jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۵۲۶۶   ۰۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۰۶:۴۶

بر اساس تحقیقات ، مغز ما نشانه هایی از ایدئولوژی هایی را انتخاب می کند که برای زندگی انتخاب می کنیم. این موضوع نشان می دهد افرادی که از نگرش های افراطی حمایت می کنند در انجام کارهای پیچیده ذهنی ضعیف عمل کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از گاردین، محققان دانشگاه کمبریج تلاش کردند تا قدرت شناختی ( تفاوت در نحوه درک و پردازش اطلاعات) افراد را فارغ از جنس و نژاد آنها و فقط بر اساس دیدگاه های سیاسی، ملی و غیره بررسی کنند.

این مطالعه ، که بر اساس تحقیقات قبلی انجام شد جمعیت چند صد نفری را در برگرفت. این شرکت کنندگان با روش های روانشناختی و شخصیتی مورد سوال قرار گرفتند.

این سوالات به گونه ای طراحی شده بودند که خنثی باشند و رد احساسی یا سیاسی در آنها مشاهده نشود. برای مثال ، حفظ اشکال بصری در آن نقش داشت. محققان سپس از مدل سازی محاسباتی برای استخراج اطلاعات از این داده ها در مورد ادراک و یادگیری شرکت کننده و توانایی آنها درگیر در پردازش ذهنی پیچیده و استراتژیک استفاده کردند.

به طور کلی ، بر اساس مطالعه منتشر شده، محققان دریافتند که نگرش های ایدئولوژیک منعکس کننده تصمیم گیری شناختی است.

 

زمیگرود نویسنده ارشد این مطالعه روانشناختی گفت: یک یافته کلیدی این بود که افراد با نگرش افراط گرایانه تمایل دارند در مورد جهان سیاه و سفید فکر کنند و با کارهای پیچیده ای که نیاز به مراحل پیچیده ذهنی دارند میانه خوبی ندارند.

وی گفت: افرادی که برای پردازش و برنامه ریزی توالی های عملی پیچیده تلاش می کنند ممکن است بیشتر به سمت ایدئولوژی های افراطی یا ایدئولوژی های اقتدارگرایانه که جهان را ساده می کند جلب شوند.

وی گفت: به نظر می رسد یکی دیگر از ویژگی های افرادی که به افراط گرایی گرایش دارند این است که آنها در تنظیم احساسات خود مهارت ندارند ، به این معنی که آنها تکانشی هستند و به دنبال تجربیات احساسی برانگیزاننده می روند.

نویسندگان دریافتند ، شرکت کنندگانی که مستعد دگماتیسم هستند - در راه خود گیر کرده و نسبتاً مقاوم در برابر شواهد معتبر هستند - در واقع با پردازش شواهد مشکل دارند.

این مطالعه ، که 16 جهت گیری ایدئولوژیک مختلف را مورد بررسی قرار داده است ، می تواند پیامدهای عمیقی در شناسایی و حمایت از افراد آسیب پذیر در برابر رادیکالیسم در طیف های مختلف داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو