jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۸۰۳۱۴۰   ۰۹ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۴:۱۰

بحران کم آبی در حاشیه کشکان خروشان در حالیست که مسئولان امر در برخی روستاها از خالی شدن دست منابع زیرزمینی خبر می دهند تا روستائیان به تمنای آب با چرخ دستی راهی چشمه های اطراف شوند.

مایه حیات سراب شد! + عکس

بحران آب به ویژه در روستاهای استان لرستان به سریالی تکراری تبدیل شده است، سریالی که هر بار در روایتی مشابه در یکی از شهرستانهای استان اکران می شود تا هر ساله کم و بیش مردم و مسئولان با این معضل درگیر باشند و تدابیر اندیشیده شده تنها نقش مُسکن را بازی کنند.

این در حالیست که استان لرستان به رغم دارا بودن ۱۱ درصد آبهای جاری کشور سهمی کمتر از یک درصد در مهار آبها داشته است و سدهای در دست احداث در این استان با عمر قریب به ۱۰ سال همچنان اندر خم یک کوچه هستند.

این وضعیت به گونه ای است که علیرضا کاکاوند، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به بحرانی شدن مشکل آب در تابستان پیش بینی کرده است که طی امسال ۳۷۷ روستای لرستان با مشکل کم آبی مواجه شوند.

در این میان اهالی ۱۰ روستای بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر به عنوان گرمسیرترین شهرستان لرستان در آستانه فصل گرما و با مشکل نبود آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می کنند و از مسئولان خواستار چاره اندیشی و رفع مشکل خود هستند.

یکی از اهالی روستای تیار شاکرم «تودار» بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر با اعلام نارضایتی از نبود آب آشامیدنی خواستار رسیدگی هر چه سریع تر مسئولان مربوطه به این موضوع شدند.

زهرا شاکرمی می افزاید: نبود آب آشامیدنی باعث شده که بیشتر اهالی برای تهیه آب با چرخ دستی به چشمه اطراف روستا رفته و پس از گذشت چند ساعت و رسیدن نوبت ظروف خود را از آب پر کرده و راهی روستا شوند که برای طی این فرآیند متحمل صرف وقت و انرژی زیادی شده و استمرار این روند بسیار مشکل زا است.

یکی دیگر از اهالی روستا می گوید: نبود آب آشامیدنی در روستا و در فصل گرما سخت و طاقت فرسا است زیرا مردم توان خرید تانکر آب و بشکه برای ذخیره سازی آب چشمه را ندارند که این امر موجب شده با بحران های زیادی در امورات روزانه مواجه شویم و این امر نارضایتی اهالی روستا را به دنبال دارد.

عباس محبی با بیان اینکه نبود آب آشامیدنی صدای اهالی روستا را درآورده است و کسی فریاد رس نیست، افزود: برخی از اهالی روستا از رفتن به چشمه حوالی روستا خسته شده اند و آب آشامیدنی خود را از طریق مغازه ها تامین می کنند که این امر نیز هزینه های بسیاری را بر خانواده ها تحمیل کرده است.

یکی از اهالی روستای کورشوراب علیشاه پلدختر گفت: مردم روستا با مشکل نبود آب آشامیدنی دست به گریبان هستند تا جایی که این وضعیت زندگی ساکنان روستاهای منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

جعفر کوشکی افزود: تو را به خدا بنویسید که مردم روستا در فصل گرما سخت در مضیقه قرار دارند و نبود آب آشامیدنی در این روستا از اصلی ترین مشکل اهالی به شمار می رود.

وی از مشکل بهداشتی آب آشامیدنی روستا هم می گوید و مدعی است که به خاطر استفاده از آب چشمه برای استحمام دچار بیماری های پوستی شده اند.

یکی از اهالی روستای هیگه اولیا نیز گفت: نبود آب آشامیدنی در روستا باعث شده تا ساکنان روستا دست از کار کشاورزی شسته و به شهر مهاجرت کنند و به شغل های کاذب مشغول شوند.

محمود مرادی از مسئولان خواست برای رضای خدا به مشکل این مردم توجه کنند و برای رفع آن فکر و چاره ای کنند زیرا روستاهای منطقه کم کم دارند از سکنه خالی می شوند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان گفت: روستای تیار شاکرم «تودار» با ۲۴ خانوار و جمعیت ۹۸ نفر مشکل آب آشامیدنی دارند که سال گذشته در راستای بهسازی دو دهنه چشمه و تعمیر مخزن روستا اقداماتی انجام شده است.

حمید بهاروند با بیان این که چشمه ای که هم اکنون مورد استفاده اهالی روستا قرار دارد با کمبود آب مواجه است، افزود: به رغم اینکه به این که روستا زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان نیست اما در سال جاری جزو پروژه های اولویت دار شهرستان است که با حفر یک حلقه چاه مشکل آب آشامیدنی این روستا را بر طرف شود.

وی در پاسخ به این سوال که مجتمع کور شوراب با تحت پوشش قرار دادن نزدیک به هشت روستای بخش معمولان از نبود آب آشامیدنی در رنج هستند و شرکت آبفار در این زمینه چه برنامه ای دارد، اظهار کرد: این روستاها شامل کورشوراب علیشاه، هیگه اولیا، هیگه باغ فیروز، چالاب نادعلی، دوست محمد، زنگه سوخته و غیره با ۸۴ خانوار و ۳۵۰ نفر جمعیت است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان افزود: این روستاها جزو بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر هستند که آب آشامیدنی خود را از چشمه اطراف روستا تامین می کنند.

بهاروند با بیان این که کیفیت آب آشامیدنی این روستاها پایین است، گفت: مقرر شد برای رفع مشکل آب آشامیدنی این روستاها، شرکت آب منطقه ای لرستان اقدام به حفر یک حلقه چاه کند که متاسفانه تا کنون اقدام عملی در این راستا انجام نشده است.

وی افزود: آب منطقه ای لرستان اعلام کرده که منطقه کورشوراب معمولان فاقد منابع تامین آب آشامیدنی است.

بهاروند اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان پلدختر آمادگی دارد در صورت تعیین محل حفر چاه تا فاصله پنج کیلومتری روستاها اقدامات لازم برای انتقال آب به روستا را انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که روستای محمد نظری نیز فاقد آب آشامیدنی است و زندگی اهالی را مختل کرده است چه برنامه ای برای رفع این مشکل دارید، افزود: این روستا مشکل آب آشامیدنی دارد و در حال حاضر پیمانکار پروژه مشخص شده و جزو پروژه های ذیل پروژه آبرسانی به روستای بابا بهرام است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان پلدختر از آبرسانی تا پایان سال به این روستا خبر داد و گفت: اعتبار این پروژه با روستای بابا بهرام یکی است.که مشکل آب آشامیدنی این روستا حل خواهد شد.

بنا بر این گزارش، جنوب استان لرستان با رودخانه های سیمره و کشکان و مادیان رود، بار بخش عمده ای از تولید غلات استان را به دوش می کشد که با وقوع خشکسالی های ۱۳ سال گذشته در استان لرستان و کاهش چشمگیر منابع آب زیرزمینی شاهد مشکلات جدی در زمینه آب شرب در شهرستانهای کوهدشت، پلدختر و رومشکان بوده ایم.

سالانه چندین میلیارد متر مکعب آب از استان لرستان خارج می شود که ۶۳ درصد از این میزان آب از حوزه کارون بزرگ و به طور عمده رودخانه دز و مابقی از حوزه کرخه خارج می شود و در پشت سدهای دز، کرخه و کارون در استان خوزستان جمع می شود.

این در حالیست که از میزان آب خارج شده از استان لرستان در حوزه کرخه ۶۶ درصد از سیمره تخلیه و ۳۳ درصد باقی مانده از حوزه کشکان شهرستان پلدختر خارج می شود.

از سوی دیگر وضعیت منابع آب شهرستان پلدختر در حالی با بحران مواجه است که میزان رواناب خروجی پنج رودخانه دائمی شهرستان در فروردین امسال نسبت به آمار دراز مدت ۵۸ ساله بین ۶۰ تا ۹۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین مطابق اعلام مسئولان مجموع بارش ایستگاه هواشناسی پلدختر تا ۲۵ فروردین ماه ۹۴ در سال آبی جاری ۲۵۷ میلی متر بوده که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۳۹۳ میلی متر بوده ۳۵ درصد کاهش یافته است.

همچنین بارش ها نسبت به میانگین دراز مدت که ۳۱۰ میلی متر بوده ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها