در طول فعالیتم در دستگاه قضایی بررسی کردم، دو مورد از این نوع پرونده‌ها داشتم که آن هم با عنوان هووکشی نبوده است. فقط این بوده که دو نفر با نسبت هوو با هم درگیر شده اند و یکی باعث از بین رفتن دیگری شده است و این‌که چون آن دو نفر هووی هم بوده‌اند، با نقشه، اقدام به قتل یکدیگر نمی‌کنند و ممکن است به‌دلیل اختلافات و مشکلات درون خانواده‌ای با هم درگیر شده که این درگیری به کشته شدن یکی از طرفین منجر شود. این‌که اسم این‌گونه پرونده ها را بخواهیم هووکشی بگذاریم صحیح نیست. اما به هر حال ممکن است بین هزاران پرونده، یک یا دو مورد این نوع قتل‌ها هم بر اثر حسادت و کینه اتفاق بیفتد، ولی تعدادش آن‌قدر نیست که بخواهیم به آنها عنوان پرونده‌های هووکشی بدهیم و معمولا این اتفاقات به‌دلیل درگیری‌های درون خانواده‌ها و مسائل شخصی رخ می دهد صرف هوو بودن انگیزه قتل نیست.

درآن تعداد کم هم، حسادت انگیزه قتل است. زن، شوهرش را برای خود می‌خواهد و پس از مدتی زندگی مخفیانه از این وضعیت خسته می‌شود. اعتراضاتش به شوهر هم راه به جایی نمی‌برد. به همین دلیل، خودش مصمم می‌شود رقیب عشقی را از میان بردارد.

این قاتلان قبل از اجرای نقشه به عاقبت کار خود فکر نمی‌کنند و فقط حذف هوو برایشان مهم است. تصور می‌کنند با این کار مرد زندگی‌شان فقط برای او می‌شود غافل از این‌که تصمیم‌اش با چوبه دار گره می‌خورد. این افراد بهتر است به جای این تصمیمات خودسرانه از مشاوران کمک بگیرند و به جای پاک کردن صورت مساله بهتر است مشکل را حل کنند.

نورالله عزیزمحمدی - قاضی بازنشسته و وکیل دادگستری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر