jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۰۱۹۵۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۷

ممکن است درباره عنصر روی مطالبی شنیده باشید اما آیا از خواص آن اطلاع دارید؟ نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که روی یکی از ریزمغذی‌های ضروری است.

جام جم سرا: در سایت «prevention» آمده است که به علت میزان کم این عنصر در بدن، اغلب اهمیت آن نادیده گرفته می‌شود. هر فرد روزانه به ۸میلی گرم روی نیاز دارد حال این سوال مطرح است که چگونه می‌توان متوجه کمبود روی در بدن شد؟ علایم کمبود آن چیست؟

به طور مداوم مشکل معده دارید
روی با پروتئین واکنش می‌دهد و به عملکرد آنزیم‌های مختلف کمک می‌کند.
روی به عنوان کوفاکتور در فعالیت‌های متعدد روده‌ای نقش دارد؛ از این رو بدن بدون روی نمی‌تواند غذا را هضم و ماده مغذی را جذب کند.
در اغلب موارد افراد علایمی مانند حالت تهوع، استفراغ یا اسهال را با عدم تحمل گلوتن اشتباه می‌گیرند. برای رفع این حالت، مواد غذایی غنی از روی مانند ماست را به مواد غذایی خود اضافه کنید.

دچار درد عضله می‌شوید
اگر بعد از ورزش کردن دچار درد عضله یا کبودی می‌شوید که طولانی مدت باقی می‌ماند، می‌توان احتمال داد که دچار کمبود روی هستید. کمبود روی روند بهبود زخم را کند می‌کند. البته روند درمان در هر فرد متفاوت است.

حس چشایی و بویایی ضعیف شده
روند کاهش چشایی و بویایی می‌تواند تدریجی باشد. بهترین راه برای پیشگیری از آن تغذیه مناسب است.
به گزارش جام جم سرا، روی نقش مهمی در عملکرد حس چشایی و بویایی دارد و کمبود آن باعث کاهش این دو حس مهم می‌شود.

همیشه بیمارید
هنگامی که بدن با کمبود روی مواجه است، فرد دچار اختلال در واکنش ایمنی می‌شود. مدتی طول می‌کشد تا چشم به تاریکی عادت کند. این حالت بیانگر کمبود روی است.

تمرکز سخت می‌شود
نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، کمبود مکمل‌های روی بر قدرت تمرکز تأثیر منفی می‌گذارد اما ترکیب مکمل‌های روی با مواد غذایی، باعث تغییر مثبت رفتاری می‌شود.

کندی در کاهش وزن
روی نقش مهمی در روند سوخت و ساز بدن دارد. کمبود روی باعث کاهش انرژی، احساس خستگی و کندی در روند کاهش وزن می‌شود. برای رفع این مشکلات نیازی به مصرف زیاد مکمل ندارید زیرا مصرف زیاد مکمل‌ها نیز عوارضی به همراه دارد.(امتیاز)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر