jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۰۸۴۷   ۰۲ شهريور ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۱

کاروانسرای سنگی آهوان در منطقهٔ سردسیر آهوان (۴۲ کیلومتری شهر سمنان) قرار گرفته است. اگر قصد سفر دارید و از آن حوالی می‌گذرید، بد نیست این کاروانسرای قدیمی را نیز ببینید.

ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده است. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه‌عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شد.

اکنون از ساختمان این کاروانسرا فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ‌های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ۲۶ اتاق دارد.
نویسنده مطلع الشمس درباره این کاروانسرا می‌گوید: «رباط (کاروانسرا) انوشیروانی که بسیار قدیم و به قدمت آن رباطی در ایاب و ذهاب سفر خراسان دیده نشده و بر نهج غریبی آن را ساخته‌اند تمام این بنا از سنگ و گچ و آجر است و چهار ایوان بلند در چهار سمت دارد...»

 کاوش‌های باستان‌شناسی بیانگر قدمت استقرار اقوام دوره‌های بسیار کهن در مناطق مختلف استان سمنان است و شهرهای دامغان، سمنان، شاهرود، بسطام و گرمسار در دوران تاریخی قسمتی از مسیر جاده ابریشم بوده‌اند که از طریق آن‌ها ابریشم چین به غرب آسیا وارد یا صادر می‌شد. تدابیری که گذشتگان برای تامین امنیت کاروانیان اتخاذ می‌کردند بسیار جالب بوده است. به عنوان مثال در امتداد مسیر شاهراه اصفهان - ساری، کاروانیان بعد از گذشتن از کاروانسرای قصر بهرام به باتلاق‌ها و نمکزارهای جنوب گرمسار برخورد می‌کردند که با احداث جاده سنگفرش به طول ۳۵ کیلومتر و عرض پنج متر کاروانیان با سهولت و سرعت بیشتر خود را به منازل بعدی می‌رساندند.
از گذشته در مسیر جاده‌های استان سمنان به فاصله هر ۳۵ کیلومتر کاروانسراهایی برای استراحت و اقامت تجار، مسافران و زائران حرم امام رضا (ع) بنا شده است. در این مسیر تنها دو کاروانسرای شاه سلیمان و سنگی آهوان در کنار یکدیگر واقع شده‌اند که دارای جاذبه تاریخی و گردشگری هستند.
>> یک جهانگرد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر