jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۹۴۷۵   ۱۶ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۲

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که بیش از ۳۰۰میلیون انسان در سراسر جهان مبتلا به آن هستند. نسبت به چنددهه گذشته، امروزه با توجه به بسیاری از انتخاب‌های سبک زندگی نظیر رژیم غذایی، مسکن و فعالیت‌های روزانه تعداد مبتلایان به آسم افزایش یافته است.

عواملی نظیر آلاینده‌های محیطی، دود سیگار، پوست و موی حیوانات، مایت‌های موجود در گردوغبار، گرده گیاهان، انواع بوها، اسپور قارچ‌ها و... می‌تواند حمله آسم را تشدید کند. درصورت ورود این آلاینده‌ها به داخل ساختمان، روش‌های کنترل آنها وجود دارد.

ازجمله مهم‌ترین آنها استفاده از جارو برقی به‌طور منظم برای نظافت و به حداقل رساندن آلرژن‌های محیط و استفاده از دستگاه تصفیه هواست. آنچه مهم است توجه ویژه به وسایل بهداشتی بوده و لازم است استانداردهای کافی ایمنی و سلامتی را داشته باشند.

توجه به خالی‌کردن کیسه جاروبرقی و ممانعت از پخش گردوخاک آن ضروری است و گردگیر مرطوب نیز می‌تواند موثر باشد.

برای بیماران مبتلا به آسم دستگاه تصفیه‌ هوا ضروری نبوده و معمولا از تجهیزات مصرفی این افراد، آسم‌یار و گاه در موارد خاصی کپسول اکسیژن است.

اگر خانواده‌ها درصدد تهیه دستگاه‌های تصفیه‌هوا هستند باید مطمئن شوند که دستگاه دارای قابلیت جذب تقریبا کامل آلاینده‌هایی نظیر گرده گیاهان، دود سیگار، گردوغبار و پوست و موی حیوانات خانگی و جرب‌ها از هوای داخل ساختمان باشد و دستگاه از کمپانی معتبر با خدمات پس از فروش مناسب تهیه شود و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

دکتر سید شمس الدین اطهاری - فلوشیپ آسم و آلرژی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر